„Cud w Rumi” – Stacja Kultura

magazynkobiet.pl - SKR2 1050x701 - „Cud w Rumi” – Stacja Kultura

 

Na ogół słowo „biblioteka” kojarzy się z dużym, nierzadko zabytkowym budynkiem, z niekończącym się labiryntem regałów pełnych książek, między którymi zapach zakurzonego papieru i farby drukarskiej tworzy niepowtarzalną mieszankę. Jednak współczesne wypożyczalnie książek to głównie budynki ze szkła, betonu i metalu, wyposażone w komputery, tablety i inne multimedialne nowości.

Działająca od września 2014 r. Stacja Kultura w Rumi to połączenie tych dwóch trendów – tradycji i nowoczesności. Obiekt zajmuje 80% budynku dworca w Rumi. Pochodzący z końca lat 50. dworzec został gruntownie przebudowany i zaaranżowany na nowo według projektu pracowni Sikora Wnętrza. Na powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych znajdują się: wypożyczalnia książek dla dzieci i dorosłych, czytelnia, pracownia plastyczna, fotograficzna, pomieszczenie dla organizacji pozarządowych i dwie sale konferencyjne. Inwestycja została zrealizowana w ramach rządowego programu „Biblioteka + Infrastruktura bibliotek” 2011–2015, prowadzonego przez Instytut Książki. Rumska placówka na aranżację wnętrz oraz zakup i montaż wyposażenia bibliotecznego otrzymała z programu 735 tys. zł.

Stacja Kultura jest miejscem, które łączy w sobie elementy biblioteki i, bo przecież nazwa zobowiązuje, kolejowe. Do symboliki kolejowej nawiązują np. czarno-czerwone elementy przypominające barwy starego parowozu, regały stylizowane na tory kolejowe, stary zegar, napis „Stacja Kultura” oraz sofy tworzące przedział kolejowy. Rumska placówka może zachwycać otwartą przestrzenią, w której rozmieszczono regały oraz antresolą ze stanowiskami komputerowymi. Z szarością i bielą świetnie kontrastują czerwone dodatki, np. framugi. Uwagę przyciągają też nowoczesne siedzenia. Tak jak na dworcu kolejowym, przestrzeń jest otwarta – każdy może wejść, posiedzieć, przeczytać książkę, gazetę i pójść dalej. Stacja Kultura jest skomunikowana z poczekalnią dworcową. Po rewitalizacji tego miejsca i przeniesieniu biblioteki do nowej siedziby znacznie wzrosła liczba stałych czytelników.

magazynkobiet.pl - SKR3 - „Cud w Rumi” – Stacja Kultura

Taka nietypowa koncepcja umiejscowienia biblioteki została nagrodzona przez jury międzynarodowego konkursu Library Interior Design Awards. To jedyna europejska placówka, która odniosła taki sukces w ubiegłorocznej edycji. Stacja Rumia zwyciężyła w kategorii obiektów jednoprzestrzennych (Single Space Design). Koncepcja polskich architektów wygrała z projektami ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Chin. Jury doceniło kreatywny projekt biblioteki, estetyczny wygląd oraz funkcjonalność obiektu.

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Floriana Ceynowy w Rumi został dostrzeżony również w Polsce – zdobył II nagrodę w plebiscycie Bryła Roku 2014. O „cudzie w Rumi” pisał także reportażysta i fotoreporter zajmujący się tematyką architektoniczną i urbanistyką, Filip Springer, w swojej „Księdze zachwytów”: […] Budowa biblioteki na stacji kolejowej w kraju, w którym książki czyta garstka mieszkańców, a dworce zamienia się masowo w galerie handlowe, musi dziwić. I zachwycać. […] Przebudowa dworca w Rumi, znana już w całej Polsce ze względu na tę właśnie biblioteczną część, nie kończy się jednak na niej. Oprócz biblioteki znalazło się tu miejsce dla baru mlecznego, który nie tylko nazwą (Zakładka), ale i wystrojem nawiązuje do tematyki biblioteczno-książkowej. Jest też przyjemna i kameralna klubokawiarnia serwująca kawę, ciastka i lody. Wszystko zaprojektowane z umiarem, klasą i troską o użytkowników.

Całe to miejsce zadziwia. Do tej pory modernizacje dworców oznaczały często ich przemianę w galerie handlowe – tak było w Poznaniu, Katowicach, Krakowie, a wkrótce podobny los dopełni się na dworcu w nieodległym Sopocie. Dlatego to, co wydarzyło się tutaj, trzeba opiewać, zachwalać i promować. A mieszkańcom Rumi można tylko zazdrościć – czytamy w „Księdze”.

Ale wizyta w Stacji Kultura to nie tylko spotkanie z literaturą. Stacja to miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne w wielu dziedzinach. Spotkania kulinarno-literackie z Ewą Maliką Szyc-Juchnowicz, finalistką telewizyjnego show „Top Chef” i właścicielką restauracji „Malika”, wystawy malarstwa i grafiki, spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, warsztaty muzyczne i ceramiczne, zajęcia teatralne, liczne konkursy dla dzieci i młodzieży – to zaledwie część programu kulturalnego oferowanego przez Stację Kultura. Dodatkowo placówka organizuje w okresie ferii zimowych wiele zajęć dydaktyczno-kulturalnych, praktycznie więc każdego dnia najmłodsi będą mogli wypełnić wolny czas.

Tworzymy pewną całość i jesteśmy częścią takiej społecznej przemiany tego miejsca, w którym każdy coś znajdzie dla siebie – mówi dyrektorka Stacji Kultura, Krystyna Laskowicz. – Cała przestrzeń wokół się zmieniła. Kiedyś był to zdegradowany, brudny dworzec, a dziś jest to miejsce, o którym wszyscy wiedzą i je znają.

Trzypoziomowa biblioteka działa w budynku dworca kolejowego, który jest częścią węzła komunikacyjnego, gdzie zatrzymują się pociągi, a autobusy miejskie mają swoje pętle. To miejsce, przez które przepływają codziennie tłumy ludzi, co wyraźnie daje się odczuć. Mieszkańcy miasta – ale także podróżni, przebywający tu przejazdem – uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez Stację Kultura, a wzrost liczby czytelników ocenia się aż na 50 proc.

Okazuje się, że ludzie mają potrzebę przebywania w ładnych miejscach, które ich przyciągną, pokażą, że czytanie, że biblioteka nie jest „obciachem”, tylko interesującym miejscem – dodaje Krystyna Laskowicz.

magazynkobiet.pl - SKR1 - „Cud w Rumi” – Stacja Kultura

Stacja Kultura

ul. Starowiejska 2, 84–230 Rumia

tel. 58 721 47 50

e-mail: sekretariat@bibliotekarumia.pl

www.bibliotekarumia.pl

Tekst: Aleksander Proszowski

„Cud w Rumi” – Stacja Kultura
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *