W asortymencie sklepów i e-sklepów obuwniczych propozycji damskich butów na zimę jest całe mnóstwo. Ogromną i niesłabnącą popularnością cieszą się kozaki. Jakie cechy powinny posiadać, by poza stylowym wyglądem, były również skuteczną ochroną przed zimnem i wilgocią? Jak po zakupie dbać o kozaki, by służyły nam znacznie dłużej niż przez jeden sezon?
Idealne kozaki na zimę, czyli jakie?
Pierwszy, niezwykle istotny aspekt, to materiał, z jakiego wykonuje się takie buty. Sklep z butami suzana.pl oferuje kozaki damskie wykonane przede wszystkim ze skóry naturalnej. W obrębie skórzanych kozaków panuje rozróżnienie na materiał gładki, czyli skórę licową oraz matowy i miły w dotyku zamsz. Zarówno pierwsza, jak i druga propozycja pasuje do wielu innych materiałów, faktur i kolorów. Podeszwa to ważna część każdego buta, który ma być noszony w sezonie zimowym. Im grubsza, tym jest skuteczniejszą ochronę przed zimnem i wilgocią. Nowoczesne modele kozaków damskich mają podeszwę grubą, elastyczną i antypoślizgową, co przydaje się szczególnie na mokrej lub oblodzonej nawierzchni.
Wysokość cholewki również ma znaczenie – im wyższa cholewka, tym cieplejsze i skuteczniej chroniące przed zimnem są kozaki. Jest to jeden z powodów, dlaczego wysokie kozaki za kolano są takie popularne – poza tym, że wyglądają kobieco i stylowo, to zasłaniają prawie całe nasze nogi. Każdy but zimowy powinien posiadać ocieplenie wewnątrz cholewki. Zastosowanie miękkiego, ciepłego materiału, np. sztucznego kożuszka czy innej cienkiej ociepliny, poprawia komfort noszenia butów, a także chroni przed uciekaniem ciepła. Wybierając dla siebie kozaki na zimę, warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają takie ocieplenie.
Kozaki damskie można kupić w wersji niskiej lub na obcasie. Stabilny, kilkucentymetrowy obcas to kolejny element, który poprawia komfort noszenia butów zimą. Kilka dodatkowych centymetrów skutecznie izoluje stopy od zimna i wilgoci. Niektóre modele kozaków damskich, poza wysokim obcasem, posiadają również dodatkowo platformę, dzięki której spód buta jest jeszcze grubszy i solidniejszy. Czy na zimę koniecznie trzeba sobie sprawić kozaki na grubej podeszwie i z kożuszkiem w środku? Niekoniecznie. Jeśli potrzebujemy butów, w których będziemy chodzić po ogrzewanym biurze, wówczas sprawdzą się kozaki cieńsze i bez ocieplenia.
Ostatnia kwestia, którą warto wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnych zimowych kozaków, to aspekt wizualny. Producenci obuwia proponują zarówno klasyczne modele butów w jednym kolorze, ale również z oryginalnym akcentem lub zdobieniami. Mogą to być np. metalowe klamry, obcas w innym niż cholewka kolorze, wiązanie nad kolanem czy lakierowany materiał. Taki drobny detal ożywi każdą, zimową stylizację.
Jak dbać o kozaki zimowe?
O kozaki zimowe, by były ozdobą, powinniśmy odpowiednio dbać. Co zrobić, by buty wyglądały nienagannie znacznie dłużej niż przez jeden sezon? Podstawa to regularna pielęgnacja i czyszczenie. O kozaki zimowe należy dbać, dopasowując zabiegi i środki do materiału, z którego zostały wykonane. Na rynku akcesoriów obuwniczych i kosmetyków jest ogromny wybór środków do gładkiej skóry licowej i skóry zamszowej. Do butów ze skóry ekologicznej również znajdą się dedykowane takim materiałom środki.
Bez względu na materiał, buty należy regularnie czyścić z bieżących zabrudzeń, błota, brudu i soli. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to takie zabiegi są polecane nawet codziennie. Łatwiej usunąć świeże zabrudzenia niż kilkudniowe lub kilkutygodniowe. Po wyczyszczeniu butów z zabrudzeń, należy odstawić je w miejsce, gdzie naturalnie wyschną. Wiele osób próbuje przyspieszyć ten proces – kładą kozaki przy grzejniku lub używają suszarki do włosów. Nie polecamy takich działań, bo mogą je trwale odkształcić i bezpowrotnie zniszczyć. Kozaki – szczególnie modele wysokie, za kostkę – najlepiej suszyć, wkładając do ich środka prawidła lub – jeśli nie posiadamy takich akcesoriów – zwinięte w rulon, suche gazety. Dzięki temu po wysuszeniu buty nie stracą swojej formy.
Kozaki zimowe po wyczyszczeniu i wysuszeniu warto zaimpregnować odpowiednim środkiem. Teoretycznie buty ze skóry naturalnej nie przemakają, ale jeśli brodzimy w śniegu po kolana lub stoimy w kałużach po kostki, to wilgoć może się przedostać do ich wnętrza.
Użycie bezbarwnego środka w formie wygodnego w aplikacji spray’u gwarantuje nie tylko ochronę przed przemakaniem, ale także zabrudzeniami. Po użyciu impregnatu materiał nadal pozostaje elastyczny i przepuszcza powietrze. Można go stosować również na odzież.