Labradoryt – jakie właściwości posiada najpiękniejszy kamień na świecie?

Labradoryt może wydawać się zwykłym kamieniem, ale przy lekkim przechyleniu pojawiają się w nim najwspanialsze błyski kolorowego, tęczowego światła. Nic więc dziwnego, że ten mistyczny kryształ był inspiracją dla wielu legend na przestrzeni wieków. Kamienie labradorytu wykazują efekt Schillera, który polega na silnej grze opalizujących kolorów od niebieskiego, zielonego przez czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie właściwości ma ten kamień.

Dlaczego labradoryt nazywany jest kamieniem zorzy polarnej?

Nazwa labradorytu pochodzi od miejsca, w którym został znaleziony, czyli Półwyspu Labradorskiego. Eskimosi kiedyś nazywali labradoryt „kamieniem ognia” i używali sproszkowanych form do leczenia dolegliwości. Jedna z legend opowiada, o tym, że bardzo dawno temu, zorza polarna spadła z nieba i została uwięziona w skałach u wybrzeży Labradoru. Wojownik, widząc uwięzione światła, próbował je uwolnić. Raz po raz uderzał w skały włócznią, ale niektóre światła i tak zostały zamknięte w pięknych kamieniach, które są dziś nazywane labradorytem. Kamień po raz pierwszy opisali morawscy misjonarze z końca XVIII wieku, wprowadzając go na rynek europejski. 

Skąd pochodzi labradoryt?

Złoża labradorytu można znaleźć na całym świecie, ale jest on szczególnie rozpowszechniony w krajach skandynawskich, takich jak Norwegia i Finlandia, a także w USA i Kanadzie. Źródłami tego pięknego kamienia są również Madagaskar i Australia. To właśnie silne związki z zorzą polarną na półkuli północnej sprawiają, że ten kamień jest tak magiczny.

Właściwości geologiczne labradorytu

Kamień labradoryt jest ważnym minerałem skaleniowym, zaliczanym do grupy plagioklazów. Charakteryzują się efektem labradoryzacji, który polega na pojawianiu się na powierzchni kamienia, w zależności od zmiany pozycji, błyszczącej smugi w kolorze niebieskim, żółtym, zielonym. Dodatkowe barwy widoczne w labradorycie są wynikiem załamania światła, które przechodzi ze zmienną prędkością przez warstwy i wychodzi jako fala o innej długości. Zdarzają się też takie kamienie labradorytu, na których gra barw nie jest dostrzegalna. Wszystko zależy od grubości warstwy oraz padania światła. 

Metafizyczne właściwości labradorytu

Labradoryt na przestrzeni wieków zyskał miano kamienia duchowego. Umożliwia spojrzenie w głąb siebie i odkrycie naszej prawdziwej osobowości. To idealny towarzysz osób zmagających się z depresją, ponieważ potrafi zamienić stany rezygnacji, beznadziejności, na wiarę we własne możliwości i pozytywne nastawienie do życia. W trudnych momentach labradoryt dodaje sił, wpływa na twórcze myślenie i kreatywność. Dzięki temu minerałowi wszystkie wyzwania i problemy udaje się pokonać i to w dodatku bez niepotrzebnych nerwów. Kamień ma właściwości uspokajające i kojące złość, a także pochłania negatywną energię z pomieszczenia.

Jakie właściwości lecznicze ma labradoryt?

Labradoryt znany ze zmieniających się kolorów, dzięki swoim naturalnym właściwościom jest w stanie pomóc przy leczeniu schorzeń układu szkieletowego. Uważa się, że ten kamień pozytywnie wpływa na reumatyzm, gospodarkę hormonalną organizmu oraz łagodzi bóle kręgosłupa. Wspiera oczyszczanie organizmu poprzez usuwanie toksyn, a to opóźnia starzenie. Osobom starszym może pomóc na kłopoty z pamięcią oraz poprawić koncentrację. Znany jest też jego korzystny wpływ metabolizm i kłopoty z nadwagą. 

Jak czyścić labradoryt?

Labradoryt ma wewnętrzne warstwy, dlatego jest podatny na pęknięcia, jeśli zostanie uderzony zbyt mocno. W zależności od częstotliwości użytkowania wystarczy raz na tydzień lub dwa przemyć kamień pod niewielką ilością bieżącej wody. Do czyszczenia labradorytu nie zaleca się stosowania metod ultradźwiękowych i parowych. Najlepiej jest przechowywać w miękkiej szmatce, aby uniknąć zarysowań powierzchni spowodowanych przez twardsze materiały.

Labradoryt a kamień księżycowy 

Chociaż kamień labradorytu i kamień księżycowy mogą wyglądać podobnie, nie są to te same minerały. Określane są jako „siostrzane kamienie”, są członkami rodziny minerałów skaleniowych, ale labradoryt jest klasyfikowany jako skaleń plagioklazowy, podczas gdy kamień księżycowy jest skaleniem ortoklazowym. Kamień zorzy polarnej jest również znany z tego, że mieni się szerokim spektrum kolorów, podczas gdy kamień księżycowy najczęściej tylko niebieskim i białym, a czasem srebrnym.

Jaka jest cena labradorytu? 

Labradoryt jest kamieniem sprzedawanym w bardzo przystępnej cenie i nawet najlepsze egzemplarze nie nadwyrężą budżetu. O wartości, oprócz wielkości, decyduje kolor oraz intensywność odblasków. Niebieski jest prawdopodobnie najpopularniejszym kolorem, więc wszelkie kamienie z odcieniami czerwieni, złota lub pomarańczu będą odrobinę droższe. Każdy labradoryt, który posiada dwie lub trzy barwy, jest jeszcze bardziej wyjątkowy i trzeba za niego więcej zapłacić. Warto kupować kamienie w sprawdzonym internetowym sklepie w celu uzyskania gwarancji potwierdzającej autentyczność zakupionych produktów.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *