Wzdęcia po posiłku. Kiedy udać się do lekarza?

Crohn's disease or ulcerative colitis concept. Doctor counseling

Sporadyczne występowanie wzdęć po posiłku jest dość powszechne i zwykle nie jest powodem do niepokoju. Niektóre sytuacje wymagają wzmożonej czujności i pojawienie się pewnych dodatkowych objawów powinno skłonić Cię do wizyty u lekarza. Kiedy szukać pomocy medycznej?

Gdy wzdęcia są częste i dokuczliwe

Jeśli wzdęcia występują niemal po każdym posiłku i nie ustępują po wykluczeniu z diety produktów o potencjale wzdymającym, mogą być oznaką złożonych problemów związanych z pracą przewodu pokarmowego oraz z Twoim stylem życia. Doświadczony medyk wie, w jaki sposób przeprowadzić z Tobą rozmowę, żeby szybko skierować się ku rozwiązaniu problemu. Nie bądź zdziwiony, jeśli zostaniesz zapytany o przyzwyczajenia żywieniowe, aktywność fizyczną czy stres w pracy – one wszystkie mogą wpływać na wzdęcia. Przewlekły stres odgrywa szczególną rolę. Jego wpływ na wydzielanie kortyzolu i napięcie mięśni brzucha sprawia, że gazy na dłużej pozostają w jelitach, co potęguje dolegliwości związane ze wzdęciami.

Gdy pojawią się objawy alarmowe

Do objawów świadczących o rozwoju groźnych chorób przewodu pokarmowego należą m.in.:

  • niezamierzona utrata masy ciała;
  • krew w stolcu;
  • krwiste wymioty;
  • zmiana rytmu wypróżnień;
  • trudności z przełykaniem, ból podczas przełykania;
  • przetrwałe bóle brzucha i bóle wybudzające w nocy;
  • uporczywe nudności i wymioty.

Jeśli doskwierają Ci wzdęcia i zauważysz u siebie którychkolwiek z powyższych objawów – nie zwlekaj z wizytą u lekarza! [1]

Gdy masz historię chorób jelit w rodzinie

Informacja o tym, że Twoi bliscy zmagają się z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, jest wskazaniem do poszerzenia diagnostyki wzdęć – zwłaszcza jeśli są częste i sprawiają duży dyskomfort. Wzdęcia mogą być objawem chorób zapalnych jelit, problemów trawiennych czy spowolnionej perystaltyki. Predyspozycje do tych stanów mogą być dziedziczone.

Wzdęcia – jak lekarz ustala przyczynę?

Wszystkie informacje, które dotyczą Twojego codziennego jadłospisu, samopoczucia, Twoich chorób oraz historii chorób w rodzinie, są istotne dla lekarza przy planowaniu odpowiedniej dla Ciebie diagnostyki. Jeśli przychodzisz do specjalisty z problemem uciążliwych i przedłużających się wzdęć, to ważne, żebyś został zbadany całościowo – od stóp, do głów. Spodziewaj się, że lekarz zaleci Ci panel podstawowych badań laboratoryjnych z krwi oraz badanie w USG. W szczególnych przypadkach diagnostykę poszerza się o inne badania obrazowe oraz badania tolerancji niektórych składników pokarmowych.

Jak wygląda leczenie wzdęć?

Pierwszym krokiem jest próba identyfikacji pokarmów, które przyczyniają się do powstawania wzdęć. Stosowana jest dieta eliminacyjna – stopniowo i pojedynczo wyklucza się pewne składniki z diety i obserwuje, czy objawy ustąpiły. Eliminację pokarmową warto prowadzić we współpracy z dietetykiem lub lekarzem.

Spośród farmaceutyków dostępny jest preparat na wzdęcia zawierający symetykon. Nie usuwa on przyczyny wzdęć, ale działa objawowo. Wspomaga usuwanie pęcherzyków gazu z jelit, bo rozbija duże konglomeraty na mniejsze, które ulegają łatwiejszemu wydaleniu. [2]

Niemal wszyscy ludzie chociaż raz w życiu odczuwają nieprzyjemny dyskomfort w jamie brzusznej spowodowany nagromadzeniem gazów występujący po posiłkach. Pamiętaj, że nie musisz godzić się na taki stan. Każdy z nas chce wyglądać i czuć się dobrze. Jeśli jesteś zaniepokojony swoim stanem zdrowia lub należysz do którejś z trzech grup pacjentów wymienionych wyżej – zgłoś się do medyka.

Bibliografia

[1]       P. Goday, „Gastrointestinal disorders: Red flags and best treatments”, t. 38, lip. 2021, Dostęp: 26 marzec 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.contemporarypediatrics.com/view/gastrointestinal-disorders-red-flags-and-best-treatments

[2]       C. J. Ingold i H. Akhondi, „Simethicone”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 24 marzec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555997/

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *