Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Wzmożony ruch wokół ulicznych stoisk z okularami przeciwsłonecznymi widać zwykle latem. Jednak promieniowanie UV działa również w zimie, co więcej aż 90% przenika przez chmury. Dlatego w zasadzie stale powinniśmy chronić się przed nim. Jakie więc okulary przeciwsłoneczne warto wybrać dla siebie? Sprawdź to!

Czy okulary przeciwsłoneczne są konieczne?

Zdecydowanie tak i to nie tylko dla osób wrażliwych. Dlaczego? Nawet jeśli teraz nie masz problemu ze wzrokiem promieniowanie słoneczne może przyczynić się do późniejszego ich powstawania. Okulary przeciwsłoneczne są również bardzo praktyczne, bo skutecznie chronią przed oślepieniem. Stanowią więc nie tylko element stylizacji, ale przede wszystkim stoją w pierwszej linii obrony naszych cennych oczu.

Jakich okularów NIE warto kupować?

Dla wielu osób cena ma największe znaczenie podczas dokonywania zakupów. W przypadku okularów nie warto stawiać jedynie na ten aspekt. Jest naprawdę mało prawdopodobne, by okulary przeciwsłoneczne za kilkanaście złotych posiadały barierę ochronną przed UV, polaryzację czy warstwę antyrefleksyjną. Zwykle bazują na łudzącym podobieństwie do markowych modeli. Skoro wiadomo już, jakich produktów warto unikać, dobrze jest zastanowić się nad modelami, które warto wybrać.

Najważniejsze cechy okularów przeciwsłonecznych – filtr UV

To absolutna podstawa w przypadku wyboru okularów przeciwsłonecznych. Maksymalny poziom filtra UV to 400 i ma on zdolność pochłaniania 100% emitowanego promieniowania UV. Dzięki temu do Twoich oczu nie dociera szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, co zapewnia pełną ochronę. Oczywiście takie egzemplarze znajdują się na samej górze półek cenowych, więc nie będą osiągalne dla wszystkich użytkowników.

Co muszą mieć okulary przeciwsłoneczne – powłoka antyrefleksyjna

Dzięki powłoce antyrefleksyjnej światło docierające do okularów nie jest odbijane od oka. Warstwa ta jest nakładana na tylną warstwę szkła. Antyrefleks zapewnia lepszy kontrast wpadającego do oka światła, dzięki temu obraz jest bardziej wyraźny i ostry. Poza tym warstwa ta jest bardzo praktyczna. Pomaga utrzymać okulary w bardzo dobrym stanie, zmniejszając wysiłek przy czyszczeniu. Okulary z antyrefleksem nie są tak narażone na zarysowania.

Dlaczego okulary powinny mieć filtr polaryzacyjny?

To podstawowy składnik okularów dla osób aktywnych i kierowców. Dzięki nim oślepiające odblaski nie trafiają do oczu. Barwy są przy tym bardziej nasycone, a obraz charakteryzuje się lepszym poziomem wyostrzenia. Polaryzacja w okularach przyda się zwłaszcza osobom, które dużo czasu spędzają w bezpośrednim towarzystwie zbiorników wodnych czy strefach intensywnego zaśnieżenia. Oślepiający blask od śniegu i wody jest skutecznie eliminowany przez polaryzację.

Co muszą mieć okulary przeciwsłoneczne – podsumowanie

Teraz już jest jasne, jakie elementy muszą mieć okulary przeciwsłoneczne. Zwróć jeszcze uwagę na to, czy posiadają filtr fotochromowy oraz certyfikat CE. Dzięki tym informacjom możesz mieć pewność posiadania odpowiedniego modelu.

Na stronie https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/dlaczego-warto-nosic-okulary-przeciwsloneczne/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *