Podstępny wirus HPV

Kłykciny wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego – HPV (z ang. Human Papillomavirus). Dotychczas rozpoznano aż 120 typów wirusa, z czego ponad 40 przenoszonych jest poprzez niezabezpieczony kontakt seksualny z zarażonym partnerem. Prócz narośli mogą one wywoływać też nowotwory, takie jak rak prącia, szyjki macicy – w którego rozwoju wirus odgrywa olbrzymią rolę – czy rak kolczystokomórkowy. Ten z kolei należy do najczęściej występujących nowotworów skóry. Zakażenie HPV w bardzo wielu przypadkach nie daje żadnych objawów, przez co wirus jest tym trudniejszy w zdiagnozowaniu, a co za tym idzie, leczeniu. Skutkuje to również tym, iż rozprzestrzenia się on w zastraszającym tempie. Niestety kłykciny wciąż pozostają chorobą nieuleczalną. Wywołujący je wirus jest w organizmie zarażonej osoby do końca życia, zaś nawrót choroby może wystąpić nawet po wielu latach od zakażenia.

Główne objawy kłykcin

Choroba objawia się poprzez narośle w miejscach intymnych, które w większości przypadków pojawiają się po 2 lub 3 miesiącach od odbycia stosunku z zakażoną osobą. Czasem objawy mogą wystąpić nawet po roku. Rozmiar, kolor narośli oraz zakres obszaru ich występowania jest kwestią bardzo indywidualną – obejmują one bowiem zarówno słabo widoczne zmiany wielkości kilku milimetrów, jak i nawet kilkucentymetrowe, zlewające się ze sobą, kalafiorowate zgrubienia. U kobiet miejscami szczególnie narażonymi na pojawienie się kłykcin są wargi sromowe, okolice odbytu oraz wnętrze pochwy. Obszary występowania narośli u mężczyzn to natomiast trzon penisa, okolice żołędzi, moszna oraz wewnętrzna blaszka napletka. Wykwitom na narządach rozrodczych na ogół nie towarzyszą dolegliwości bólowe, choć niekiedy może pojawić się pieczenie lub swędzenie.

Dostępne metody leczenia

Choć pozbycie się z organizmu samego wirusa brodawczaka ludzkiego, który wywołuje kłykciny kończyste jest niemożliwe, narośle można i trzeba leczyć. Istnieją trzy najbardziej skuteczne sposoby walki z brodawkami, mianowicie leczenie farmakologiczne, poprzez zamrażanie ciekłym azotem oraz przy użyciu lasera. Wśród dostępnych leków wyróżnia się maści i żele, które stosuje się miejscowo, bezpośrednio na zmienione chorobowo obszary. Najbardziej znany jest roztwór Podofilinum, który choć skuteczny, może wywołać skutki uboczne w postaci wymiotów, biegunek, a nawet uszkodzeń narządów wewnętrznych – nerek, wątroby czy serca. Stosować należy go więc z dużą ostrożnością, używając aplikatora i przy odpowiednim zabezpieczeniu sąsiadujących ze zmianami chorobowymi zdrowych okolic. Większą skuteczność, a zarazem mniejszą toksyczność oraz mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wykazuje podofilotoksyna, czyli oczyszczona podofilina, którą aplikuje się w podobny sposób. Bardziej inwazyjnymi ale i wykazującymi większą efektywność metodami leczenia są laseroterapia oraz krioterapia, czyli zamrażanie narośli ciekłym azotem. Leczenie laserem jest metodą najczęściej polecaną przez specjalistów, gdyż ryzyko nawrotu choroby jest znikome – wynosi zaledwie 12 proc.

Warto się badać i… zabezpieczać

Kłykciny kończyste to jedna z najbardziej powszechnych chorób wenerycznych, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i zwiększanie świadomości w kwestii zabezpieczania się. Istotne jest również wykonywanie regularnych badań – zwłaszcza przez osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zdiagnozować chorobę we wczesnym jej stadium i w porę podjąć leczenie, kiedy brodawki mają niewielkie rozmiary. Najistotniejsze w profilaktyce jest wszelako używanie prezerwatyw. Pamiętajmy: ulegając zakażeniu wirusem HPV, pozostajemy jego nosicielami do końca życia. Nie warto ryzykować.

 

Opracowano na podstawie:

http://www.healthline.com/health/std/genital-warts

http://klykcinyhpv.pl/czym-sa-klykciny-konczyste/

https://www.euroclinix.net/pl/choroby-weneryczne/klykciny-konczyste

http://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/zastrzyk-zycia-szczepionka-przeciw-hpv

 

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *