Kiedy zdecydować się na RTG punktowe zęba?

Zaniedbywanie swoich zębów niesie ze sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje, które pojawią się prędzej czy później – nie mamy jednak szans ich uniknięcia. Jeżeli nie dbamy o higienę jamy ustnej, stosujemy szkodliwe używki i źle się odżywiamy to możemy mieć pewność, że w pewnym momencie naszego życia staniemy się stałymi bywalcami gabinetu dentystycznego. Dlatego też warto od młodego wieku dbać o swoje uzębienie i stosować się do zaleceń specjalistów, którzy znają się na swojej pracy i chcą dla nas jak najlepiej.  

W pewnym momencie możemy zostać skierowani na RTG punktowe zęba, czyli badanie, które pozwoli dokładnie określić z jakim problemem mamy do czynienia. Nie należy się go obawiać, gdyż nie jest bolesne i nie wiąże się z niebezpieczeństwem dla zdrowia. Obecnie wszelkie promieniowanie zostało ograniczone do minimum, a w trakcie samego badania otrzymujemy specjalną kamizelkę, która zapewnia nam 100% ochronę. Pamiętajmy, że RTG wykonujemy przede wszystkim po to, aby zapewnić sobie skuteczne i dobrze dobrane leczenie – a tylko w ten sposób uda nam się szybko opuścić gabinet lekarza i powrócić do swojego codziennego życia. Czasami jednak będzie potrzebny tomograf zęba.

RTG punktowe zęba – jakich informacji dostarcza? 

Najtrudniejszym elementem pracy stomatologa jest postawienie dobrej diagnozy tylko na podstawie badania w gabinecie lub ewentualnych informacji uzyskanych od pacjenta. Trzeba pamiętać o tym, że nasza reakcja może nie być adekwatna do skali problemu – niektórzy mają bardzo niską tolerancję na ból i może okazać się, że problem nie jest wcale aż tak poważny. Dlatego właśnie musimy mieć świadomość, że w przypadku trudnych do zdiagnozowania dolegliwości bólowych z całą pewnością otrzymamy skierowanie na RTG punktowe zęba. 

Na podstawie otrzymanego zdjęcia lekarz otrzyma informacje dotyczące umiejscowienia korzenia konkretnego zęba i występujących tam ewentualnych stanów zapalnych. Być może problemem okaże się postępująca próchnica, której nie sposób zauważyć gołym okiem. Czasami wydaje nam się, że dobrze dbamy o swoje uzębienie – a okazuje się, że problem leży po prostu o wiele głębiej.  

Ile czasu czekamy na wyniki? 

Wszystko zależy tutaj od konkretnego gabinetu, aczkolwiek wyniki punktowego RTG powinny być dla nas dostępne w bardzo krótkim czasie. Duże znaczenie ma tutaj miasto, w którym będziemy je wykonywać – w Warszawie RTG punktowe zęba możemy zrobić bez problemu w każdej dzielnicy, więc nie musimy obawiać się o zbyt długi czas oczekiwania. Na Ursynowie i na Pradze Południe polecamy punkty XRAY.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *