Jak zadbać o wątrobę latem?

zdrowe trzewo w kształcie wątroby na dłoni lekarza

Choroby wątroby kojarzą się przede wszystkim z osobami nadużywającymi alkoholu. Jest to jednak nazbyt ogólnikowe myślenie, które może wpędzić nas niepostrzeżenie w chorobę! Dlaczego? Jeżeli nie będziemy przejmowali się tym, co jemy lub co pijemy, szczególnie w okresie wakacyjnym, może przysporzyć nam to nie tylko dolegliwości bólowych, ale ciężkich chorób związanych z wątrobą. Jak ich uniknąć? Podpowiadamy

Po czym rozpoznać, że boli nas wątroba?

Stwierdzenie, że boli nas wątroba zawsze w sytuacji gdy boli nas brzuch, jest mocnym niedociągnięciem. Brzuch jako taki zawiera wiele organów wewnętrznych, których złe funkcjonowanie przysparza nam dużo bólu. Jak w takim razie rozpoznać ból wątroby?

W przypadku wątroby ból odczuwany jest przede wszystkim w dolnej części brzucha. Do tego towarzyszy nam uczucie wstrętu w odniesieniu do tłustych potraw lub ogólny brak apetytu. Towarzyszyć temu mogą nudności, wymioty i biegunka. Bóle wątroby mogą także przybrać formę bólu żołądka i wrażenia jakby „żołądek podchodził nam do gardła”.

Jeżeli występuje tylko jeden objaw z wymienionych lub nigdy wcześniej nie czuliśmy tego typu bólu, warto zadbać o zdrową dietę. Jeżeli jednak jest to kolejne takie zdarzenie – koniecznie musimy udać się do hepatologa, lekarza specjalizującego się chorobach związanych z wątrobą.

Jak dbać o wątrobę latem?

Lato sprzyja grillowaniu, biesiadowaniu i różnego rodzaju imprezom organizowanym na świeżym powietrzu. W trakcie wakacji wyjeżdżamy na wczasy, co sprzyja chęci odpoczynku od robienia obiadów, a co za tym idzie – częstszych wizytach w różnego rodzaju knajpach.

Nie ma w tym nic złego – pamiętajmy jednak, by po zimowej diecie nie forsować swojego organizmu tłustymi, obfitymi posiłkami, popijanymi dużą ilością alkoholu lub napojów z dodatkiem cukru, gdyż sprzyja to pogorszeniu się stanu naszej wątroby.

Podstawą dobrego funkcjonowania wątroby jest przede wszystkim zdrowa dieta. Na czym ona miałaby polegać? W trakcie sezonu letniego, kiedy warzywa i owoce są tanie, powinny one stanowić podstawę naszych posiłków.

Możemy próbować różnych diet, które niekoniecznie będą skuteczne w przypadku problemów z wątrobą. Najkorzystniejsza będzie nie „dieta”, a żywienie – w stylu śródziemnomorskim. Na czym dokładnie ono polega?

Tak jak wspomnieliśmy, podstawą powinny być warzywa. Lato sprzyja grillowaniu, wobec czego możesz to wykorzystać! Bakłażan, cukinia, ryby, mięso, a nawet owoce – możesz przygotowywać niskotłuszczowe potrawy, które będą ci wybitnie smakować.

Jakie produkty wybierać latem przy problemach z wątrobą?

Dieta śródziemnomorska, a raczej żywienie w stylu śródziemnomorskim jest naprawdę dobre na wszystko – w tym pomocne przy problemach z wątrobą. W tym rodzaju odżywiania znajdują się owoce morza, ale jeżeli nie jesteś ich fanem, z powodzeniem możesz zastąpić je chudymi częściami z kurczaka lub indyka, chudą wołowiną czy rybami, szczególnie tymi morskimi. Wszystkie te produkty świetnie nadają się na popularnego w Polsce grilla; możesz przyrządzać je z dodatkiem warzyw, jedną łyżką oleju z przyprawami, zawinięte w folię aluminiową.

Warzywa w diecie śródziemnomorskiej mogą być duszone, gotowane na parze czy nawet pieczone na grillu lub w piekarniku. Może to być: papryka, cebula, bakłażan, cukinia, i inne, które lubisz. Natomiast do warzyw surowych polecamy sos z pieczonego czosnku zmieszanego z jogurtem naturalnym greckim.

W diecie śródziemnomorskiej ogromną rolę odgrywa nabiał, ale starajmy się wybierać zdrowe produkty, takie jak jogurt naturalny. Okazjonalnie możemy sięgnąć po produkty trochę bardziej tłuste, jak na przykład sery pleśniowe.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *