Jak radzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy o podłożu zapalnym, która objawia się charakterystycznymi zaczerwienieniami. Pierwsze zwiastuny mogą pojawić się już w wieku młodzieńczym.

Schorzenie dotyczy osób dorosłych, głównie kobiet po 35. roku życia i obejmuje okolice czoła, nosa, policzków oraz brody. Mężczyźni chorują rzadko, ale przebieg choroby jest dla nich znacznie cięższy. Jeżeli chodzi o kurację, jest ona długotrwałym procesem i zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Jakie kosmetyki na trądzik różowaty?

Jakie są objawy i przyczyny trądziku różowatego?

Początkowymi objawami trądziku różowatego są tymczasowe czerwone plamy w centralnej części twarzy, a towarzyszyć im może miejscowe pieczenie, szczypanie oraz świąd. Dalsze oznaki schorzenia pojawiają się w formie krost, grudek, wykwitów oraz obrzęków twarzy w miejscu wcześniejszego zaczerwienienia. Po jakimś czasie zaczyna się zmieniać cera osoby chorej – staje się sucha, chropowata, nadwrażliwa, pojawiają się na niej guzy i pajączki.

Co się tyczy przyczyn, nie są one do końca znane. Od pojawienia się schorzenia zależą czynniki środowiskowe, hormonalne, immunologiczne oraz predyspozycje genetyczne. Do tych pierwszych należą na przykład: długotrwały stres, nieprawidłowa pielęgnacja cery, nieodpowiednia dieta lub składniki niektórych leków.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty leczyć można zarówno lekami, jak i sposobami domowymi. Obydwie metody wymagają dostosowanej diety, odpowiedniej pielęgnacji cery oraz zmiany szkodliwych nawyków. Przy konsekwentnym stosowaniu się do zalecanych postanowień, całkowita kuracja powinna trwać około roku.

Leki stosowane w leczeniu trądziku różowatego to antybiotyki doustne lub miejscowe. Skuteczne mogą okazać się również specjalistyczne kremy aplikowane bezpośrednio na skórę twarzy. W ich składzie powinien pojawiać się sulfacetamid, siarka oraz kwas azelainowy. Jeżeli pomimo stosowania obu środków nie widzimy oczekiwanych efektów, zastosować można terapię izotretyinową (czyli pochodną witaminy A). Izotretynoina to bardzo skuteczny lek, jednak posiada wiele skutków ubocznych.

Domowe sposoby na trądzik różowaty są najskuteczniejsze, jeśli stosujemy je w początkowym etapie choroby. Najważniejsza jest przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja cery – najlepiej wybierać kosmetyki na trądzik różowaty o działaniu łagodzącym podrażnienia oraz nawilżającym skórę twarzy. Warto wypróbować również naturalne metody na walkę z chorobą, takie jak maseczka z kurkumy albo okład z rumianku. Z diety powinniśmy natomiast wykluczyć fast-foody, potrawy tłuste, ciężkostrawne, pikantne.

Jakie kosmetyki na trądzik różowaty?

Przede wszystkim, kosmetyki na trądzik różowaty powinny być naturalne, a co za tym idzie – nie powinny zawierać alkoholu ani substancji drażniących. W składzie natomiast powinny znajdować się: wyciągi i oleje roślinne oraz składniki o właściwościach nawilżających.

Ważna jest także ochrona UV, zwracajmy więc uwagę na to, aby w naszych kremach znalazły się filtry. Kosmetyki na trądzik różowaty i codzienna rutyna pielęgnacyjna to ważny element radzenia sobie z nieprzyjemnymi objawami tej choroby.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *