Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Regularne wizyty u ginekologa stanowią podstawę dbania o zdrowie intymne i reprodukcyjne. Wciąż krąży wiele mitów oraz przesądów związanych z tym wydarzeniem. Dlatego postanowiliśmy stworzyć tekst, który w przejrzysty sposób przedstawi to, czego można się spodziewać oraz jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Kiedy należy wybrać się do ginekologa?

Zaleca się aby każda dziewczyna, która rozpoczęła współżycie, w przeciągu roku od pierwszej inicjacji seksualnej udała się do specjalisty. Jeżeli do 25 roku życia stosunek nie odbył się, należy właśnie wtedy pójść po raz pierwszy (pod warunkiem że wcześniej nie działo się nic niepokojącego). Celem tych wizyt jest pobranie cytologii, czyli komórek szyjki macicy, które następnie zostaną zbadane pod mikroskopem. Jeżeli planujemy rozpocząć stosowanie antykoncepcji również ważne jest aby najpierw porozmawiać z ginekologiem, który zbada nas i pomoże wybrać najbardziej optymalną dla nas opcję. Do ginekologa należy się zgłosić także na etapie planowania ciąży, po to żeby dobrze przygotować nasz organizm na te wyjątkowych 9 miesięcy. Koniecznie trzeba odbyć wizytę w przypadkach wykorzystania seksualnego oraz w ramach profilaktyki onkologicznej.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta?

Wizyta w gabinecie rozpoczyna się od zebrania wywiadu przez lekarza odnośnie naszego stanu zdrowia. Warto wiedzieć czego dotyczą najczęściej zdawane pytanie by móc wcześniej przygotować odpowiedzi. Ułatwi to pracę specjaliście i znacznie usprawni przebieg wizyty. Należy znać datę ostatniej miesiączki, długość trwania cykli menstruacyjnych, czas rozpoczęcia współżycia, nazwy przyjmowanych regularnie leków oraz choroby dotychczas występujące w rodzinie. Następnie lekarz przystąpi do lekarza ginekologicznego. Pacjentka proszona jest o rozebranie się od pasa w dół i zajęcia miejsca na fotelu ginekologicznym. U dziewczyn, które jeszcze nie współżyły badanie często kończy się na samym oglądaniu narządów płciowych. U kobiet po penetracji lekarz zakłada wziernik, ogląda kanał pochwy oraz szyjkę macicy i pobiera cytologię. Ważne aby cytologia została pobrana odpowiednią szczoteczką. Badanie to ma na celu wczesne wykrycie raka szyjki macicy i powinno się je wykonywać od momentu rozpoczęcia współżycia, najlepiej raz w roku. Następnie lekarz wykonuje USG (u dziewic przez brzuch, u kobiet które współżyją – przez pochwę). Ostatnim etapem jest zbadanie piersi lub napisanie skierowania na USG piersi czy mammografię.

Jak przygotować się do wizyty?

Należy zadbać o higienę intymną. Nie trzeba jednak golić tej okolicy, jeśli nie robimy tego na co dzień. Warto spisać sobie wcześniej pytania które planujemy zadać i informacje które zamierzamy przekazać, ponieważ podczas wizyty pod wpływem stresu zapominamy o wielu aspektach. Do ginekologa  najlepiej umówić się na początku naszego cyklu, czyli tuż po miesiączce.

Ważnym aspektem jest świadomy wybór specjalisty. Przykładem placówki oferującej wysokiej jakości usługi jest Centrum Medyczne DP Med. Ośrodek zapewnia kompleksową opiekę specjalistów z  ginekologii, także tej dziecięcej. Dodatkowo na miejscu dostępne są aparaty USG, dzięki czemu całość badania ginekologicznego można zrobić na miejscu.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *