Diagnostyka radiologiczna – integralna część leczenia stomatologicznego.

Nowoczesna diagnostyka obrazowa w stomatologii niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno dla lekarza, jak i Pacjenta. Można śmiało powiedzieć, że bez niej dobra stomatologia nie istnieje. Dla stomatologów oznacza ona możliwość szybkiego postawienia dokładnej diagnozy, obarczonej niewielkim ryzykiem błędu. Badania radiologiczne, dzięki swojej precyzyjności, pozwalają bardzo dokładnie zobrazować wszelkie struktury anatomiczne jamy ustnej Pacjenta, co wielokrotnie rozwiewa wątpliwości diagnostyczne. To z kolei przekłada się zarówno na większy komfort pracy, a także możliwość przygotowania konkretnego planu leczenia.

Nasza Klinika dysponuje najnowszej generacji Tomografem Orthophos SL 3D Dentsply Sirona. Jest to urządzenie o niespotykanej wszechstronności: począwszy od niewiarygodnie ostrych obrazów pantomograficznych dzięki czujnikowi DCS (direct convertion sensor) i technologii Sharp Layer (ostra warstwa) kończąc na wolności wyboru pola obrazowania w tomografii stomatologicznej (od ø5x5cm do ø11 x 10cm).

Podczas standardowego przeglądu jamy ustnej lekarz stomatolog jest w stanie ocenić powierzchowny stan zdrowia zębów i błon śluzowych, jednak często wiele zmian chorobowych rozwija się w miejscach niewidocznych gołym okiem – w obrębie korzeni zębowych, tkanek okołowierzchołkowych, czasami również kości. W takich przypadkach nieocenione są badania obrazowe, które pozwalają dokładnie określić rodzaj i stopień zaawansowania zmian, a dzięki temu przygotować i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Prawidłowa diagnostyka radiologiczna stanowi niezbędny standard podczas planowania leczenia implantologicznego. Dzięki stosowaniu zdjęć 3D tomograficznych (CBCT) lekarz uzyskuje informacje odnośnie warunków anatomicznych, szerokości wyrostka, odległości od nerwów, zatok szczękowych, zębów sąsiadujących. Pozwala to na właściwe dobranie długości i średnicy implantu do warunków panujących w jamie ustnej. Dodatkowo zdjęcia takie są wykorzystywane do planowania pozycji implantów w specjalnych programach do tzw. nawigacji komputerowej – SIMPLANT. W oprogramowaniu takim, dzięki połączeniu wykonanej tomografii ze skanem optycznym jamy ustnej można zaplanować pozycję implantów względem przyszłej odbudowy protetycznej oraz zlecić wykonanie szablonów chirurgicznych pozwalających na przeprowadzenie zabiegu z bardzo wysoką precyzją oraz na tzw. natychmiastową odbudowę uśmiechu – oddanie uzupełnienia protetycznego (np. korony lub mostu) bezpośrednio w dniu zabiegu chirurgicznego.

Diagnostyka obrazowa wykorzystywana jest nie tylko w stomatologii zachowawczej czy implantologii, jest także niezwykle ważna podczas leczenia ortodontycznego czy endodontycznego.

W Nawrocki Clinic specjalizujemy się w leczeniu trudnych przypadków endodontycznych i powikłań takich jak: kanały zakrzywione i niedrożne, perforacje, usuwanie złamanych narzędzi.

Leczenie endodontyczne trudnych przypadków wymaga od lekarza bardzo dużej precyzji i uwagi. Badanie obrazowe diagnozujące tego typu sytuację, przekłada się znacząco na przyszłe leczenie.

Endodoncja jest dziedziną stomatologii zachowawczej zajmującą się kanałowym leczeniem zębów nieodwracalnie uszkodzonych w wyniku głębokiej próchnicy lub urazu. Polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi zęba, oczyszczeniu, odkażeniu i wypełnieniu kanałów korzeniowych.

Leczenie kanałowe w naszej Klinice przeprowadzamy bezboleśnie z zastosowaniem mikroskopu, endometru i najnowszych maszynowych systemów endodontycznych. Pozwalają one na najwyższą precyzję wykonania zabiegu finalnie potwierdzaną radiowizjografią. Używamy ozonu do odkażania kanałów korzeniowych co eliminuje ryzyko powikłań.

Leczenie kanałowe to często jedyny sposób na uratowanie zęba przed jego usunięciem. Zdajemy sobie sprawę, że zęby dotknięte tak głęboką próchnicą są wynikiem strachu przed regularnymi wizytami u stomatologa. W Nawrocki Clinic mamy na to sposób!

Aby zniwelować strach i zapewnić Pacjentowi spokój podczas leczenia stosujemy sedację wziewną czyli tzn. gaz rozweselający. Choć gaz rozweselający zazwyczaj kojarzony jest z leczeniem stomatologicznym dzieci, równie chętnie korzystają z niego dorośli.

Sedacja wziewna polega na podaniu Pacjentowi mieszaniny podtlenku azotu i tlenu przez maseczkę nosową przez cały czas trwania zabiegu. Gaz rozweselający, podawany w odpowiednich proporcjach, wywołuje także niewielki efekt przeciwbólowy, ułatwiając tym samym podanie znieczulenia oraz przeprowadzenie leczenia. Pacjent jest zrelaksowany, zachowuje pełen kontakt z lekarzem i dobrze rozumie zadawane przez niego pytania.

Serdecznie zapraszamy

www.nawrockiclinic.com

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *