Domowy test ciążowy – jaki jest najlepszy?

domowy test ciążowy
It will be new start for our family

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Nie musisz od razu iść do ginekologa. Pierwszym krokiem może być wykonanie domowego testu ciążowego. Sprawdź, czym on jest, jaki produkt warto wybrać i kiedy należy go wykonać.

Czym jest domowy test ciążowy?

Domowy test ciążowy może jako pierwszy poinformować Cię o tym, że doszło do zapłodnienia. Zadaniem testu będzie sprawdzenie, czy w moczu znajduje się hormon ciążowy, który wydzielany jest podczas tworzenia się łożyska zaraz po tym, jak doszło do zapłodnienia. Poziom hormonu w moczu i we krwi będzie rósł aż do 3. miesiąca ciąży.

Dzisiejsze testy ciążowe dają aż 97-99% wiarygodności, choć oczywiście wszystko zależy od tego, czy wykonasz cały proces według zaleceń producenta i w odpowiednim terminie.

Kiedy należy wykonać test ciążowy?

Zatem, kiedy należy zrobić test ciążowy? Specjaliści radzą, aby test wykonać w dzień planowanej miesiączki i to zaraz po przebudzeniu.

Jeśli w takiej sytuacji test ukaże wynik pozytywny, zapisz się na wizytę u ginekologa. Lekarz na pewno zleci następnie wykonanie badania krwi. Jeśli hormon ciąży zostanie wykryty we krwi, to lekarz nie będzie miał już absolutnie żadnych wątpliwości. 

Co ciekawe wykonanie badania krwi nawet zaledwie tydzień po tym, jak doszło do zapłodnienia, może zapewnić już 100% pewności i wiarygodne wynik. W trakcie wizyty u ginekologa dojdzie także do badania fizycznego. Ginekolog sprawdzi, czy widoczne są już typowe objawy ciąży, takie jak zasinienie pochwy, powiększenie macicy itd. Podczas wizyty dojdzie także do badania USG.

Uwaga! Częstym błędem jest wykonywanie domowego testu ciążowego kilka dni od stosunku, np. ok. 7 dni później. W większości przypadków wiąże się to z ukazaniem słusznie negatywnego wyniku lub też fałszywie negatywnego. Być może w Twoim przypadku w ciągu tygodnia poziom hormonu ciąży (hCG) nie będzie w tak krótkim czasie wystarczająco wysoki. Przez to uzyskany wynik może nie być wiarygodny. 

Jaki test ciążowy warto wybrać?

Do wyboru będziesz miała 3 rodzaje testów ciążowych, oto one:

  • płytkowy – w zestawie znajduje się pipetka, zbiornik na mocz oraz płytka, na którą za pomocą pipetki można przenieść krople moczu;
  • strumieniowy – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj testu ciążowego polega na tym, że produkt należy umieścić bezpośrednio pod strumień moczu;
  • paskowy.

Jak zrobić test ciążowy?

Odpowiedź na to pytanie jest ściśle zależna od tego, jaki test ciążowy wybierzesz. Zawsze przed użyciem go należy zapoznać się z dołączoną instrukcją obsługi, by mieć pewność, że wszystkie kolejne kroki zostały wykonane przez nas w sposób prawidłowy. Po użyciu testu ważne jest także to, aby umieć poprawnie odczytać wyniki. Instrukcja, jak zrobić to prawidłowo także powinna znaleźć się w opakowaniu. Różnią się one w zależności od producenta, dlatego też koniecznie musisz się z nią zapoznać. Często pozytywny wynik testu, tj. informacja o ciąży oznaczona jest w postaci widocznych dwóch kresek.

Jednak i tak jedną z głównych zasad związanych z zastosowaniem testu ciążowego jest to, że już po wykonaniu testu należy ustawić go w pozycji poziomej, a następnie odczekać kilka minut.

Dla pewności warto wykonać chwilę później jeszcze jeden test, aby przekonać się, czy uzyskany wynik będzie dokładnie taki sam.

Przyśniła Ci się ciąża? – Sprawdź tutaj co oznacza sen o ciąży

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *