Nawadnianie w organizmu w upalne dni – nie zapominaj o tym!

Letnie upały wymagają przystosowania się do wysokich temperatur. System chłodzenia organizmu został przez naturę zaprogramowany, by podczas pocenia się chłodzić ciało. Jednak wraz z potem organizm wydala nie wodę, ale również ważnego dla jego równowagi minerały. To z kolei może doprowadzić nawet do omdleń. Właśnie dlatego nawodnienie organizmu w upalne dni jest tak ważne. Jak robić to skutecznie? Podpowiadamy!

Nawodnienie organizmu – dlaczego jest tak ważne?

Woda jest niezbędna dla podtrzymania procesów biologicznych organizmu. Odpowiednie nawodnienie gwarantuje między innymi [1]

  • prawidłowe procesy wchłaniania pożywienia z jelit oraz odżywianie komórkowe,
  • odpowiednią regulację ciepłoty ciała,
  • dobre nawilżenie błon śluzowych, gałek ocznych oraz skóry,
  • prawidłową ruchliwość stawów,
  • dobrą perystaltykę jelit oraz prawidłowy metabolizm.

Jak skutecznie nawodnić organizm?

Najskuteczniejszą metodą nawodnienia organizmu jest oczywiście picie wody. Niezależnie od wieku, płci oraz stanu zdrowia, każdy powinien pić wodę w niewielkich porcjach przez cały dzień.  Przy czym bez znaczenia jest jaką wodę wybierzesz – mineralną, źródlaną, gazowaną lub niegazowaną, z dodatkami czy bez.

Dobrym sposobem na uzupełnienie płynów latem jest jedzenie surowych warzyw i owoców. Dużo wody zawierają m.in. ogórki, pomidory, brokuły, a także arbuzy, truskawki czy wiśnie. Do codziennej diety warto włączyć koktajle na bazie napojów roślinnych bądź mleka oraz świeżo wyciskane soki. Co ciekawe, z owoców i warzyw pochodzi zaledwie 18% dziennej objętości przyjmowanej przez osoby dorosłe. Z kolei napoje jak kawa, herbata i soki pokrywają ok. 62% dziennego zapotrzebowania na płyny[2]

Napoje izotoniczne i elektrolity

Świetnym sposobem na nawodnienie organizmu są napoje izotoniczne oraz elektrolity. Napoje izotoniczne wzbogacone są o minerały, witaminy oraz ekstrakty roślinne, które mają wywołać określony efekt odżywczy dla organizmu. Podczas upałów świetnie wspomagają nawodnienie, dostarczając do organizmu cennych składników mineralnych i chroniąc go tym samym przed osłabnięciem.

Elektrolity zaliczane są żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i składają się z jonów sodu, magnezu, potasu, wapnia oraz jonów chlorkowych i fosforanowych. Są niezbędne dla prawidłowego działania organizmu. Odpowiadają między innymi za przewodzenie impulsów nerwowych oraz prawidłową pracę serca. W upalne dni organizm szybko je traci, więc wypicie płynu z ich dodatkiem to świetny wybór[3]. Takie produkty nawadniające jak np. https://www.acidolac.pl/produkty/dla-niemowlat-i-dzieci/acidolit-bezsmakowy są szczególnie przydatne u dzieci ze względu na ich bogaty skład.

Upał a niemowlęta – jak uzupełnić ich gospodarkę elektrolitową?

W czasie upałów na odwodnienie najbardziej narażone są niemowlęta i małe dzieci. Niska masa ciała dziecka sprawia bowiem, że do odwodnienia dochodzi szybciej niż w przypadku osób dorosłych. Dla porównania mężczyzna ważący 65 kg musi stracić ok 1,3 l wody, by doszło do odwodnienia, a ważące 20 kg dziecko zaledwie 400 ml.

Warto więc podawać dziecku w czasie upałów płyny wzbogacone elektrolitami. Takie produkty mogą przywrócić równowagę organizmu. Szukaj żywności specjalnego przeznaczenia medycznego o zmniejszonej osmolarności, która wspomoże dobrą absorbcję płynu przez organizm. Ważne, by suplement zawierał glukozę, sód, potas oraz. Jak dowodzą badania niezwykle ważna dla zdrowia małego dziecka jest potas. Jego niedobór grozi zaburzeniami rytmu serca i skurczami mięśni podczas upałów czy wysiłku fizycznego. Dziecko, u którego stężenie potasu jest poniżej normy, może być nerwowe i przemęczone. Dlatego zaleca się podawanie płynów wzbogaconych w potas, szczególnie w czasie upałów, już u niemowląt powyżej 6 miesiąca życia[4].

[1] B. Łubkowska, Rola wody w życiu człowieka i środowisku, w: Żywienie a środowisko, pod red. M. Podgórskiej, Wyd. Wyższej Szkoły Zarządzania, Gdańsk 2016.

[2] A. McWhirter, L. Clasen, Czy wiemy co jeść? Co pomaga, a co szkodzi. The Reader’s Digest Association imited, London 1997.

[3]  M. Zatyka, Elektrolity, czym są i jak je uzupełniać, w: https://dietetycy.org.pl/elektrolity/

[4] H. Weker i inni, Schemat żywienia dzieci w pierwszym roku życia, w: Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, pod red. H. Weker i M. Barańsiej, Warszawa 2014.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *