Kiedy warto zdecydować się na usunięcie migdałków?

kobieta trzyma się za bolące migdałki

Adenotomia jest zabiegiem wykonywanym w laryngologii, który polega na usunięciu trzeciego migdałka, często przyczyniającego się do wystąpienia zapalenia ucha. W ten sposób można poprawić jakość życia pacjenta, uchronić się przed szeregiem groźnych powikłań. usunięcie migdałków przeprowadza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Jakie są wskazania do usunięcia migdałków?

Jest wiele wskazań do usunięcia migdałków, zalicza się do nich między innymi nawracającą anginę. Warto pomyśleć o zabiegu, gdy występuje ona przynajmniej trzy razy w roku, szczególnie jeśli towarzyszy jej wysoka temperatura i powiększenie węzłów chłonnych na szyi, biały nalot na migdałkach, obecność paciorkowca. Trzeba mieć na uwadze, że angina wywołana przez drobnoustroje niesie ze sobą ryzyko wystąpienia szeregu groźnych powikłań typu zapalenia mięśnia sercowego.

Nie należy tego bagatelizować, najlepiej zdecydować się na wycięcie problematycznego migdałka. Wskazaniem do tego jest także nawracające zapalenie zatok obocznych nosa, to samo dotyczy przerostu migdałka (co doprowadza do niedrożności trąbki słuchowej). Usunięcie migdałków traktuje się także jako profilaktykę, zapobieganie zapaleniom ucha środkowego. Na adenotomię zaleca się skierować pacjenta, który ma nieprzyjemny zapach z ust. Kiedy warto skonsultować się z laryngologiem dowiesz się tutaj.

Jest to odpowiedni zabieg w przypadku przerostu migdałków i zespołu bezdechu sennego, wystąpienia zaburzeń połykania/mowy. Jeżeli lekarz stwierdzi, że migdałki są źródłem stanu zapalnych, które przyczyniają się do rozwoju różnych schorzeń ogólnych, to również kieruje na zabieg adenotomii. Jest on przeprowadzany też przy podejrzeniu procesu nowotworowego migdałków. Na przerost migdałka wskazuje mowa nosowa, chrapanie, utrzymujący się katar, oddychanie przez buzię, ból głowy.

Na czym polega adenotomia?

Usunięcie migdałków przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym w warunkach ambulatoryjnych, zabieg trwa zwykle kilkanaście minut, do pól godziny. Używa się w tym celu endoskopu, wycina nadmiar tkanki laserem lub nożem harmonicznym. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej, pod narkozą, nadzorem anestezjologa. Wycina się rozrost umiejscowiony od nosogardła i po bokach ujść gardłowych trąbek słuchowych. Normalnym zjawiskiem jest wystąpienia krwawienia po zabiegu, dlatego w celu jego zatrzymania wykorzystuje się elektrokoagulację.

Adenotomia nie wymaga zakładania szwów, pacjent musi jednak przestrzegać zalecań lekarza, czyli pozostać w domu przez kilka dni, stosować dietę lekkostrawną, unikać gorących i kwaśnych napojów/potraw. Uważać trzeba także z ilością przypraw, najlepiej ograniczyć je do minimum. Powinno się także powstrzymywać od aktywności fizycznej przez następne dwa tygodnie.

W celu przeprowadzenia zabiegu usunięcia migdałków warto skorzystać z usług renomowanej placówki, z jej ofertą można zapoznać się na stronie o adenotomii – otolaryngolodzy24.pl/trzeci-migdal, umówić przez internet teleporadę lub wizytę. Wykonaniem zabiegu adenotomii zajmie się wykwalifikowany personel medyczny, po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i przeprowadzeniu badań dodatkowych.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *