Kto wymaga rehabilitacji kardiologicznej?

trening na rowerze stacjonarnym

Rehabilitacja kardiologiczna to zintegrowany, wielokierunkowy proces, mający na celu poprawę jakości życia i funkcjonowania pacjentów z chorobami układu krążenia. Jest to ważny element w zapewnianiu kompleksowej opieki nad pacjentem kardiologicznym, począwszy od momentu rozpoznania choroby aż po długoterminowe leczenie i opiekę.

Do kogo jest skierowana rehabilitacja kardiologiczna?

Rehabilitacja kardiologiczna jest zalecana pacjentom z różnymi chorobami i schorzeniami serca oraz układu krążenia. Korzystają z niej pacjenci z chorobą wieńcowa i po ostrym zespole wieńcowym, jak również po angioplastyce wieńcowej. Wśród rehabilitowanych pacjentów kardiologicznych znajdują się także osoby po przebytym zawale serca, po operacjach serca, osoby z nadciśnieniem tętniczym i niewydolnością serca. Rehabilitacja wykorzystywana jest także w profilaktyce chorób serca i naczyń.

Co obejmuje rehabilitacja kardiologiczna?

Program rehabilitacji jest dostosowywany indywidualnie do potrzeb pacjenta, ale zwykle obejmuje indywidualnie dobrane ćwiczenia, mające na celu poprawę wydolności fizycznej i kondycji serca. Optymalizowane jest leczenie farmakologiczne pacjenta. Dużą rolę odgrywa również dietetyka. Pacjent otrzymuje doradztwo żywieniowe, które jest pomocne w kontrolowaniu masy ciała, cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Analizowany jest styl życia pacjenta oraz jego ewentualne nawyki takie jak palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu.

Ważnym elementem jest również edukacja zdrowotna pacjenta – na temat choroby, jej leczenia, znaczenia diety i zdrowego stylu życia. Pacjenci otrzymują psychologiczne wsparcie, czyli pomoc w radzeniu sobie ze stresem, lękiem czy depresją związaną z chorobą serca.

Jakie są cele rehabilitacji kardiologicznej?

Głównym celem jest poprawa jakości życia pacjentów i ich funkcjonowania w życiu codziennym. Środkiem do osiągnięcia tego celu ma być wprowadzenie zmian, takich jak m.in. zwiększenie aktywności fizycznej, zmniejszenie wagi i obwodu pasa czy też osiągnięcie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i cholesterolu. Rehabilitacja ma za zadanie zmniejszyć ryzyko występowania zaostrzeń choroby i zapobiegania hospitalizacjom. Pacjenci mają mieć również większą świadomość i wiedzę o ich chorobie i sposobach leczenia. Rehabilitacja może być realizowana również w warunkach domowych. Rehabilitacja domowa umożliwia pacjentom skorzystanie z profesjonalnych usług we własnym domu.

Rehabilitacja kardiologiczna to kluczowy element w leczeniu pacjentów z chorobami układu krążenia. Dzięki indywidualnie dobranemu programowi, pacjenci mają szansę na lepsze funkcjonowanie, mniejsze ryzyko powikłań i wyższą jakość życia. Współpraca pacjenta, lekarza, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka i innych specjalistów jest niezbędna, aby osiągnąć najlepsze wyniki w rehabilitacji kardiologicznej.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *