Mieszkanie w Gdańsku to dobra inwestycja.

Zakup mieszkania to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Często jest to największa inwestycja, jaką kiedykolwiek podjął kupujący. Nic więc dziwnego, że przed podpisaniem aktu notarialnego zainteresowany kupnem „M” sprawdza różne oferty, analizuje wady i zalety danej nieruchomości oraz weryfikuje opłacalność przedsięwzięcia. Zdarza się, iż lokal będzie służył nowemu właścicielowi przez wiele lat, a nawet do końca życia. Mieszkanie może zostać zakupione także w celach inwestycyjnych (na wynajem lub odsprzedaż z zyskiem). Bez względu na motyw poszukiwania mieszkania w Gdańsku, jest lista rzeczy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze własnego „M”.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Gdański rynek pierwotny to bogata oferta nowych mieszkań. Niewątpliwą zaletą wyboru nieruchomości od dewelopera jest możliwość samodzielnej aranżacji przestrzeni i rozpoczęcia prac remontowych tuż po otrzymaniu kluczy od inwestora. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy właściciela, bowiem nie ma konieczności demontowania wcześniejszych okładzin, zrywania tapet i innych niespodzianek pozostawionych przez poprzednich właścicieli, jak ma to miejsce na rynku wtórnym. Ponadto w przypadku mieszkania z rynku deweloperskiego przysługuje rękojmia, a więc jeśli zostaną zauważone usterki lub nieprawidłowości w lokalu, to nabywca ma prawo żądać od dewelopera ich usunięcia. Okres rękojmi obejmuje 5 lat od podpisania ostatecznej umowy. Kupując mieszkanie z drugiej ręki nowy właściciel sam będzie musiał pokryć ewentualne koszty napraw, ponieważ nie przysługuje żadna gwarancja. Istotną różnicą między rynkami jest także kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości nieruchomości. Kupując mieszkanie z rynku deweloperskiego nabywca nie płaci wspomnianego podatku, oszczędzając przy tym znaczną sumę pieniędzy. Natomiast wybierając lokum z rynku wtórnego – będzie zobowiązany go uiścić. 

Ważne! Przed podjęciem współpracy z deweloperem, koniecznie należy sprawdzić jego historię oraz dane dotyczące wybranej nieruchomości (np. stan księgi wieczystej, pozwolenie na budowę). Warto także przeanalizować wybudowane dotychczas obiekty, jakość wykorzystywanych materiałów do budowy oraz zaznajomić się z opiniami mieszkańców osiedli wzniesionych przez danego inwestora. 

Mieszkanie w Gdańsku – jaką wybrać dzielnicę?

Jednym z kluczowych parametrów przy wyborze mieszkania jest lokalizacja. Koniecznym jest szczegółowe przeanalizowanie potrzeb domowników – inne wymagania odnośnie położenia będzie miał student rozpoczynający przygodę w wielkim mieście, inne będzie miała rodzina z małym dzieckiem, a jeszcze inne – osoby starsze. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich grup będą: odległość od centrum Gdańska, bliskość komunikacji miejskiej, poziom bezpieczeństwa oraz oferta handlowo-usługowa w najbliższej okolicy. Wśród polecanych dzielnic najczęściej są wymieniane: Oliwa kojarzona z zielenią i spokojem oraz Zaspa będąca synonimem dobrej komunikacji z resztą miasta.

Parametry lokalu

W zależności od przeznaczenia nieruchomości i etapu życia, na którym znajduje się kupujący, będzie on miał inne wymagania co do nowego mieszkania. Wnikliwej analizie należy poddać przeznaczenie lokum, a następnie podjąć decyzję, co do kondygnacji, metrażu, liczby pokoi, powierzchni dodatkowej, pomieszczeń przynależnych i miejsca postojowego. W przypadku rozkładu mieszkania warto pamiętać, że deweloperzy często wyrażają zgodę na zmiany w projekcie jeszcze na etapie budowy. Warto skorzystać z tego rozwiązania, aby mieć lokum skrojone na miarę i uniknąć dodatkowych kosztów przy urządzaniu. Na rynku wtórnym częściej trzeba pójść na ustępstwa i uwzględnić dodatkowe koszty w przypadku modyfikacji planu lokalu.

Cena i koszty remontu

Gdy kupujący udzielił już sobie odpowiedzi na powyższe kwestie i wie, jakiej nieruchomości potrzebuje, przed przystąpieniem do poszukiwań musi określić budżet, jakim dysponuje. Należy realnie podejść do tematu i sprawdzić stan wolnej gotówki, a jeśli konieczne będzie skorzystanie z obcego źródła finansowania – trzeba także zweryfikować zdolność kredytową. Przeliczenia powinny uwzględniać cenę mieszkania, koszty remontu oraz opłaty notarialne i ewentualnie pośrednictwa, gdy kupujący korzystał z usług biura nieruchomości. Koniecznym jest podkreślenie, że ceny lokali w Gdańsku różnią się w zależności od lokalizacji, dlatego warto czasami zdecydować się na kompromis. Tym sposobem dysponując tą samą ilością pieniędzy można kupić kawalerkę w centrum lub 2-, a nawet 3-pokojowe mieszkanie na obrzeżach, ale za to z dobrą komunikacją z pozostałymi częściami miasta.

Zakup mieszkania to ważna decyzja. Nie można podejmować jej pochopnie. Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą zawęzić krąg potencjalnych lokali, a finalnie wybrać tę najlepszą. Najlepszą dla aktualnej sytuacji nabywcy, zgodnej z jego potrzebami i planami na przyszłość.


Publikacja powstała we współpracy z deweloperem Budros oferującym mieszkania w Gdańsku i okolicach Trójmiasta

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *