Diamenty czy cyrkonie?

Piękne i olśniewające brylanty od wieków towarzyszą kobietom i mężczyznom, dodając blasku i uroku każdemu, kto je nosił. Oprócz zewnętrznego piękna, diament jest również najtwardszym minerałem, naturalnie występującym na Ziemi. Rzadkość jego występowania znacząco wpływa na cenę biżuterii. Dla wielu posiadanie takich drogocenności jest oznaką bogactwa, wysokiego statusu, stylu oraz czasami wyrazem wielkiej miłości i namiętności. Nic więc dziwnego, że szukano tańszego zamiennika, którego nie dałoby się odróżnić od oryginału gołym okiem. I tutaj na scenę wkroczyła cyrkonia.

Co to jest cyrkonia?

W przeciwieństwie do diamentu cyrkonia jest kamieniem otrzymywanym syntetycznie od 1973 roku metodą stapiania czaszowego. Polega ona na umieszczeniu sproszkowanego baddeleitu, cyrkonu oraz tlenku itru w miedzianej czasze i ich podgrzanie. Podczas tego procesu topnieje baddeleit, a w wyniku schładzania krystalizuje się kryształ, później obrabiany, który znany jest właśnie jako cyrkonia.

Jak się różni od diamentu?

Zazwyczaj w analizie porównuje się kilka cech:

  • Twardość
  • Współczynnik załamania światła
  • Waga
  • Cena

Różnice są niewielkie, choć znaczące. W przypadku twardości (podawanej w skali Mosha) diament wykazuje twardość 10 (najwyższy wskaźnik), natomiast cyrkonia nie odbiega daleko, z wartością 8,5-9. Oba kamienie mają podobny współczynnik załamania optycznego, dzięki czemu można używać obydwu w optyce laserowej. Jeśli chodzi o wagę, to cyrkonia jest cięższa od diamentu o ok. 1.75 karata. Jedną z niewielu różnic, widzialnych gołym okiem, jest cena. Diament rzadko występuje w przyrodzie, dlatego jego cena potrafi być nieprawdopodobnie wysoka, tymczasem cyrkonia jest w zasięgu finansowym większości ludzi, dlatego tak szybko stała się popularna na rynku jubilerskim.


Kolczyki z cyrkoniami. Źródło: ergold.pl/282-zlote-kolczyki-cyrkonie-prezent-32123126.html

Wady i zalety cyrkonii

Największą zaletą tego kamienia jest oczywiście jego łudzące podobieństwo do diamentu, które da się zauważyć jedynie poprzez wnikliwą analizę. Drugim, znaczącym atutem jest, wspomniana wyżej, cena produktów z cyrkonią. Są one o wiele tańsze i bardziej dostępne od tych z diamentami. Wszystko ma jednak swoje wady, również cyrkonia. Szybciej się zarysowuje i traci blask. Można jednak na to wypłynąć, odpowiednio dbając o taką biżuterię np. zdejmować przy pracach domowych, regularnie czyścić odpowiednimi sposobami oraz przetrzymywać osobno w materiałowych woreczkach, by zapobiec zarysowaniu.

Pierścionek zaręczynowy z cyrkonią – kontrowersja?

Wiele kobiet uważa, że pierścionek zaręczynowy powinien być jedynie ze złota i z dużym diamentem, ponieważ tylko tym mężczyzna udowadnia swoją prawdziwą miłość, a pierścionek ze srebra i z cyrkonią to wstyd i świadczy o tym, że mu nie zależy. Na szczęście jednak ta tradycja się zaciera, a pierścionek jest wyłącznie symbolem miłości i znaczy coś więcej, niż cyfry na paragonie. Dzięki temu coraz popularniejsze stają się srebrne i złote pierścionki z cyrkonią, które mogą być równie piękne, jak te z diamentami. Oprócz pierścionków znaleźć można również delikatne kolczyki z cyrkonią, które podkreślają wyczucie stylu kobiety oraz jej poczucie elegancji.


Pierścionek zaręczynowy z cyrkonią od ERgold

Podsumowanie

Między cyrkonią a diamentem są różnice, jednak na tyle niewidoczne, że jedynie specjalista da radę je zauważyć. Dobrej jakości cyrkonie są równie piękne, jak diamenty, dlatego nie jest wstydem kupno takiej biżuterii. Zwłaszcza że delikatne kolczyki z cyrkonią bądź złote pierścionki z cyrkonią idealnie imitują te z diamentami, a zaskakują niższą ceną. Dlatego przy wyborze pierścionka warto kierować się gustem, a nie ceną lub kamieniem.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *