Dlaczego panowie nie chcą wykonywać badania nasienia?Zbyt często niestety bywa tak, że przyczyny niepłodności zaczynamy szukać po strony kobiety – i tylko tam. Partnerka jest obwiniana za to, że zbyt długi czas korzystała z antykoncepcji hormonalnej i na pewno właśnie przez to nie może teraz zajść w ciążę. Ten czas jest stresujący – to pewne – ale żadna ze stron nie może wyładowywać swojej frustracji na partnerze lub partnerce. Jest to po prostu niesprawiedliwe i zwyczajnie mało pomocne. Jeżeli kobieta faktycznie uzyskuje cały czas negatywny wynik testu ciążowego to raczej nie potrzeba jej już dodatkowych nerwów – samo to jest stresujące i rozczarowujące. A każdy lekarz powie nam przecież, że jeżeli staramy się o dziecko to potrzebny nam spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Panowie jednak często nie chcą nawet dopuścić do siebie myśli, że to po ich stronie może leżeć problem. A bywa tak, że już proste badanie nasienia wskazuje na to, że taka jest właśnie przyczyna i to mężczyzna ma kłopoty z niepłodnością. Najciekawsze jest tutaj jednak to, że z tym można w praktyce walczyć i to z dobrymi efektami – ale dla panów takie badanie bywa po prostu wstydliwe i to też z tego względu nie chcą go przeprowadzić.

Sposób przeprowadzenia badania

Niektórzy mężczyźni nie zgadzają się na to, aby próbka ich nasienia została pobrana w szpitalu lub w klinice – a innej opcji niestety nie ma. Dlaczego jest to dla nich tak duży problem? Ponieważ konieczna jest tutaj masturbacja w warunkach laboratoryjnych – a to wydaje się panom upokarzające. Nie można jednak tak do tego podchodzić, bo przecież to my chcemy mieć dziecko – przeprowadzamy badanie nasienia dla siebie i dla naszej partnerki. 

Robimy to po to, aby lekarz mógł nam pomóc – a nikt tak naprawdę nie przywiązuje wagi do tego, w jaki sposób uzyskana została próbka spermy. Panowie próbują czasem przekonać specjalistę, aby pozwolił im pobrać nasienie w domu – ale tutaj liczy się czas i odpowiednia temperatura, więc raczej nie wchodzi to w ogóle w grę.

Możliwość bycia bezpłodnym

Całkowicie normalne jest to, że jeżeli w naszym związku są problemy z niepłodnością to obawiamy się tego, iż cała wina leży po naszej stronie i to nasze ciało nie jest w stanie wykonać tego zadania. Panowie nie chcą poczuć się niewystarczający lub za mało męscy – ale nie można tak na to patrzeć. Jeżeli jesteśmy w tym razem to także razem radzimy sobie z problemami – zawsze lepiej jest wiedzieć, co się dzieje niż tkwić w nieświadomości. Wykonaj badanie nasienia i dowiedz się, na czym stoisz oraz co można zrobić dalej. W Katowicach polecamy klinikę leczenia niepłodności Zięba Clinic.Oceń ten artykuł

Polecane:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *