Problemy z kręgosłupem dotykają coraz młodsze osoby. Wiąże się to także z częstym używaniem leków przeciwbólowych. Dużo skuteczniejszym sposobem walki z takimi dolegliwościami są odpowiednie zabiegi. Sprawdź, ile trwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa i zadbaj o swoje zdrowie.
Od czego zależy czas trwania rehabilitacji?
Zwróć uwagę na to, że dokładny czas trwania rehabilitacji po operacji jakiegokolwiek odcinka kręgosłupa, to bardzo indywidualna sprawa. Przede wszystkim zależy to od schorzenia, stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta oraz wykorzystywanej metody. W większości przypadków znacznie szybciej odzyskasz siły, jeśli zdecydujesz się na mniej inwazyjny zabieg.
Ile trwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa?
Małoinwazyjna operacja
Endoskopowa operacja kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego czy piersiowego jest uznawana za małoinwazyjny sposób leczenie poszczególnych schorzeń. Przede wszystkim ze względu na ogromną precyzję. Wykorzystywane są też wtedy nowoczesne sprzęty, umożliwiające wykonanie niewielkiego nacięcia. Dzięki temu organizm jest w stanie szybciej się zregenerować, co znowu skraca czas rehabilitacji.
Klasyczna operacja
Niekiedy niemożliwe jest wykorzystanie nowoczesnych metod operacyjnych. Wówczas stosowany jest klasyczny sposób, wyróżniający się ogromną skutecznością. Jednocześnie wiąże się to z większą ingerencją w Twoje ciało, chociażby ze względu na konieczność wykonania znacznie dłuższego nacięcia w porównaniu do endoskopowych operacji. Dlatego musisz zdawać sobie sprawę z tego, że będziesz też potrzebować dłuższego czasu na rehabilitację. W standardowych przypadkach może on trwać nawet dwa razy dłużej.
Jak wygląda rehabilitacja po operacji kręgosłupa?
Już dzień po operacji możesz samodzielne wykonywać podstawowe czynności. Jednak ogranicza się to jedynie do wizyt w toalecie i krótkich spacerów po pokoju – najlepiej, jeśli w pomieszczeniu znajduje się osoba do asekuracji. Kolejne dni po operacji wiążą się z poznawaniem kolejnych zasad postępowania, wykonywanie ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty, a także, poznawaniem jakie czynności są na razie zabronione. Poza tym czekają Cię trzy etapy rehabilitacji.
I etap
Najważniejszym celem pierwszego etapu jest zmniejszenie bólu po operacji. Ćwiczenia polegają przede wszystkim na nauce utrzymania pozycji siedzącej.
II etap
Ten etap wiąże się z powrotem do normalnego funkcjonowania. Ogranicza się do utrzymania sylwetki w pozycji stojącej, nauki zmniejszenia napięcia mięśniowego i wykonywania ćwiczeń.
III etap
Ostatni etap polega na wykonywaniu zaawansowanych ćwiczeń fizjoterapeutycznych. To właśnie dzięki nim powrócisz do pełnej sprawności, uelastycznisz i wzmocnisz kręgosłup.