Najchętniej wybierane platformy do grania przez graczy

młodzi zadowoleni ludzie grają na smartfonach

Różnego rodzaju urządzenia obliczeniowe służące do umożliwienia zabawy na ekranach towarzyszą nam już od kilku dekad. Każda platforma ma swój czas, a kiedy na rynku pojawia się jakaś rewolucja (np. pierwszy iPhone), to wszystko wywraca się do góry nogami. W ten sposób w ostatnich latach klarowała się kwestia popularności różnych platform ze względu na charakter prowadzonej rozgrywki. Takie portale jak Syndicate Casino stosują nowoczesne standardy, pozwalające graczom dokonać wyboru, ale nie zawsze tak było, bo rynek po prostu tego nie wymagał.

Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Które gry cieszą się największą popularnością na konkretnych platformach? Jak trend zmieniał się na przestrzeni lat i co może przynieść przyszłość? W niniejszym artykule dogłębnie przyjrzymy się tym kwestiom i postaramy się wysnuć wnioski.

XXI wiek pod znakiem rewolucji mobilnej

Mimo że początek XXI wieku należał do komputerów oraz Internetu, to dopiero pojawienie się smartfonów wyznaczyło nowe standardy i zdefiniowało rynek gier na nowo. Niewielkie, znacznie słabsze urządzenia początkowo wydawały się raczej zabawą na chwilę lub dla graczy casualowych, którzy nie mają większych wymagań. Stąd też można było wysnuć wnioski, że rynek gier się nie zmieni, gracze pozostaną przy swoich ulubionych zabawach, a telefony będą pełnić marginalną funkcję.

Rzeczywistość jednak okazała się zupełnie inna. Mający swoją premierę w 2007 roku iPhone okazał się ogromnym sukcesem i rozpoczął prawdziwą rewolucję mobilną. Okazało się, że użytkownicy smartfonów chętnie grają ze swoich nowych urządzeń, a rynek gier mobilnych zaczął rosnąć w zatrważającym tempie, przejmując połowę wartości światowego udziału gier.

Plafrorma Udział w 2017 Udział w 2018 Udział w 2019 Udział w 2020 Udział w 2021
Smartfony 43% 47& 49% 51% 53%
Konsole 29% 28% 26% 25% 24%
PC 28% 25% 25% 24% 23%

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że obecnie co drugi gracz na świecie to użytkownik smartfonu. Mimo że gry na smartfonach można określić mianem „niewielkich”, to ich udział jest potężny, ponieważ za wszystkim stoją ogromne liczby.

Jeżeli konsola do gier sprzeda się w ciągu jednej generacji w liczbie 100 000 000 sztuk, to firma za nią odpowiadająca odtrąbi ogromny sukces. Z kolei smartfony w swoich kieszeniach mają wszyscy. Szacunki mówią, że roczna sprzedaż telefonów w 2023 roku na całym świecie wyniesie 1,85 miliarda. To pokazuje, jak ogromna przepaść dzieli te platformy pod tym względem. Czy to jednak oznacza, że gry na smartfonach zabierają klientów większych platform do gier? Bynajmniej. Powyższe zestawienie przedstawiające zmiany udziału procentowego wynikają z dynamicznego wzrostu wartości rynku gier, a w szczególności młodego sektora gier mobilnych.

W co grają użytkownicy poszczególnych platform do gier?

Żeby kwestia popularności poszczególnych platform była jasna, warto wyraźnie zaznaczyć, że każda platforma ma swoje plusy i minusy związane z graniem. Dlatego obecnie można już stwierdzić, że światowy rynek gier się ustabilizował i każda platforma ma swoje miejsce.

Smartfony skupiają się przede wszystkim na mniejszych grach, określanych mianem mobilnych. Produkcje tego typu znacząco różnią się od tego, co oferują komputery i konsole do gier. Są znacznie mniejsze, prostsze, najczęściej nie mają fabuły oraz nigdy się nie kończą. To klasyczne gry usługi, przy których można spędzić setki godzin, a końca rozgrywki nadal nie będzie widać. Dlatego, przechodząc do sekcji najlepiej dochodowych gier w sklepach z aplikacjami na smartfony, zawsze na pierwszym miejscu znajdą się tam produkcje tego typu. Oczywiście dzisiejszy smartfony pozwalają na uruchamianie ambitniejszych produkcji, ale one nie zyskują już takiego uznania i pozostają w cieniu gier usług.

Komputery i konsole do gier mają podobną charakterystykę, jeżeli chodzi o gry. W ich przypadku popularność gier działa w odwrotnym kierunku, co ma podłoże przede wszystkim w mobilności. Żeby zagrać na tych platformach, gracz musi się przygotować i znaleźć czas. Kiedy już to zrobi, to nie będzie sięgał po proste „mini” gry rodem ze smartfona, ale po coś dużego, poważniejszego, co pozwoli mu się zatracić w wygenerowanym świecie na dłużej. Dlatego te konsole są domeną wszelkiego rodzaju wysokobudżetowych produkcji AAA, które zapewniają niesamowite wrażenia wizualne, filmową fabułę, są przepełnione akcją i można je po prostu ukończyć jak film, czy serial.

Granie mobilne – szybkie niezobowiązujące sesje

W dzisiejszym świecie niemal każdy w końcu ma swojego smartfona. Niektórzy używają go do pracy, do kontaktu ze światem, przeglądają media społecznościowe oraz wyszukują informacji w Internecie, a inni tylko dzwonią. Jednak bez względu na to, w jakim celu ktoś korzysta ze swojego telefonu, zawsze ma zainstalowaną przynajmniej jedną grę, którą w wolnej chwili może sobie uruchomić, żeby się odprężyć. Smartfony są pod ręką praktycznie przez całą dobę i to sprawia, że tych wolnych chwili na zabawę jest bardzo dużo.

Dlatego chętniej sięga się po krótką, niezobowiązującą sesję przy automacie do gier w wersji mobilnej lub bawiąc się przy grze usłudze, w której zawsze jest coś do zrobienia – nawet jeśli ma się zaledwie 5 minut wolnego czasu.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *