Ketonal Active – dawkowanie, cena, przeznaczenie

Ketonal Active to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Skutecznie zwalcza lekkie i umiarkowane dolegliwości bólowe różnej etiologii. Stosowany może być tylko przez osoby po 15 roku życia. Lek dostępny jest bez recepty w opakowaniach po 10 i 20 kapsułek 50 mg.

Ketonal Active – sposób użycia i zalecana dawka

Ketonal Active powinno się przyjmować dokładnie tak, jak to zostało przedstawione w dołączonej do leku ulotce dla pacjenta bądź wedle uzyskanych zaleceń lekarza czy farmaceuty. W przypadku pojawienia się wątpliwości należy zasięgnąć opinii specjalisty. Lek podaje się doustnie, najlepiej podczas posiłku i popija ½ szklanki wody albo mleka. Ketonal Active może być stosowany tylko przez osoby powyżej 15 roku życia, u których nie stwierdza się żadnych przeciwwskazań. Zalecana dzienna dawka to 3 kapsułki przyjmowane po jednej co 8 godzin. Ketonal Active powinno się stosować przez możliwie krótki czas i w najmniejszej skutecznej dawce. Producent leku SANDOZ podkreśla, że bez konsultacji lekarskiej nie powinien być przyjmowany dłużej niż 5 dni, a jeżeli w tym czasie objawy nie ustąpiły lub nasiliły się, należy skontaktować się z lekarzem.

Ketonal Active – ile kosztuje i jakie jest jego przeznaczenie?

Dostępny bez recepty Ketonal Active oferowany jest w dwóch wersjach: 20 i 10 kapsułek 50 mg. Jest stosunkowo niedrogi. Większe opakowanie kosztuje około 13 zł, a mniejsze niespełna 7 zł. Lek można nabyć zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych aptekach.

Ketonal Active przeznaczony jest do łagodzenia lekkiego i umiarkowanego bólu o różnej etiologii. Poradzi sobie z nerwobólami, bólem głowy (w tym migrenowym), mięśni, zębów, bólami menstruacyjnymi, pooperacyjnymi czy pourazowymi. Dzięki substancji czynnej, jaką jest ketoprofen, łagodzi także objawy typowe dla przeziębienia i grypy. Jednak najczęściej stosowany jest w leczeniu objawowym zapalnych i zwyrodnieniowych chorób reumatycznych układu kostnego.

Czy każdy może stosować Ketonal Active?

Ketonal Active charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, jeśli chodzi o stosowanie. Jednak, jak każdy lek z grupy NLPZ, posiada pewne przeciwwskazania, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim nie należy niesteroidowych leków przeciwzapalnych podawać dzieciom ani młodzieży poniżej 15 roku życia. Ze względu na znajdującą się w składzie laktozę lek nie powinien być zażywany przez osoby zmagające się z nietolerancją niektórych cukrów. W innym przypadku istnieje ryzyko rozwinięcia się reakcji alergicznej.

Ostrożność, jeśli chodzi o stosowanie leków przeciwbólowych, powinny zachować osoby w podeszłym wieku, co wynika ze zwiększonego ryzyka wystąpienia w tej grupie działań niepożądanych. Dobrym rozwiązaniem w ich przypadku jest zmniejszenie dawki farmaceutyku. Warto też pamiętać, że zawarty w tej grupie leków ketoprofen przenika przez łożysko i trafia do kobiecego mleka. Stąd preparaty z tą substancją czynną nie są wskazane dla kobiet karmiących piersią ani tych spodziewających się dziecka, szczególnie będących w trzecim trymestrze ciąży.

Oczywistym przeciwwskazaniem są wszelkiego rodzaju uczulenia (nadwrażliwości) na którykolwiek składnik leków, a także na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną) oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. kwas tiaprofenowy, ibuprofen, ketoprofen). 

Czy osoby z problemami sercowo-naczyniowymi mogą sięgnąć po Ketonal Active?

Należy podkreślić, iż zawarty w Ketonalu ketoprofen uważany jest za najbezpieczniejszy dla układu sercowo-naczyniowego spośród NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Mimo to przyjmowanie go przez osoby z problemami kardiologicznymi zawsze powinno być skonsultowane ze specjalistą. Kiedy już zajdzie taka konieczność, leczenie musi odbywać się pod nadzorem lekarskim.

W przypadku stosowania wszystkich środków należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych należy zachować ostrożność m.in. u osób z:

  • niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym krwi,
  • chorobą niedokrwienną serca,
  • zastoinową niewydolnością serca,
  • chorobą tętnic obwodowych lub naczyń mózgowych,
  • czynnikami ryzyka rozwoju chorób układu krążenia (np. hiperlipidemią, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, palących tytoń).
Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *