Czy bierne palenie jest gorsze od czynnego?

Eksperci i lekarze zgodnie twierdzą, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu. Ci spośród nas, którzy chcą dbać o swój organizm, unikają palenia papierosów. Często jednak zapomina się, że nie tylko palenie czynne zagraża zdrowiu – bardzo groźne jest także tzw. palenie bierne. Na czym polega palenie bierne i czy jest bardziej szkodliwe niż zażywanie tytoniu w standardowy sposób? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas tekst. Miłej lektury!

Palenie bierne a czynne – jaka jest różnica?

Różnica między paleniem czynnym oraz biernym jest oczywista. Palenie czynne polega na aktywnym zażywaniu tytoniu (papierosów). Aby pozbyć się problemu uzależnienia od nikotyny, warto stosować tabletki oraz plastry antynikotynowe – celem stosowania tego typu substancji jest sprawienie, by organizm odczuwał mniejsze zapotrzebowanie na substancje zawarte w wyrobach tytoniowych.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku palenia biernego – jest to czasem ignorowany, ale w istocie niezwykle ważny problem. Palenie bierne oznacza przebywanie w towarzystwie osób, które palą papierosy. W Twoim mieszkaniu domownicy palą papierosy? Wychodzisz ze swoimi znajomymi z pracy do palarni? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie złą wiadomość – Twój organizm de facto także pali papierosy.

Palenie bierne – jakie są konsekwencje?

Jeśli wśród rodziny, przyjaciół czy współpracowników nawet najbardziej zadeklarowanego przeciwnika papierosów znajdują się aktywni palacze – jest on bardziej narażony na wystąpienie:

  • alergii,
  • uporczywego kaszlu,
  • rozedmy płucnej,
  • nowotworu płucnego lub gardła.

Palenie bierne – skutki

Niestety, przeprowadzane od lat badania dowodzą, że palenie bierne także oznacza poważne konsekwencje dla ludzkiego organizmu1.

Dym tytoniowy jest bowiem wydychany przez osobę palącą, przez co stwarza poważne zagrożenie dla osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu. Choćby nawet nie palili oni papierosów, to również są narażeni na takie niebezpieczne dla zdrowia substancje jak na przykład:

  • arsen,
  • cyjanek,
  • benzen.

Powyższe składniki są zbiorczo określane jako tzw. substancje smoliste. Na dym tytoniowy składa się łącznie ok. 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym

Według różnych badań przeprowadzanych przez ośrodki medyczne dym uwalniany z papierosa zawiera nawet kilkanaście razy więcej CO2 (dwutlenku węgla) oraz nikotyny niż dym, który jest wchłaniany przez osobę palącą2. To oznacza, że wdychanie dymu papierosowego jest bardziej szkodliwe, niż palenie czynne. Warto o tym pamiętać i tym samym za wszelką cenę unikać przebywania w pobliżu osób palących.

1 The Health Effects of Passive Smoking: An Overview of Systematic Reviews Based on Observational Epidemiological Evidence – PMC (nih.gov) 

2 „Co zawiera dym papierosowy?” Opracowanie I. Kańska na podstawie: Toksykologia dymu tytoniowego” Wydawca: Centrum Onkologii – Instytut ze środków „Programu pierwotnej profilaktyki chorób odtytoniowych w Polsce w 2000 r.  T

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *