Fish pedicure, czyli pedicure z rybkami

Fish pedicure
fotolia.com

 

Rybi pedicure (z ang. fish pedicure) początkowo uważany był za przejściową ekstrawagancję, fanaberię zblazowanych celebrytów. Tymczasem zabieg wywodzący się z krajów Dalekiego Wschodu szturmem opanował salony kosmetyczne na całym świecie, stając się prawdziwym hitem i podstawowym zabiegiem. Na czym polega fish pedicure? Czy jest bezpieczny?

 

Czym jest fish pedicure?

Do tego zabiegu nie potrzebne będą Wam cążki, tarki i żyletki. Wystarczą żarłoczne, bezzębne rybki o wdzięcznej nazwie Garra Fura, które w sposób bezbolesny, nieinwazyjny i przyjemnie łaskoczący usuną zrogowaciały naskórek, poprawią mikrokrążenie, czyniąc skórę stóp gładką i aksamitną oraz dotrą tam, gdzie nie dotrze nawet najbardziej sprawna kosmetyczka. W ciągu ostatnich kilku lat te małe, pochodzące z Turcji niepozorne rybki zatrzęsły przemysłem kosmetycznym, stając się prawdziwymi gwiazdami wielu salonów urody.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg zaczyna się od dokładnego obejrzenia stóp przez kosmetyczkę. Jeśli na skórze znajdują się ranki, otarcia czy zmiany grzybicze – pedicure nie zostanie wykonany. Następnie nasze stopy zostają poddane dezynfekcji i dokładnemu umyciu. Dopiero tak przygotowane stopy mogą skonfrontować się z żądnymi martwego naskórka rybkami. Wkładamy nogi do akwarium, a setki małych karpiowatych rybek uzbrojonych w podwójny aparat przyssawkowy bezboleśnie i skutecznie zetrze martwy naskórek stóp, nie naruszając głębszych tkanek skóry. Podczas zabiegu rybki nie tylko wykonują peeling naszych stóp. W czasie pracy wydzielają enzym, zwany dithranolem, który pomaga przy leczeniu chorób skóry, zwłaszcza łuszczycy. Zwolennicy tego zabiegu wymieniają szereg innych zalet: odprężenie, relaks, przyjemne łaskotanie, bezbolesność. Woda, w której pływają rybki, jest cały czas filtrowana, czyszczona chemicznie, biologicznie i mechanicznie oraz naświetlana światłem. Jeden zabieg trwa zwykle od 15 do 30 minut; potrzeba do niego kilkuset ryb i zaledwie 30-40 zł – bo tyle mniej więcej kosztuje rybi pedicure.

Przeciwwskazania

Zabiegów fish pedicure nie zaleca się osobom:

– cierpiącym na zaburzenia krzepnięcia

– z osłabioną odpornością

– ze zmianami skórnymi, otarciami, skaleczeniami, ranami oraz zakażeniami stóp (grzybicą stóp, brodawkami, kurzajkami)

– chorym na cukrzycę

– zakażonym wirusami HBV, HCV, HIV

Czy fish pedicure jest bezpieczny?

Ten dość osobliwy zabieg budzi tyleż samo zainteresowania co kontrowersji. Przerażeni dermatolodzy wciąż prowadzą badania nad bezpieczeństwem tej metody peelingu i radzą ostrożność. Lekarze straszą zakażeniem się wirusami HIV oraz HCV (wirusowym zapaleniem wątroby typu C ). Obrońcy praw zwierząt martwią się z kolei o bezpieczeństwo rybek. I choć jak dotąd w Polsce nie odnotowano ani jednego przypadku zakażenia po wizycie w fish spa to sceptyczne głosy nie milkną. W USA zabroniono wykonywania zabiegu aż w 14 stanach, podobnie w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. I mimo, że woda w której przebywają rybki jest cały czas filtrowana (chemicznie, biologicznie i mechanicznie), a akwarium oświetlone jest światłem UV, które zabija 99,9% paskudnych bakterii – nie milkną spory o higieniczność zabiegu.

Uspokajamy wszystkich, których niepokoi strona higieniczna tego zabiegu. Jak podkreślają właściciele gabinetów, którzy zdecydowali się na usługę fish pedicure, woda w której pływają rybki jest czysta i bezpieczna dla ludzkiej skóry, a jej próbki są okresowo badane, aby wykluczyć Lagionella oraz Pseudomonas aeruginosa. Naczynia, w których przygotowuje się stopy do zabiegu, za każdym razem są myte i dezynfekowane preparatem o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym, dezaktywujący wirusy (np. HBV, HCV, HIV) oraz rota wirusy. Na szczęście nie wszyscy lekarze są tak wrogo nastawieni do zabiegu. Część specjalistów pokłada duże nadzieje w małych rybkach uważając, że w przyszłości mogą one leczyć łuszczycę, egzemę, trądzik, a nawet oparzenia!


WAŻNE!

– Nie malować ani nie zmywać paznokci dzień przed zabiegiem

– Nie nakładać kremu na stopy w dniu zabiegu

– Nie depilować woskiem nóg dzień przed zabiegiem

 

Salony urody oferujące „rybi pedicure” w Trójmieście i okolicach:

FISH SPA RELAX – ul. Władysława IV 7, Gdynia

Sylwetka Vela – ul. Cygańska Góra 4, Gdańsk

SPA Fish Studio Urody, ul. Cygańska Góra 4a, Gdańsk-Suchanino

Studio Urody Kepala – ul. Gdańska, Reda

Oceń ten artykuł

Polecane:

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *