Czym jest ikarydyna?

Chcesz uchronić siebie i swoich bliskich przed ukąszeniami owadów? Boisz się, że skuteczne preparaty są jednocześnie groźne dla zdrowia? Szukasz alternatywy, która będzie lepiej chronić niż naturalne olejki eteryczne? Poznaj ikarydynę — bezpieczny środek na owady. Ciesz się urokami ciepłych dni bez obawy o ukąszenia.

Jak zapobiegać ugryzieniu przez owady?

Owady, szczególnie ukąszenia kleszczy, komarów, meszek lub os, oprócz nieprzyjemnych dolegliwości, jak ból i swędzenie, mogą być niebezpieczne w skutkach, szczególnie w przypadku alergików. Nic dziwnego, że tak chętnie człowiek sięga po różnego rodzaju specyfiki przeciw owadom. Który z dostępnych specyfików będzie jednocześnie skuteczny, a przy tym bezpieczny?

Owady gryzą z różnych przyczyn. Dla niektórych np. osy lub pszczoły jest to reakcja obronna. Inne z kolei, jak samice meszek i komarów, przygotowują się do okresu lęgowego i złożenia jaj, więc poszukują pożywienia.

Tym samym, ciężko ustrzec się przed swędzącymi lub bolącymi miejscami na skórze. Zwykle w celach profilaktycznych sięga się po dostępne w drogeriach i aptekach preparaty. Popularne są również kadzidła, wkłady do kontaktów oraz płytki owadobójcze. Warto jednak zastanowić się, w jakim stopniu są one szkodliwe.

Co to jest ikarydyna i jakie właściwości posiada?

Ikarydyna jest środkiem o dość wysokim poziomie bezpieczeństwa. Powstała ona w Niemczech w latach 80. Substancję tą badano na zwierzętach i na ich podstawie opracowano tezy, świadczące o braku szkodliwego wpływu wysokiej dawki zastosowanej ikarydyny na układ nerwowy.

Jej cechą charakterystyczną jest bezwonność i stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu może być ona stosowana w odpowiednich dawkach zarówno przez dorosłych, jak i dzieci, przy czym należy tutaj uwzględnić ograniczenia wiekowe. Raczej nie wywołuje reakcji alergicznych, aczkolwiek odnotowano przypadki podrażnień skóry i oczu.

Jakie są zalecenia w przypadku stosowania ikarydyny?

Najczęściej ikarydynę stosuje się na ubranie lub skórę. W ten sposób komary nie mogą pokonać powstałej bariery, dzięki czemu odlatują.

To, w jakim stopniu dany preparat będzie skuteczny zależne jest od stężenia zawartej w nim ikarydyny oraz samej formuły produktu. Aby mógł być on skuteczny na komary i kleszcze, stężenie to powinno wynosić około 20%, co zapewnia ochronę od 8 do 14 godzin. W przypadku niższej wartości, około 10%, ochrona ta będzie trwać od 3,5 do 8 godzin.

Na co szczególnie zwrócić uwagę decydując się na stosowanie preparatów z ikarydyną?

Sama ikarydyna zawarta w preparacie na komary i kleszcze, o ile nie przekracza zaleconego stężenia, jest bezpieczna. Należy jednak uważać, aby wybierając odpowiedni produkt dla siebie, nie był on połączeniem ikarydyny z toksycznym DEET, bardzo skutecznym, jednak szkodliwym. Mieszanka tych dwóch substancji jest niezwykle toksyczna dla człowieka, grozi także podrażnieniami oczu, skóry i reakcjami alergicznymi.

Jak widać, istnieje wiele możliwości uchronienia się przed ukąszeniami owadów, w tym kleszczy i komarów. Wymienić tutaj można naturalne sposoby, w tym rośliny i olejki eteryczne, a także bardziej chemiczne rozwiązania, w tym płytki na owady. Mimo wszystko najbardziej popularne są spreje przeciwko ukąszeniom. Należy jednak zachować ostrożność podczas ich użytkowania. Ikarydyna jest stosunkowo bezpieczna, jednak nie powinno łączyć się jej z innymi substancjami, takimi jak DEET, ponieważ rośnie wtedy toksyczność, siejąca spustoszenie w układzie nerwowym.

Dobrą praktyką jest stosowanie preparatu na komary i kleszcze maksymalnie dwa razy na dobę, przy czym koniecznie wieczorem należy wziąć prysznic lub kąpiel, dokładnie zmywając produkt z siebie.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://gemini.pl/poradnik/dziecko/preparaty-na-komary-i-kleszcze-dla-dzieci/

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *