Kolory w domu. Czy mają wpływ na nastrój?

kolory w domu

Kolor zielony uspokaja, żółty inspiruje, brązowy daje poczucie bezpieczeństwa – psychologowie są zgodni co do tego, że barwy wywierają istotny wpływ na nasze zachowanie i samopoczucie.

Wiedzieli o tym już starożytni Chińczycy i Egipcjanie, którzy leczyli za pomocą barw. Dzisiaj chromoterapia wraca do łask, w wielu klinikach stosuje się ją w walce z chorobami układu pokarmowego i oddechowego, nerwobólami, migrenami, schorzeniami kręgosłupa i nerek oraz nerwicą i depresją.

Działanie barw

Jak to działa? Oko na widok danej barwy przesyła impuls do mózgu, a następnie ten stymuluje odpowiedni narząd do wywołania określonej reakcji hormonalnej. Stąd różne typy kolorów wzbudzają odmienny nastrój i zachowanie. Ta wiedza może okazać się potrzebna w rozmaitych dziedzinach życia, także przy projektowaniu mieszkania, ponieważ nie wszystkie barwy, właśnie przez swoje działanie, pasują do każdego rodzaju pomieszczeń.
magazynkobiet.pl - http   pytanieomieszkanie.pl  1024x681 - Kolory w domu. Czy mają wpływ na nastrój?

Zastrzyk energii

Żółty dobrze się sprawdza w pokojach przeznaczonych do pracy lub nauki. Działa bowiem inspirująco i motywująco, a także, podobnie jak biel, dodaje energii oraz pobudza do działania. Kojarzy się ze słońcem, czyli z radością i pozytywnym myśleniem, dzięki czemu pozwala zwalczyć stany depresji i przygnębienia. Można go połączyć z kolorem pomarańczowym, charakteryzującym się podobnym wpływem na kondycję psychiczną człowieka.
magazynkobiet.pl - http   regiodom.pl 1 1024x685 - Kolory w domu. Czy mają wpływ na nastrój?

Dawka miłości

Energetyzujące działanie przejawia również czerwień, choć zbyt długie przebywanie w jej otoczeniu może wywołać odwrotny skutek – zmęczenie i przygnębienie. Dlatego we wnętrzach częściej stosuje się łagodniejszą tonację tej barwy – róż. Podobnie jak kolor czerwony kojarzy się z miłością, pobudza zmysły i łagodzi napięcie. Zwykle pokrywa ściany sypialni, nie tylko par, skutecznie niweluje bowiem uczucie osamotnienia.
magazynkobiet.pl - photo 1505773278895 5efa7b11679a 1024x956 - Kolory w domu. Czy mają wpływ na nastrój?

Ukojenie nerwów

Bogata paleta barw wykazuje działanie uspokajające. Taką funkcję przypisuje się zwykle zieleni. Kojarzona z naturą wprowadza do wnętrza łagodność, spokój i harmonię. Przynosi odprężenie, szczególnie osobom nadmiernie aktywnym i zestresowanym, pomaga im bowiem zaprowadzić równowagę fizyczną i psychiczną organizmu. Zachęca także do błogiego lenistwa, pasuje zatem do pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku.
Podobny wpływ na nasze samopoczucie ma kolor niebieski. Koi nerwy, uspokaja i odpręża. Sprawdza się w pokoju dziennym, szczególnie ciepłym i nasłonecznionym, gdzie daje wrażenie chłodu. Może być też alternatywnym rozwiązaniem dla różu w sypialni, ponieważ ułatwia zasypianie.
magazynkobiet.pl - http   regiodom.pl  1024x620 - Kolory w domu. Czy mają wpływ na nastrój?

Wybór koloru

Przy projektowaniu wnętrz warto wziąć pod uwagę działanie danej barwy, tak by każde pomieszczenie w domu odpowiednio spełniało swoją funkcję. Nie można jednak zapominać o wpływie oświetlenia na kolorystykę – ciepłe światło tłumi barwy zimne, a ożywia ciepłe i odwrotnie. W jasnych pokojach lepiej postawić na stonowane kolory, w ciemniejszych zaś zastosować cieplejsze barwy. Tym sposobem można uczynić wnętrze stylowym i eleganckim.
magazynkobiet.pl - 1.bp .blogspot.com  1024x767 - Kolory w domu. Czy mają wpływ na nastrój?

Kolory w domu. Czy mają wpływ na nastrój?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *