Czy nietrzymanie moczu dotyczy tylko kobiet?

Inkontynencja to nic innego, jak niezamierzone i odbywające się wbrew naszej woli opróżnianie pęcherza moczowego. Przypadłość ta może objawiać się całkowitym wydaleniem moczu, lub częściowym i powodowana jest przez wiele różnych czynników. Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko kobiet okresie przekwitania i po menopauzie.

Problemy z nietrzymaniem moczu mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy stopnia aktywności fizycznej. Każdemu mogą przytrafić się takie epizody, które, jeśli do tego dopuścimy, przerodzą się w przewlekłe stany chorobowe. Ludzie cierpiący na tę chorobę często odczuwają zażenowanie na samą myśl 

Czy można zapobiec nietrzymaniu moczu?

Istnieją sposoby na to, by zmniejszyć u siebie prawdopodobieństwo nietrzymania moczu. Przede wszystkim, jeśli tylko widzimy taką możliwość, powinniśmy ograniczyć sytuacje, które są dla nas stresogenne. Nerwy i stres źle wpływają na napięcie mięśni, mogą także wywołać nerwicę pęcherza moczowego, której leczenie jest bardzo trudne i pochłania mnóstwo czasu.

Warto, już od najmłodszych lat, skupić się na ćwiczeniu mięśni dna miednicy. Tego, w jaki sposób to robić, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu i nie pogłębić problemu powinien nauczyć nas fizjoterapeuta urologiczny. To specjalista, który podpowie, zarówno kobietom, jak i mężczyznom, jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy, by w przyszłości mieć większe szanse na uniknięcie problemów z inkotynencją.

Komfort psychiczny można zapewnić sobie także poprzez noszenie majtek chłonnych. To doraźne działanie pozwoli na to, by czuć się bezpiecznie w trudnych sytuacjach. Majtki chłonne dają pewność, że nie dojdzie do żadnego „mokrego incydentu”.

Bezlitosne statystyki

Statystyki dotyczące osób z problemem nietrzymania moczu są bezlitosne. Inkontynencja diagnozowana jest u coraz większej liczby młodych osób, zwłaszcza kobiet. Jednakże już co piąty mężczyzna po 30 roku życia skarży się na ten problem. Młodzi ludzie sądzą często, że jest to problemy z utrzymaniem moczu w pęcherzu dotyczą głównie kobiet, które mają za sobą naturalny poród lub tych, które rozpoczynają przekwitanie i wchodzą w menopauzę. Niestety, jest to mylne przekonanie, a statystyki wskazują, że aż 12% kobiet między 30, a 40 rokiem życia zgłasza się do lekarza, by rozpocząć leczenie. Według badań aż 50% kobiet po 60 roku życia ma problemy z całkowitym utrzymaniem moczu w pęcherzu. 

Są to jednak tylko statystki, a rzeczywistość jest o wiele bardziej brutalna. Wiele osób wstydzi się przyznać, że ta przypadłość dotyczy także ich. Dlatego nie leczą się, ignorują objawy, co często doprowadza do zaostrzenia stanu chorobowego. Należy pamiętać, że inkontynencja może dotknąć każdego i nie należy się tego wstydzić. Trzeba wtedy o siebie zadbać i użyć wszystkich dostępnych sposobów na zniwelowanie tego wstydliwego problemu.

Można zadbać o to, by problem zniwelować, a nawet zlikwidować całkowicie. Wszystko zależne jest od tego, jak nasz organizm zareaguje na odpowiednio dobrane ćwiczenia i farmakoterapię.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *