Moc natury dla zdrowej wątroby. Po jakie zioła na wątrobę sięgnąć?

Wątroba to bardzo ważny narząd, który odpowiada za wiele procesów w naszym organizmie. W młodszym wieku rzadko się nią przejmujemy i nie poświęcamy jej pielęgnacji zbyt wiele uwagi. Wraz z wiekiem, sytuacja zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. Niestrawność, zgaga, wzdęcia, ból po prawej stronie brzucha… Nagle zaczyna do nas docierać, że przez lata skutecznie zaniedbywaliśmy naszą wątrobę. Odpowiednia dieta oraz zioła na wątrobę mogą bardzo korzystnie wpływać na jej formę. Jak możliwie najlepiej zadbać o swoją wątrobę?

Funkcje wątroby w naszym organizmie

Wątroba to duży organ w ludzkim ciele. Stanowi on bowiem aż 5% naszej ogólnej wagi. Wchodzi w skład układu pokarmowego i leży w pobliżu narządów jamy brzusznej, takich jak: nerki, żołądek, pęcherzyk żółciowy. Duża część wątroby leży tuż pod przeponą i jest z nią częściowo zrośnięta. To właśnie dlatego jej położenie w trakcie oddychania może się zmieniać. Wątroba zbudowana jest z czterech płatów. W krew zaopatruje ją tętnica wątrobowa oraz żyła wrotna. Około 80% masy wątroby stanowią komórki wątrobowe, czyli hepatocyty. Biorą one udział w większości procesów zachodzących w wątrobie, w tym za produkcji żółci.

Wątroba pełni w naszym organizmie funkcje takie jak:

  • neutralizuje toksyny;
  • wytwarza żółć, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów;
  • pełni funkcje odpornościowe;
  • magazynuje zapasy witamin oraz żelaza;
  • wytwarza białka;
  • przekształca białka i cukry w tłuszcze;
  • wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę;
  • bierze udział w termoregulacji.

Co szkodzi naszej wątrobie?

Niewiele osób wie, że prawidłowa dieta stosowana od młodzieńczych lat ma ogromny wpływ na stan i kondycję naszej wątroby. Największymi zagrożeniami dla niej są bowiem nadmierne spożywanie alkoholu oraz otyłość spowodowana niezdrową, wysoko przetworzoną dietą. Wątroba sama w sobie ma duże zdolności regeneracyjne, dlatego wspierana odpowiednimi ziołami na wątrobę oraz zdrowym pokarmem, może nam zapewnić długie lata w zdrowiu.

Produkty, które najbardziej szkodzą naszej wątrobie to:

  • alkohol – dzienne wypicie 2 litrów piwa, lub 5-6 drinków, co stanowi około 80g etanolu, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób wątroby;
  • leki przeciwbólowe oraz antybiotyki przyjmowane w zbyt dużej ilości;
  • fast foody – większość standardowego posiłku to tłuszcz, cukier i sól. Jedzenie takiego pożywienia prowadzi do otyłości, a to bardzo źle wpływa na wątrobę;
  • cukier – szczególnie syrop glukozowo – fruktozowy;
  • glutaminian sodu;
  • przetworzone mięso, ponieważ jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu.

Zioła na wątrobę. Po które warto sięgnąć?

Wspierać wątrobę możemy już od najmłodszych lat. Pamiętajmy, że profilaktyka to często najlepszy sposób na zdrowie i dobrą formę. Co zatem możemy zrobić dla naszej wątroby poza odpowiednią dietą? Odpowiedzią są zioła na wątrobę. Najpopularniejszym z nich jest ostropest plamisty. Ostropest przede wszystkim pomaga chronić wątrobę przed działaniem substancji mających na nią niekorzystny wpływ, np. alkohol. Wspiera również funkcjonowanie wątroby, a także jej funkcje detoksykacyjne (źródło). Ponadto ostropest plamisty korzystnie wpływa na ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników powstających w wyniku stresu, spożywania alkoholu, promieniowania UV oraz zanieczyszczenia środowiska. Warto stosować ostropest plamisty w formie wygodnych do połknięcia kapsułek.

5/5 - (2 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *