Jaki wybrać skuteczny lek na afty?

Afty to niewielkie owrzodzenia w jamie ustnej. Potrafią jednak przysporzyć wielu kłopotów – sprawiają dyskomfort w trakcie jedzenia i mogą być bolesne. Towarzyszy im obrzęk i bardzo często ropna ciecz. Jak leczyć afty? Czym kierować się podczas wyboru leku?

Afty – przyczyny, pierwsze objawy

Pojawienie się afty może mieć bardzo różnorodne źródło. Częstą przyczyną są uszkodzenia mechaniczne w jamie ustnej. Mogą powstać w wyniku:

  • niewłaściwie wykonanej protezy, która ociera się o dziąsła;
  • zbyt silnego nacisku w czasie szczotkowania. Tu szczególnie trzeba zwrócić uwagę na szczoteczki elektryczne i nie dociskać ich zbyt mocno.

Do pojawienia się aft prowadzić może również niewłaściwa higiena jamy ustnej – gromadzące się bakterie i resztki pokarmu są idealnym źródłem rozwoju wszelkich schorzeń i owrzodzeń jamy ustnej, w tym aft.

Ich obecność może świadczyć również o infekcji, niskiej odporności czy niedoborach niektórych substancji, zwłaszcza: kwasu foliowego, witaminy B12, żelaza.

Pierwszym symptomem, zwiastującym aftę, jest pieczenie. Nie widać żadnych zmian, jednak czuć w jednym miejscu pewien dyskomfort. Objaw ten pojawia się zwykle dobę przed pełnym rozwojem owrzodzenia. Najczęściej występuje na języku, wardze i policzku.

Afty u dziecka

Afty u dziecka najczęściej pojawiają się głównie z powodu zanieczyszczenia jamy ustnej – dzieci mają m.in. skłonność do wkładania brudnych rączek do buzi. Rodzice maluchów często zmagają się z problemem dziecka-niejadka. To z kolei wpływa na niedobory w diecie malucha i nasila skłonność do aft, które same z siebie mają tendencję do nawracania. Stąd też podatność na ten rodzaj owrzodzeń.

Jak leczyć afty?

Afty zwykle znikają samoistnie, jednak powodują spory dyskomfort, w związku z czym lepiej szybko się ich pozbyć. W leczeniu aft stosuje się leki dostępne bez recepty, takie jak:

  • żele,
  • maści/kremy,
  • tabletki.

Choć z pozoru żel i maść mogą wydawać się podobne, to żele tworzą specjalny filtr ochronny, który zapobiega uszkodzeniom i podrażnieniom zainfekowanego miejsca. Działają więc bardziej kompleksowo niż standardowe kremy. Żel przynosi natychmiastową ulgę.

Jednym z takich leków jest Sachol na afty. W swoim składzie zawiera m.in. salicylan choliny o działaniu przeciwzapalnym, oraz chlorek cetalkoniowy, wzmacniający działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Lek na afty – jaki wybrać?

Wybierając odpowiedni lek na afty, warto zwrócić uwagę na składniki – powinny działać przeciwzapalnie i łagodząco. Dzięki temu pomogą w krótszym tempie, uporać się z owrzodzeniem. Dobrze, aby wybrany preparat przynosił szybką ulgę, zmniejszał dolegliwości bólowe i regenerował śluzówkę.

W wyborze warto kierować się również własnymi preferencjami, jeśli chodzi o formę leku, choć najwygodniejsze (i najmniej obciążające) są preparaty w postaci żelów czy maści. Ze względu na dodatkowe cechy żelu na afty (tworzenie filtra ochronnego), może on przyspieszać i wzmacniać łagodzenie owrzodzeń.

Sachol – co zawiera i jak działa?

Lek na afty Sachol zawiera przede wszystkim salicylan choliny o działaniu przeciwzapalnym. Dzięki temu łagodzi przebieg stanu zapalnego i wspomaga jego wyciszanie. Dodatkowo w składzie znajduje się m.in.:

  • chlorek cetalkoniowy – wzmacnia działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne leku, co zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości, np. ból i pieczenie;
  • olejek anyżowy – ma działanie antyseptyczne i łagodzące stany zapalne.

Substancje zawarte w leku zmniejszają ognisko stanu zapalnego i wspomagają leczenie afty. Dzięki działaniu przeciwbólowym, żel Sachol przynosi natychmiastową ulgę w przykrych dolegliwościach.

Żel należy delikatnie wcierać w miejsce afty przez około 2 minuty – w tym czasie powstaje warstwa ochronna. Po aplikacji żelu nie należy niczego pić ani jeść przez około 30 minut. Preparat należy stosować maksymalnie 2–3 razy na dobę.

Sachol to lek, więc przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Poznaj produkty GUM do zapobiegania i leczenia aft: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/afty.html

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *