Nie dbasz o zęby? Sprawdź, jak może to wpłynąć na twoje zdrowie

Wielu z nas odwiedza dentystę jedynie z konieczności, gdy nie jesteśmy w stanie dłużej znieść bólu. Wynika to z wielu czynników, m.in. z tego, że już od dziecka tkwi w nas głęboko zakorzenione przekonanie, iż stomatolog to jedynie „zło konieczne”, bo po co chodzić do gabinetu, który części pacjentów przypomina salę tortur? Jeśli nie dbamy należycie o higienę jamy ustnej, możemy się nabawić wielu problemów, nie tylko natury estetycznej.

1. Stomatolog – dlaczego warto odwiedzać go regularnie?

2. Higiena jamy ustnej a zdrowie

Próchnica, nieprzyjemny zapach z ust, paradontoza, choroby przyzębia – choć brzmi to groźnie, tak naprawdę to „tylko” wierzchołek góry lodowej.

1. Stomatolog – dlaczego warto odwiedzać go regularnie?

Co właściwie oznacza regularne odwiedzanie stomatologa? Bynajmniej nie chodzi o to, że powinniśmy się zgłaszać na wizytę co miesiąc. Raz na pół roku zdecydowanie wystarczy (dzieci powinny odwiedzać dentystę raz na kilka miesięcy), ale i taką częstotliwość wielu z nas ciężko osiągnąć. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka – strach przed bólem, brak świadomości, jak ważna jest dbałość o zęby, brak środków. Ale z usług dentysty możemy korzystać także nieodpłatnie. Poza tym obowiązuje jedna zasada – im częściej jesteś gościem w gabinetach stomatologicznych, tym mniej pieniędzy musisz wydawać. Brzmi kuriozalnie? Wyjaśniamy…

Regularne odwiedzaj gabinet stomatologiczny, a pozwoli to na wykrycie w ewentualnych zmian próchniczych i zatrzymanie ich rozwoju w odpowiednim momencie. Im wcześniej uda się wykryć problem, tym mniejsze ryzyko, że konieczne będzie np. leczenie kanałowe czy usuwanie zębów.

2. Higiena jamy ustnej a zdrowie

Nieprawidłowe szczotkowanie, zbyt rzadkie mycie zębów, brak higieny jamy ustnej i unikanie gabinetu stomatologicznego – choć zaczyna się niepozornie, może skończyć się naprawdę tragicznie. Naukowcy potwierdzają, że nieprawidłowe dbanie o zęby może mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu. Nie zapominaj, jak ważna jest stomatologia dziecięca i podjęcie działań związanych z leczeniem wad zgryzu.

Stany zapalne niekorzystnie wpływają na serce, nerki, wzrok czy stawy. Pacjenci z chorobami przyzębia są aż dwukrotnie bardziej narażeni na udar niedokrwienny mózgu. Podobnych przykładów jest niestety znacznie więcej.

Jeśli chcesz uniknąć kłopotów, regularnie odwiedzaj gabinet dentystyczny, gdzie poznasz swój plan leczenia i uzyskasz indywidualne podejście do pacjenta. Pierwsza wizyta może być stresująca, dlatego umów wizytę w gabinecie, w którym pracują fachowcy z doświadczeniem.

Gabinet stomatologiczny Ewy Pawlak

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *