Nadciśnienie tętnicze a ciąża – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Choć powszechnie mówi się o tym, że ciąża jest naturalnym stanem, wiadomo, że w tym czasie organizm kobiety jest szczególnie wrażliwy. Nieleczone nadciśnienie w okresie ciąży może prowadzić nawet do śmierci mamy i dziecka. Dlatego już teraz dowiedz się podstawowych informacji na ten temat.

Jakie nadciśnienia w okresie ciąży wyróżniamy?

Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia w okresie ciąży. Zależą one od czasu powstania pierwszych dolegliwości. Pierwsze z nich to nadciśnienie przewlekłe. Diagnozuje się je przed ciążą lub do jej dwudziestego tygodnia i jego objawy utrzymują się dłużej niż sześć miesięcy po porodzie.

Drugi rodzaj nadciśnienia w okresie ciąży to tzw. nadciśnienie ciążowe. Pojawia się ono dopiero po dwudziestym tygodniu ciąży, nie występuje w jego trakcie białkomocz. U większości pacjentek wymaga ono jedynie mierzenia ciśnienia tętniczego w domu i częstszych wizyt kontrolnych.

Jakie zagrożenia wynikają z nadciśnienia w okresie ciąży?

W zależności od wieku kobiety, zaawansowania, pochodzenia nadciśnienia i innych czynników ryzyka, kobieta może być zakwalifikowana do grupy małego lub dużego ryzyka powikłań.

Wśród najczęstszych powikłań związanych z nadciśnieniem wymienia się sytuacje groźne dla matki i dziecka. Może nastąpić ograniczenia wzrastania płodu, a nawet jego obumarcie. Występuje ryzyko przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Prawdopodobne jest również wcześniejsze zakończenie ciąży oraz wystąpienie stanu przedrzucawkowego.

Czym jest stan przedrzucawkowy?

To najcięższa postać nadciśnienia w ciąży. Może pojawić się po dwudziestym tygodniu ciąży, podczas porodu, a nawet w okresie połogu. Polega na jednoczesnym wystąpieniu nadciśnienia i białkomoczu lub nadciśnienia i dysfunkcji narządów wewnętrznych.

To główna przyczyna umieralności okołoporodowej. Dotyczy zarówno matek, jak i dzieci. Może prowadzić do zgonu wewnątrzmacicznego, przedwczesnego oddzielenia łożyska, niedotlenienia i ograniczenia wzrastania płodu. Matce grozi to krwawieniem do ośrodkowego układu nerwowego, niewydolnością serca i nerek, a nawet śmiercią.

Zazwyczaj jego objawy są widoczne dopiero pod koniec ciąży. Wtedy można leczyć go jedynie objawowo albo wcześniej zakończyć ciążę. Dlatego ważne jest rozpoznania pacjentek z grupy ryzyka i rozpoczęcie jak najwcześniejszej profilaktyki. Zazwyczaj polega ono na podawaniu ciężarnej kwasy acetylosalicylowego.

Czym jest rzucawka? Co musisz o niej wiedzieć?

Może się pojawić, gdy występuje stan przedrzucawkowy. Jest epizodem śpiączki lub drgawek, niewytłumaczalnych w inny sposób. Może prowadzić do powikłań neurologicznych, bezpośrednio zagrażających życiu matki.

Kilka słów podsumowania na temat nadciśnienia w ciąży

Choć nadciśnienie wydaje nam się błahą chorobą cywilizacyjną, zwłaszcza w okresie ciąży może być bardzo niebezpieczne. Nieleczone ciśnienie w okresie ciąży negatywnie oddziałuje na płód. Może przekształcić się w zaburzenia bezpośrednio zagrażające życiu matki i dziecka.

Jeżeli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, to koniecznie przeczytaj artykuł

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/nadcisnienie-u-kobiet-ciezarnych-lub-planujacych-ciaze-o-czym-nalezy-pamietac/

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *