Prezenty na każdą okazję w duchu zero waste

Upominki to ważny element relacji międzyludzkich, pozwalają nam pokazać bliskim, że się o nich troszczymy i o nich pamiętamy. Jednak coraz częściej zwracamy uwagę na to, by podarunki uwzględniały również przyszłość naszej planety i nie obciążały środowiska zbędnymi śmieciami. Jakie są najlepsze prezenty w duchu zero waste?

Prezenty wykonane samodzielnie

Samodzielne wykonanie prezentu jest jednym z najlepszych sposobów na obdarowanie kogoś w duchu zero waste. W ten sposób kupujemy jednorazowo więcej półproduktów, zamiast za każdym razem obciążać środowisko przesyłką ostatecznego produktu. I tak jeśli często obdarowujemy bliskich biżuterią – warto kupić elementy w hurtowni z koralikami, z których samodzielnie będziemy tworzyć najróżniejsze wzory bransoletek, kolczyków czy pierścionków.

Innym dobrym pomysłem na samodzielne wykonanie prezentu jest uszycie woreczków na pieczywo lub warzywa. Te pierwsze zazwyczaj szyte są z siateczkowego materiału, a ich ekologiczny charakter podkreślimy wykorzystując do ich produkcji nieużywane już firanki.

Na woreczki do pieczywa najlepiej nadają się lniane tkaniny. Tutaj też użyć możemy materiały, których już nie używamy – na przykład miejscami przetartą lnianą pościel lub sukienkę. Odpowiednio wykrojony i obszyty materiał będzie się pięknie prezentował, a troska o środowisko, w którym żyjemy stanowić będzie stanowić dodatkowy atut naszego upominku. Nie tylko damy drugie życie znalezionym w szafie materiałom, ale sprawimy, że obdarowana osoba nie będzie musiała korzystać w sklepach z obciążających ekosystem foliówek, kupując owoce, warzywa czy pieczywo.

Prezenty, które można zużyć

Mówi się, że najlepsze prezenty zero waste to takie, po których nie pozostanie żaden ślad. Chodzi tu przede wszystkim o takie, które można zużyć lub zjeść.

Wśród tych pierwszych prym wiodą szampony i odżywki w kostkach. Zastępują one klasyczne produkty, które kupujemy zazwyczaj w nieekologicznych, plastikowych opakowaniach. Natomiast te w kostce pakowane są w przepiękne kartoniki, które wyrzucić możemy do makulatury lub używać jako pachnących zakładek do książek. Co więcej, po zużyciu takiego szamponu czy odżywki nie pozostanie śladu – a więc nie będzie żadnych dodatkowych śmieci obciążających środowisko.

Podobnie będzie, jeśli zdecydujemy się na zakup prezentu w formie ekologicznie zapakowanych słodyczy lub przypraw. Coraz popularniejsze są pakowane w papierowe torby czekolady, herbaty i kawy.

Prezenty praktyczne i ekologiczne

Wspaniałym pomysłem jest też zakup praktycznych drobiazgów, które przyczynią się do ograniczenia powstawania nowych śmieci. Do takich upominków należy na przykład składany kubek ze słomką. Każdy z nas lubi w upalny dzień orzeźwić się pijąc mrożoną kawę czy herbatę, a takie napoje trudno wyobrazić sobie bez słomki. Podobnie jest w przypadku drinków i koktajli. Jednak plastikowe słomki jednorazowego użytku są nieeleganckie i bardzo obciążające dla przyrody. Kubek wyposażony w wielorazową słomkę stanowić będzie więc doskonały prezent utrzymany w duchu zero waste.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *