Fizjoterapeuta uroginekologiczny, czyli czym jest terapia uroginekologiczna i kto powinien się nią zainteresować?

kobieta trzyma się za pęcherz

Fizjoterapia uroginekologiczna to coraz szerzej odkrywany i proponowany Pacjentkom obszar fizjoterapii skoncentrowany na problemach układu moczowo-płciowego. Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista, który może pomóc odzyskać zdrowie i pewność siebie paniom z problemami, o których niejednokrotnie wstydzą się mówić nawet lekarzowi.

Fizjoterapia uroginekologiczna Warszawa – gdzie po pomoc z problemami układu moczowo-płciowego?

Wiele Pacjentek, niezależnie od wieku czy okresu życia, boryka się z problemami związanymi z nietrzymaniem moczu czy dyskomfortem w trakcie stosunków seksualnych. Nie warto ignorować tych dolegliwości, bo nie należą one do tych, które „przechodzą same”. Fizjoterapeutka czy fizjoterapeuta uroginekologiczny to osoba po studiach z zakresu fizjoterapii, która dodatkowo specjalizuje się w specyfice układu moczowo-płciowego, nie tylko kobiet. Wizyta w gabinecie uroginekologicznym to początek walki o przywrócenie komfortu życia, satysfakcji z seksu, a często też powrót do życia towarzyskiego i aktywności fizycznej.

Dla kogo terapia uroginekologiczna?

Fizjotererapia uroginekologiczna to proces diagnozowania, leczenia i zapobiegania problemom związanym m.in. z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów miednicy, bólami w okolicy miednicy dolnej, dysfunkcjami seksualne oraz schorzeniami ginekologicznymi. Zaufana fizjoterapeutka czy fizjoterapeuta pomoże Pacjentkom ciężarnym, po urodzeniu dziecka, paniom w okresie menopauzy, ale także mężczyznom i kobietom borykającym się z problemem nietrzymania moczu. Ta ostatnia dolegliwość dotyka, zgodnie z badaniami, jedną na trzy kobiety po trzydziestym roku życia, a także wielu starszych mężczyzn. Konsultacja uroginekologiczna to pierwszy krok w stronę odzyskania kontroli nad swoim ciałem.

Na czym polega terapia uroginekologiczna?

Jak przy każdym problemie zdrowotnym, na początku działania terapeuty są skoncentrowane na zdiagnozowaniu, co dzieje się z organizmem Pacjentki. Ustalenie przyczyny to część procesu leczenia. Przykładowo, wiele problemów z układem moczowo-płciowym ma związek z ciążą, dlatego jeszcze przed porodem warto udać się na konsultację uroginekologiczną. Terapia uroginekologiczna może wydajnie pomóc w przygotowaniu ciała przyszłej matki do porodu oraz zmniejszyć ryzyko, że dolegliwości ginekologiczne wystąpią już po urodzeniu dziecka. Terapia polega na odpowiednio dobranych ćwiczeniach dna miednicy, a niejednokrotnie również na działaniu fizykoterapeutycznym. Urządzenia stosowane w uroginekologii poprawiają napięcie mięśniowe, stymulują tkanki do szybszej regeneracji (co jest ważne szczególnie po porodzie), poprawiają miejscowe ukrwienie, bądź rozluźniają chronicznie spięte mięśnie.

Podsumowując, terapia uroginekologiczna ma znaczenie przy pracy nad wzmocnieniem mięśni dna miednicy, co poprawia kontrolę nad pęcherzem. Dla wielu kobiet pozbycie się problemu nietrzymania moczu to możliwość odzyskania swojego życie sprzed wystąpienia tej dolegliwości. Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu oznacza w wielu przypadkach konieczność rezygnacji z uprawiania sportu, ograniczanie podróży czy spotkań towarzyskich. Może to prowadzić do obniżenia nastroju, a nawet objawów depresyjnych. To dlatego praca terapeuty uroginekologicznego jest tak ważna, a konsultacja i świadome, regularne wykonywanie zaleconych ćwiczeń czy poddawanie się zabiegom to klucz do odzyskania komfortu i radości z życia.

Przyśnił Ci się poród? – Sprawdź tutaj co oznacza sen o porodzie

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *