Jak się perfumować? Wydobądź z perfum to, co najlepsze

Główną i podstawową zasadą, której należy przestrzegać podczas aplikowania perfum, jest umiar. Nawet najpiękniejszy zapach potrafi stać się nieznośny, jeśli stosowany jest przesadnie. Bądź więc ostrożny w tej kwestii. Jakich jeszcze zasad przestrzegać, by pachnieć ładnie i długo, a co za tym idzie atrakcyjnie? Przeczytasz o nich w poniższym wpisie.

Co jest perfumą, a co nie? Jak się nie pogubić w gąszczu nazw?

Na początek troszkę teorii, byśmy wiedzieli o czym mówimy, jeśli chodzi o trwałość perfum. Potocznie wszystkie piękne flakoniki z pachnącą zawartością w środku nazywamy perfumami. Nie jest to jednak poprawna nomenklatura, choć zadomowiła się w języku codziennym na dobre. Podstawą klasyfikacji perfum jest ich trwałość i procentowa zawartość olejków eterycznych. Te prawdziwe perfumy są najdroższe. Zazwyczaj mają od 20 do 50 % olejków i już jedna kropla pozwala uzyskać pożądany długotrwały efekt (dlatego najczęściej buteleczki z takimi perfumami nie mają atomizerów oraz są niewielkiej pojemności).

Kolejna kategoria to wody perfumowane, w których składzie jest 10-20 % olejków. Ich zapach utrzyma się przez 7-8 godzin, idealne są na wieczór lub jesienią czy zimą, kiedy ciężkie zapachy bardziej korespondują z otaczającą nas pogodą.

Następne pod względem stężenia są wody toaletowe, zawierające 5-10% ekstraktu. Ich zapach jest delikatny i subtelny, dlatego idealnie nadają się na dzień lub wiosną czy latem, utrzymując się na skórze do 6 godzin. Wyróżniamy jeszcze wody kolońskie (w których stężenie olejków eterycznych kształtuje się na poziomie 3-5%, co pozwala na utrzymanie się zapachu maksymalnie do 3 godzin) oraz wody odświeżające (inaczej mgiełki perfumowane), które doskonale odświeżą nasz zapach, np. podczas uprawiania sportu (1-3% olejków).

Noś zapach jak ubranie – perfumy uzupełnieniem każdej stylizacji

Perfumy są zdecydowanie jedną z części garderoby i podobnie jak ubrania, trzeba umieć je nosić. Przede wszystkim dobieraj perfumy w zależności od okazji. Na dzień stosuj lżejsze, bardziej świeże zapachy. Wieczorem użyj tych cięższych, mocniejszych, bardziej intensywnych. Analogicznie postępuj wiosną i latem (orzeźwiający zapach to, np. Versace Versense) oraz jesienią i zimą (cięższe perfumy to, np. Tom Ford Velvet Orchid).

Zapach aplikowany na skórę zmienia się pod wpływem czasu oraz wchodzi w reakcje z pH naszej skóry, a nawet z naszymi hormonami. Dlatego często bywa tak, że dwie osoby używające tych samych perfum pachną jednak inaczej. Najbardziej chyba popularną radą jaką możemy usłyszeć, jeśli chodzi o aplikowanie perfum jest zalecenie nakładania zapachów na miejsca, gdzie wyczuwamy puls (szyja, nadgarstki, skronie, za uszami, zgięcia łokci, obojczyki, pod kolanami). Ma to związek z tym, że są to miejsca ciepłe, a ciepło wydobywa olejki zapachowe z perfum. Ważne jednak by nie rozcierać tych miejsc, ponieważ zmienia to molekuły zawarte w perfumach i zmienia też w pewnym zakresie ich zapach. Jeśli więc już spryskasz te miejsca pozwól im naturalnie wyschnąć. Wartym przetestowania trikiem jest spryskanie perfumami lekko wilgotnych włosów albo spryskanie szczotki i rozczesanie naszych kosmyków.

Prosty trick na wydłużenie trwałości zapachu perfum

Jak zaznaczono powyżej perfumy wchodzą z naszą skórą w reakcję. W jej wyniku skóra absorbuje zapach a co za tym idzie pomału, ale stopniowo zapach perfumy znika. By zmniejszyć wchłanianie, a co za tym idzie wydłużyć czas, w którym zapach będzie nadal wyczuwalny, zanim popsikasz skórę perfumą zastosuj na nią krem lub balsam. Tak nawilżone miejsce z pewnością będzie pachnieć perfumami dłużej. Pamiętaj także o właściwym przechowywaniu flakoników: perfumy nie lubią być wystawione na bezpośrednie działanie światła słonecznego.

5/5 - (2 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *