Ile śpi noworodek? Ile śpi niemowlę? Kiedy należy się martwić?

Sleeping newborn baby boy.

Sen to niezbędny element życia każdego z nas – umożliwia organizmowi odpoczynek i regenerację. Jednak u dzieci regularny sen jest jeszcze ważniejszy. Pozwala na prawidłowy rozwój noworodka, a także na odbudowanie neuroprzekaźników. To podczas snu mózg wydziela także hormon wzrostu. Dlatego zadbanie o zdrowy sen dziecka jest niezwykle istotny. Ile powinno spać niemowlę? Jak zagwarantować maluchowi spokojny sen?

Ile powinno spać dziecko?

Niemowlęta potrzebują bardzo dużo snu, dlatego rodzice nie powinni martwić się, gdy ich pociecha przesypia długie godziny. Dotyczy to zwłaszcza noworodków, które mogą spać nawet do dwudziestu godzin na dobę. Nie odróżniają bowiem dnia od nocy, a ich rytm dyktowany jest potrzebami fizjologicznymi. Gdy odczuwają głód – budzą się. Natomiast najczęściej po nakarmieniu od razu zasypiają. Dla matek po porodzie także jest to ważny czas, gdyż mają one wtedy możliwość regenerowania własnego organizmu podczas snu o porodzie.

Dzieci do trzech miesięcy śpią już trochę krócej, gdyż zwykle około siedemnastu godzin na dobę. Z kolei niemowlęta od czterech do dwunastu miesięcy przesypiają od dwunastu do szesnastu godzin na dobę. Śpią już jednak głównie w nocy, nawet do jedenastu godzin. W trakcie dnia powinny mieć z kolei około dwóch lub trzech drzemek. Warto jednak pamiętać, iż przesypianie całej nocy przez dziecko to kwestia bardzo indywidualna. Najczęściej półroczne niemowlęta są w stanie przespać noc bez wybudzania się na karmienie.

Niespokojny sen niemowlaka

Jeśli rodzice zauważają, że ich dziecko jest niespokojne podczas snu, często się wybudza, kręci czy pojękuje, warto zastanowić się czy maluch ma zapewnione odpowiednie warunki do spania. Warto przy tym pamiętać, iż niemowlęta – w przeciwieństwie do dorosłych – zapadają przede wszystkim w fazę snu REM. Śpią zatem bardzo płytko, a wiele bodźców zewnętrznych może je wybudzać bądź powodować rozdrażnienie. Co może być przyczyną niespokojnego snu u niemowlęcia?

  •   Temperatura – nieodpowiednia czyli zbyt niska lub wysoka temperatura, mogą przyczynić się do niespokojnego snu.
  •   Suche powietrze – warto zadbać o to, by w sypialni wilgotność powietrza wynosiła od 50 do 70%. W tym celu można korzystać z nawilżaczy powietrza.
  •   Ból – dziecko może wybudzać się także, gdy męczy je choroba, ból, gorączka, kolki czy inne dolegliwości.
  •   Niewygoda – dziecko może wiercić się, gdy jest mu niewygodnie lub ma pełną pieluszkę.

Płytki sen niemowlaka

Jak wspominaliśmy wcześniej, dzieci odpoczywają wchodząc w fazę REM, a zatem sen płytki. Oznacza to, że można bardzo łatwo je wybudzić. Jeśli jednak rodzice zauważają, że dziecko wybudza się często, warto postarać się o to, by miało ono odpowiednie warunki do snu. Oprócz wspomnianych wyżej elementów należy zadbać także o to, by maluch był najedzony. Jednym z najczęstszych powodów płytkiego snu i wybudzania się jest bowiem głód. Mleko powinno szybko uśpić niemowlę. Również zmiana pieluszki może poskutkować, jeśli jest ona zabrudzona. Także delikatny masaż przed snem może uspokoić dziecko i zapobiec ewentualnym kolkom.

Aby sprawdzać sen dziecka warto zaopatrzyć się w nianię elektroniczną, która umożliwia szybką reakcję rodziców. Dzięki temu rodzice mogą uspokoić niedobudzone dziecko, które prześpi spokojnie kolejne godziny.

Niemowlę dużo śpi – co to oznacza?

Chociaż sen jest niezbędnym elementem życia dziecka, nie może ono spać zbyt długo. Jeśli nie budzi się na posiłki, może to zaniepokoić młodych rodziców. Co oznacza zbyt długie spanie?

  •   Po cesarskim cięciu dzieci śpią dłużej – mogą być bowiem odurzone środkami, jakie otrzymała ich mama. Stan ten jednak nie utrzymuje się długo.
  •   Duża senność pojawia się również u dzieci z cukrzycą lub chorobami tarczycy. Jeśli zauważalne są także inne objawy, takie jak bardzo częste siusianie lub sucha skóra i zaparcia, należy skonsultować się z lekarzem.
  •   Długi sen może pojawiać się także wtedy, gdy dziecko boryka się z infekcją. To często jeden z pierwszych objawów. Zauważalna jest wtedy także gorączka oraz utrata apetytu.

Sen dziecka to niezwykle ważny element jego rozwoju. Dlatego tak istotne jest, by zapewnić maluchowi najlepsze warunki snu. W tym celu konieczne jest dbanie o odpowiednią higienę, regularne zmienianie pieluszek, ale także przygotowanie pokoju pod kątem temperatury i wilgotności.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *