Jak wspierać rozwój dziecka w wieku szkolnym?

rozwój dziecka w wieku szkolnym

Okres nauki szkolnej to czas wielkich zmian i wielu wzywań dla dzieci. Każdego dnia zdobywają one nowe umiejętności i zyskują nowe doświadczenia, które niewątpliwie będą pomocne w późniejszym czasie. Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie, jak może pomóc swojemu dziecku? Co może zrobić rodzic, aby wesprzeć rozwój dziecka w wieku szkolnym? Jak rozwijać pasje i umiejętności naszej pociechy?

Wiele wyzwań w życiu małego człowieka

Obserwując rozwój dzieci, a także śledząc ich drogę edukacji, można by powiedzieć, że czas, kiedy dzieci trafiają do szkoły to okres przełomowy. Zabawy i czas wolny stopniowo zaczynają być zastępowane przez obowiązki i prace domowe. Ponadto dochodzi do wielu zmian w aspekcie biologicznym – dzieci w tym czasie dynamicznie rosną, dojrzewa ich układ nerwowy czy także zwiększają się możliwości intelektualne. I choć proces ten trwa jeszcze przez kilka lat, liczne zmiany niewątpliwi mogą wydawać się przytłaczające. W tym wieku dzieci są szczególnie wrażliwe na otoczenie. Te ambitne mogą odczuwać presję i chęć dążenia do doskonałości, która wymaga czasu.

W tym szczególnym okresie rola rodzica jest nie do przecenienia. Będąc obecnym każdego dnia w życiu dziecka, stanowimy pierwsza linię do komunikacji. Warto, abyśmy byli uważni na to, co zgłasza nam nasze dziecko. Czy lubi chodzić do szkoły? Ma satysfakcję z nowych zajęć? A może jest zestresowane nowymi obowiązkami? 

Warto mieć świadomość, że postawy, jakie dziecko wykształci w okresie dzieciństwa, będą mu służyć także w dorosłości. Już we wczesnych latach szkolnych warto okazać dziecku wsparcie i zrozumienie. Cenne będzie nauczenie dziecka ciekawości do świata, ale i rozsądnego przyjmowania wyzwań. W końcu nie popełnia błędów tylko ten, kto nie próbuje! Jak zatem nauczyć dziecko rozwoju pasji i nie zniechęcić go do nowych doświadczeń?

Zajęcia dodatkowe pozwalają rozwijać pasje

Czasami w programie nauki szkolnej, czasami prywatnie warto poszukać zajęć w kierunku, który jest szczególnie interesujący dla naszej pociechy. Wczesne lata szkolne to czas, kiedy u dzieci dochodzi do intensywnego rozwoju umiejętności intelektualnych i motorycznych. Warto wtedy uważnie obserwować dziecko i umożliwić mu rozwój i poszerzanie umiejętności na preferowanych zajęciach.   Przy ich wyborze warto postawić na to, co sprawia dziecku przyjemność. Jeśli sami nie jesteśmy pewni, radą posłużyć mogą nauczyciele i opiekunowie szkolni, którzy są w stanie miarodajnie ocenić, w jakich kategoriach dziecko ma ponadprzeciętne umiejętności. 

Wspólne aktywności

Warto pamiętać, że dziecko, które trafia do szkoły podstawowej, nadal jest dzieckiem… Zatem nauka nadal, chociaż częściowo, powinna być połączona z zabawą. Skutecznemu zdobywaniu nowych umiejętności będzie sprzyjać edukacja poprzez gry, doświadczenia czy współpracę z rówieśnikami.

Jednocześnie warto podkreślić, że w życiu dziecka nie tylko zabawa z innymi dziećmi ma znaczenie. Na tym etapie w życiu pociechy nadal my jako rodzice odgrywamy ogromną rolę. Warto to więc wykorzystać, aby pokazać dziecku postawy godne naśladowania. Cenne będą wspólne zabawy na świeżym powietrzu, przygotowywanie zdrowych posiłków czy rodzinne gry i zabawy domowe.

Czas na relaks

Co więcej, od samej nauki i nowych doświadczeń, niemniejsze znaczenie mają także regularne przerwy. W planie lekcji są one oczywiście zaplanowane, ale także w domu powinniśmy o nich pamiętać. Odrabianie lekcji warto podzielić na krótsze sesje, a pomiędzy nimi zaplanować inne aktywności, w tym bardzo ważne aktywności ruchowe.

Czas na odpoczynek ma także ogromne znaczenie podczas planowania planu zajęć dodatkowych dziecka. Unikajmy sytuacji, w której dziecko nie ma czasu na odpoczynek czy zabawę z powodu nadmiaru zajęć dodatkowych.

Regularne badania kontrolne

Prawidłowy wzrost i rozwój dziecka zapewniają nauka czy zabawa, ale także dobry stan zdrowia. Wszelkie dolegliwości, na jakie skarży się dziecko, można skonsultować z pediatrą. Co więcej, niezwykle istotne są regularne badania kontrolne, tzw. bilans szkolny, przeprowadzany u wszystkich dzieci w wieku szkolnym. Podczas tego ocenia się wzrost, masę ciała czy wzrok dziecka. Wszystko to pozwala ocenić, czy nasza pociecha rozwija się prawidłowo.

Jednocześnie, warto podkreślić, że u dzieci w wieku szkolnym coraz częściej diagnozowane są wady wzroku, co jest związane ze wzrostem cyfryzacji społeczeństwa. Z tego względu szczególnie warto pamiętać o regularnych konsultacjach u okulisty. Systematyczne badanie wzroku u dzieci to podstawowe narzędzie do oceny jakości widzenia.

Podsumowując, o dzieci możemy zadbać na wiele sposobów. Chcąc rozwijać pasje u swojej pociechy, warto wspierać chęć rozwoju w nowych obszarach. Jednocześnie to, co wydaje się najbardziej istotne, to aby przede wszystkim być obecnym. Słuchajmy tego, co mówi do nas dziecko. Reagujmy na jego potrzeby i pamiętajmy, aby zapewniać wsparcie – w sukcesie i porażce.

Bibliografia

  1. Olszewska. Dziecko w szkole – jak wspierać jego rozwój? Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej,dostęp online 11.02.2023.
  2. Owczarek. Stworzenie modelu / wytycznych przesiewowych badań wzroku dla dzieci w wieku przedszkolnym. Optyka 2020; 4:40 – 42.
  3. Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 r. poz. 1078). 
5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *