Na czym polega trening mięśni dna miednicy?

trening mięśni dna miednicy

Czy wiesz, że ponad 30% kobiet i 20% mężczyzn doświadcza jakiejś formy dysfunkcji mięśni dna miednicy w ciągu swojego życia? Dolegliwości mogą mieć m.in. formę problemów z utrzymaniem kontroli nad pęcherzem lub jelitami, czy dyskomfortu podczas stosunku seksualnego. Rozwiązanie tych powszechnych problemów leży w prostym, ale często pomijanym treningu mięśni dna miednicy, powszechnie znanym jako ćwiczenia na mięśnie Kegla. W tym wpisie wyjaśnimy, na czym polega ten trening mięśni dna miednicy, oraz przeanalizujemy zaskakujące korzyści płynące z włączenia treningu do codziennej rutyny.

Zrozumienie ćwiczeń Kegla i mięśni dna miednicy

Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy obejmują proste skurcze i rozluźnienia mięśni miednicy, które odgrywają kluczową rolę we wspieraniu narządów znajdujących się w miednicy. Mięśnie te znajdują się między kością łonową a kością ogonową i tworzą strukturę przypominającą chustę, która zapewnia stabilność i reguluje ruchy pęcherza i jelit.

Kiedy mięśnie dna miednicy słabną lub rozciągają się z powodu czynników takich jak starzenie się, ciąża, otyłość lub siedzący tryb życia, może to skutkować różnymi problemami zdrowotnymi. Najczęstsze są problemy z pęcherzem, takie jak nietrzymanie moczu. Do wycieku moczu może dojść np. podczas czynności takich jak kichanie, śmiech lub ćwiczenia.

Ponadto osłabione mięśnie dna miednicy przyczyniają się do opadania narządów znajdujących się w miednicy do kanału pochwy u kobiet. Dlatego też prawidłowe wykonywanie ćwiczeń Kegla jest niezbędne do wzmocnienia mięśni dna miednicy i rozwiązania związanych z tym problemów.

Jak wykonać trening mięśni dna miednicy?

Aby zapewnić sobie optymalne korzyści, postępuj zgodnie z poniższymi szczegółowymi instrukcjami krok po kroku:

  • „Poczuj” właściwe mięśnie: Znajdź wygodną pozycję. Może to być pozycja siedząca, stojąca lub leżąca. Następnie spróbuj napiąć mięśnie, których normalnie używasz do zatrzymania przepływu moczu. Kiedy poczujesz zaciskanie, są to mięśnie dna miednicy.
  • Odizoluj mięśnie: Należy skupić się wyłącznie na napinaniu mięśni dna miednicy, bez angażowania mięśni brzucha, pośladków lub ud.
  • Czas trwania i powtórzenia: Aby wykonać ćwiczenie, napnij mięśnie na około 5 sekund. Następnie rozluźnij je na taki sam czas 5 sekund.
  • Powtórz ten proces w sumie 10 razy z rzędu, stopniowo zwiększając zarówno czas trwania, jak i liczbę powtórzeń. Innym sposobem jest wykonywanie szybkich skurczów i rozluźnień tych mięśni.
  • Kluczem jest konsekwencja: Włącz ćwiczenia na mięśnie dna miednicy do swojej codziennej rutyny. Staraj się je wykonywać co najmniej 1 raz dziennie, a najlepiej 3 razy dziennie, wykonując 10 powtórzeń w każdej sesji. 

Teoria wykonywania treningu mięśni Kegla nie wydaje się zbyt skomplikowana. Warto jednak pamiętać, że aby osiągnąć zadowalające efekty należy wykonywać je z dokładnością i starannością. Dlatego warto wykonywać ćwiczenia na mięśnie dna miednicy z BeBo Trening, korzystając z bogatej bazy wiedzy, a także profesjonalnych kursów.

Zaskakujące korzyści płynące z regularnego treningu mięśni dna miednicy

Ćwiczenia mięśni dna miednicy wykraczają poza samą poprawę kontroli nad pęcherzem, czy zapobieganie opadaniu narządów. Mają one wiele zaskakujących korzyści. Oto niektóre z nich:

  • Lepsze zdrowie seksualne: Silne mięśnie dna miednicy odgrywają kluczową rolę w promowaniu dobrego samopoczucia seksualnego zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. U kobiet mięśnie te przyczyniają się do szczelności pochwy, zwiększenia satysfakcji seksualnej i intensyfikacji orgazmów. U mężczyzn, ćwiczenia poprawiają erekcję i wydłużają czas jej trwania.
  • Lepsza regeneracja po porodzie: Ciąża i poród mają duży wpływ na stan mięśni dna miednicy kobiety, z powodu nadmiernego napięcia i naderwania mięśni. Może to potencjalnie prowadzić do osłabienia mięśni, rozluźnienia pochwy i problemów z kontrolą pęcherza i jelit. Aby wspomóc proces powrotu do zdrowia, korzystne jest wykonywanie ćwiczeń Kegla podczas ciąży i po porodzie. Praktyka ta pomaga kobietom odzyskać siłę w miednicy, łagodząc komplikacje poporodowe.
  • Zwiększona stabilność gorsetu mięśniowego: Mięśnie dna miednicy stanowią istotną część tak zwanego gorsetu mięśniowego (mięśni core). Tak więc praca nad mięśniami dna miednicy przyczynia się do poprawy postawy i łagodzi ból w dolnej części pleców.
  • Lepsza jakość życia: Silne mięśnie dna miednicy i lepsza kontrola nad pęcherzem i jelitami zwiększają pewność siebie, poziom dobrego samopoczucia i ogólną jakość życia. 

Regularne ćwiczenia na mięśnie dna miednicy powodują znaczną poprawę samopoczucia i zdrowia miednicy, w tym lepszą poprawiają kontrolę nad pęcherzem i jelitami oraz stabilność gorsetu mięśniowego. To prosty trening, który zapewnia tak daleko idące korzyści ku ogólnej poprawie zdrowia organizmu.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *