Jelita to drugi mózg? Czy zdrowe odżywianie może pomóc w jesiennej chandrze?

zdrowe jedzenie

Nauka coraz więcej dowiaduje się o tzw. osi jelita-mózg. Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze samopoczucie? Jakie produkty powinny znaleźć się w jesiennej diecie i czego unikać? Sprawdźmy!

Jelitowy układ nerwowy

Nasze jelita są pokryte gęstą siecią komórek nerwowych, które stale doprowadzają informacje do mózgu. Duża część tego układu działa autonomicznie i reguluje czynność przewodu pokarmowego niezależnie od sygnałów z ośrodkowego układu nerwowego. Przekaźnikami informacji są przede wszystkim zawarte w przyjmowanych przez nas pokarmach substancje, hormony uwalnianie przez ścianę jelit, a także produkty przemiany materii bakterii jelitowych wypełniających nasz przewód pokarmowy.

Rola jelitowego układu nerwowego i wpływu mikroflory jelitowej na mózg, a co za tym idzie, na nasze samopoczucie i nasze emocje, jest wciąż badana. Wiadomo już, że zaburzenia osi jelito-mózg mogą przyczyniać się do powstawania lub nasilania się niektórych schorzeń, tj. depresji i innych zaburzeń nastroju oraz zaburzeń pamięci. [1]

Zaburzenie pracy jelit – objawy

Ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki – to najczęstsze symptomy brzuszne, których każdy z nas doświadczył w swoim życiu. Kiedy doświadczamy tych objawów, a badania laboratoryjne lub obrazowe nie wykazują nieprawidłowości, oznacza to, że mamy do czynienia z zaburzonym funkcjonowaniem jelit.

Oto schorzenia, które wynikają z zaburzonej pracy jelit:

  • zespół jelita drażliwego;
  • zaparcie i biegunka czynnościowa;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • zaburzenia depresyjne i lękowe.

Dieta na dobry nastrój

Skoro już wiemy, że jelita, mikrobiom jelitowy i to, co jemy, mają wpływ na nasze emocje, to przyjrzyjmy się pokarmom, które powinny znaleźć się na naszych talerzach.

Szukajmy pokarmów zawierających tryptofan – aminokwas, który w naszym organizmie jest substratem do budowy wielu substancji. Jednym z nich jest serotonina, nazywana hormonem szczęścia. Serotonina wpływa na przekaźnictwo nerwowe i uczestniczy w odczuwaniu pozytywnych emocji. [2] [3]

Produkty bogate w tryptofan to m.in.:

  • mleko,
  • sery,
  • kurczak i indyk,
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • orzechy i nasiona.

Nasz jadłospis powinien zawierać także produkty zbożowe, ryby, owoce i warzywa. Dieta musi być zdrowa i różnorodna, żeby nie zabrakło w niej potrzebnych składników odżywczych.

Czego unikać?

Jesienią i zimą mamy zwiększona ochotę na słodycze i słone przekąski. Unikajmy spożywania ich w nadmiarze, ponieważ rozregulowują pracę przewodu pokarmowego. Nie spożywajmy żywności wysoko przetworzonej. Zrezygnujmy ze słodkich napojów – zastąpmy je rozgrzewającymi herbatami słodzonymi miodem. Jeśli tylko możemy, unikajmy stresu i jedzenia w pośpiechu.

Problemy trawienne jesienią – co robić?

W okresie jesiennym spowalnia praca przewodu pokarmowego. Częściej możemy odczuwać dyskomfort w jamie brzusznej spowodowany wzdęciami, co może przełożyć się na nasze samopoczucie i je pogorszyć. Dbajmy o swoje jelita. Jeśli tylko możemy, nie rezygnujmy z codziennej aktywności fizycznej – już najmniejszy ruch wspomaga perystaltykę przewodu pokarmowego. Do posiłków warto dodawać przyprawy, które pomagają w usuwaniu nadmiaru gazów z jelit – tymianek, bazylię, kolendrę czy kminek. Sięgajmy po ziołowe herbatki z rumiankiem, miętą i koprem włoskim. W domowej apteczce powinny znaleźć się tabletki na wzdęcia zawierające symetykon.

Jelita i mózg współpracują ze sobą na wielu płaszczyznach. To, co znajduje się na naszych talerzach, może mieć znaczny wpływ na nasz nastrój. Dbajmy o dobrą dietę po to, żeby czuć się dobrze jesienią.

Bibliografia

[1]       M. Carabotti, A. Scirocco, M. A. Maselli, i C. Severi, „The gut-brain axis: interactions between enteric microbiota, central and enteric nervous systems”, Ann Gastroenterol, t. 28, nr 2, s. 203–209, 2015.

[2]       M. Friedman, „Analysis, Nutrition, and Health Benefits of Tryptophan”, Int J Tryptophan Res, t. 11, s. 1178646918802282, wrz. 2018, doi: 10.1177/1178646918802282.

[3]       J. Kałużna-Czaplińska, P. Gątarek, S. Chirumbolo, M. S. Chartrand, i G. Bjørklund, „How important is tryptophan in human health?”, Crit Rev Food Sci Nutr, t. 59, nr 1, s. 72–88, 2019, doi: 10.1080/10408398.2017.1357534.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *