Czym kierować się podczas wyboru porcelany?

Niedzielne obiady, rodzinne uroczystości, spotkania ze znajomymi. Każda z powyższych sytuacji wymaga od gospodarzy estetycznie wyglądającego stołu. Elegancka porcelana to najlepszy sposób na pięknie podany posiłek. W takiej oprawie z pewnością będzie smakował on znacznie lepiej. Jednak wybór zastawy, która posłuży nam na długie lata, nie jest łatwa. W szczególności teraz, gdy jesteśmy zasypywani mnóstwem rozmaitych ofert oraz okazji. Dowiedz się wszystkiego o wyborze porcelany.

Dlaczego porcelana? 

Porcelana to rodzaj ceramiki, która przez większość osób jest kojarzona przede wszystkim z elegancją. Popularnie nazywana białym złotem jest ceniona za swoją wytrzymałość (bez problemu możemy myć ją w zmywarce) oraz twardość, wiele osób twierdzi, że jest porównywalna z granitem. Do jej plusów należy zaliczyć także m.in.: nieścieralność i przepuszczalność światła. 

Czym charakteryzuje się dobrej jakości porcelana?

Zakup elementów zastawy kuchennej to inwestycja na lata. Dlatego bardzo ważne jest to, aby nie inwestować gotówki w produkty niskiej jakości. Jak zatem wybrać porcelanę dobrej jakości, która będzie służyła nam przez wiele lat, uświetniając domowe uroczystości? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które pomogą nam w zakupie. 

  • porcelana powinna być śnieżnobiała – biel najwyższej jakości porcelany musi wręcz rzucać się w oczy. Jej odcień nie powinien wpadać w szarość, 
  • porcelana przepuszcza światło – bardzo dobra przepuszczalność światła nie oznacza, że porcelana jest cienka i krucha. Ta właściwość wskazuje na to, że wybrany przez nas produkt jest wykonany z najlepszej jakości surowców, 
  • porcelana jest idealnie gładka – potocznie mówi się, że tafla porcelany powinna być gładka niczym lustro. Tę właściwość łatwo jest sprawdzić. Wystarczy przyjrzeć się jej powierzchni, aby dostrzec czy nie znajdują się na niej żadne widoczne zanieczyszczenia, 
  • najlepsza porcelana jest produkowana ręcznie – najlepszej jakości produkty są wykonane przez ludzi, żadna maszyna nie jest w stanie zastąpić dbałości o każdy szczegół i staranności wykończenia produktu. 

Niezwykle ważny, a także wyjątkowy jest także dźwięk wydawany przez różnego rodzaju elementy zastawy porcelanowej. To właśnie po nim jesteśmy w stanie także rozpoznać tę ceramikę. Wydobywający się dźwięk będzie wysoki i dźwięczny. 

Rękodzieło z duszą 

Wyprodukowanie wysokiej jakości wyrobów ceramicznych wymaga sporych umiejętności, a także poświęcenia całemu procesowi tworzenia ogromnej ilości czasu. Zanim powstanie finalny produkt najpierw trzeba go ulepić, uformować, wypalić oraz zeszklić. Dzięki tak ogromnej dbałości o szczegóły nie otrzymamy tandetnego wyrobu, który rozpadnie się po kilkukrotnym użyciu. Wysokiej jakości porcelana jest w stanie służyć wiele lat, dlatego w wielu rodzinach jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. 

Porcelana na sztuki – idealna na prezent 

Zakup pojedynczych filiżanek do kawy lub herbaty, a także cukiernic, misek i miseczek to świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Ręcznie robione elementy zastawy o ładnym designie to unikatowa pamiątka na lata. Na rynku spotkamy wiele ciekawych wyrobów porcelanowych, które z pewnością spodobają się nawet najbardziej wymagającym koneserom dodatków kuchennych. Ręcznie malowane na kubkach i filiżankach wzory, lawenda i wrzosy, a także czerwone róże z pewnością umilą poranki i pozwolą celebrować smak ulubionej kawy. 

Liczba dostępnych na rynku elementów porcelanowych obfituje w rozmaite kształty, wzory, barwy i desenie. Zastawy stołowe oraz pojedyncze elementy zachwycają przede wszystkim atrakcyjnym i w wielu przypadkach unikatowym wyglądem. Możliwość zakupu porcelany na sztuki sprawia, że każdy z nas może podkreślić swoje wnętrze dzięki idealnie dobranym naczyniom ceramicznym.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *