Lampy i żarówki idealne do konkretnych pomieszczeń

Montując oświetlenie, trzeba wziąć pod uwagę funkcję danego pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów żarówek, które nadają się do oświetlania konkretnych części domu. Ważne są również same obudowy lamp, które muszą współgrać z odpowiednimi żarówkami i efektywnie oświetlać wnętrza pomieszczeń.

Alternatywa dla zwykłych żarówek

Obecnie zwykłe żarówki są bardzo rzadko stosowane. Zostały one wyparte z rynku przez skuteczniejsze i energooszczędne zamienniki. Bardzo dobrymi produktami są na przykład żarówki halogenowe, które świecą 10% lepiej niż zwykłe. Świetną alternatywą są również świetlówki kompaktowe, które mogą pracować nawet 15 000 godzin. Innowacyjne żarówki LED, mimo swojej stosunkowo wysokiej ceny również zyskały już pokaźne grono zwolenników. Szacuje się, że mogą one świecić nawet 100 000 godzin. Wytrzymałość tych świetlówek zależy jednak od czynników zewnętrznych. Niska temperatura albo zawodna instalacja wpływają negatywnie na ich trwałość.

Oprawy oświetlenia

Klosz powinien przede wszystkim chronić żarówkę przed działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto, powinien łączyć świetlówkę z obwodem zasilającym. Dodatkowo, dzięki oprawie można ustawić właściwy kierunek strumienia światła, tak, by odsunąć go od bezpośredniego kontaktu z oczami i dobrze oświetlić pomieszczenie. Niektóre klosze osłaniają jedynie żarówkę, ale same są prawie przeźroczyste. Inne celowo przysłaniają i przyciemniają strumień światła, by zmniejszyć jego natężenie. Wiele rodzajów lamp dostępnych jest na stronie: cudownelampy.pl. Każdy produkt przedstawiony jest tam w przykładowej wizualizacji, co ułatwia wybór odpowiedniego oświetlenia.

Rodzaj oświetlenia, a funkcja pomieszczenia

Głównym oświetleniem pomieszczeń takich jak kuchnia jadalnia i łazienka powinny być oprawy, które kierują około 90% światła ku dołowi. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się również w lampy tzw. oświetlenia bezpośredniego. Kierują one około 60% światła w dół, a resztę do góry i na boki. Uzupełnieniem głównych źródeł oświetlenia mogą być lampy miejscowe np. doświetlające blat, lustra, czy umywalkę. W salonie albo sypialni dobrze jest zastosować lampy ze światłem odbitym – świecące ku górze. Taki typ oświetlenia tworzy atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. W łazience warto założyć świetlówki liniowe, nad lustrami, w tym przypadku są one lepszą alternatywą niż lampy LED.

Jak widać, nie tylko rodzaj żarówek ma znaczenie przy montowaniu oświetlenia. Świetlówki muszą współgrać z kloszami i tworzyć całość. Odpowiednio rozmieszczając źródła światła w pomieszczeniu, można stworzyć przytulny klimat i miłą atmosferę. Trzeba jednak pamiętać, że lampy spełniają przede wszystkim funkcję użytkową. W pokoju nie może być zbyt ciemno, ale zbyt intensywne źródło światła również wpływa negatywnie na wzrok i ogólne samopoczucie.

5/5 - (2 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *