Co to jest obrzezanie i na czym polega?

Obrzezanie należy do metod zabiegowych znanych wśród zabiegów medycyny estetycznej jako chirurgiczne usunięcie napletka. Mowa tutaj o niewielkim fragmencie skóry, który znajduje się na żołędzi członka. W zależności od sytuacji, do resekcji napletka dochodzi z powodów religijnych, kiedy to obrzezanie przeprowadza się jeszcze w wieku dziecięcym. Istnieją jednak również wskazania medyczne, które kwalifikują niektórych mężczyzn do skorzystania z tej metody. Co warto wiedzieć o obrzezaniu? Kto powinien zastanowić się nad przeprowadzeniem takiej procedury? Jakie przeciwwskazania dyskwalifikują do jej przeprowadzenia?

Kiedy wykonuje się obrzezanie?

Jednym ze wskazań do wykonania obrzezania jest stulejka. To pewna anomalia o podłożu anatomicznym, która powoduje trudności do swobodnego odsłaniania żołędzi. W zależności od poziomu zaawansowania schorzenia, pacjent może odczuwać lekki dyskomfort lub w gorszych przypadkach poważne dolegliwości bólowe i problem z oddawaniem moczu, czy współżyciem.

Innym powodem jest tak zwany załupek, czyli zaciśnięcie się napletka  za żołędzią penisa. Przy występowaniu załupka pacjenci uskarżają się na nawracające stany zapalne, infekcje, trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny i osiągnięciu pełnego wzwodu. Towarzyszy im również ból, obrzęki i uciążliwe oddawanie moczu.

Decyzję o poddaniu się obrzezaniu podejmują również mężczyźni, którzy borykają się z wadami wrodzonymi, czyli przykładowo zbyt długim napletkiem od urodzenia. Pewne objawy mogą wystąpić wraz z wiekiem lub rozwojem chorób, takich jak nowotwory, obrzęki limfatyczne, zbliznowacenia, urazy i kontuzje w obrębie napletka, czy samego penisa.

Jak przebiega zabieg chirurgicznego usunięcia napletka?

Pierwszym etapem do przystąpienia do zabiegu jest umówienie się na konsultację z lekarzem. Upewnia się on, iż nie ma przeciwwskazań do wykonania danej procedury. W trakcie rozmowy omawia się indywidualne predyspozycje pacjenta do obrzezania celem zakwalifikowania go do omawianego zabiegu.

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać obrzezanie, pacjentowi podawane jest miejscowe znieczulenie, a następnie chirurg nacina skórę, która okrywa żołądź. W zależności od potrzeb jest ona usuwana całkowicie lub częściowo. Obszar zabiegowy po wykonanej resekcji wymaga następnie założenia szwów (najczęściej wchłanialnych) i opatrunku na czas rekonwalescencji i gojenia się rany.

Jak wygląda czas rekonwalescencji po obrzezaniu?

Zabieg, jakim jest chirurgiczne usunięcie napletka, wiąże się z kilkutygodniową rekonwalescencją pacjenta. Zazwyczaj to okres czterech tygodni, co jednak uwarunkowane jest osobistymi, indywidualnymi predyspozycjami organizmu mężczyzny. Duże znaczenie ma także sposób obrzezania, gdyż można wykonać je częściowo lub całkowicie. Istotna jest również sama metoda zabiegowa i przyczyna przystąpienia do takiego zabiegu.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia resekcji napletka?

Nie zawsze można wykonać omawiany zabieg. Niektóre przeciwwskazania mają jednak charakter tymczasowy, jak np. stany zapalne i infekcje występujące w dniu chirurgicznego usuwania napletka. Konieczne jest ich wyleczenie, by móc przystąpić do procedury.

Innym powodem są problemy z krzepliwością krwi oraz stosowanie leków o działaniu przeciwzakrzepowym. Wykluczeniem do wykonania zabiegu jest również skłonność do trudnego gojenia się ran, co może mieć podstawę w różnych stanach chorobowych i osobistych predyspozycjach każdego pacjenta.

Mężczyzna, który chce usunąć napletek częściowo lub całkowicie, musi cieszyć się dobrym ogólnym stanem zdrowia. W przeciwnym razie lekarz może odmówić przeprowadzenia całej procedury.

Co jeszcze może prowadzić do dyskwalifikacji pacjenta od wykonania chirurgicznego obrzezania? Mogą to być wady anatomiczne, które sprawiają, że usunięcie napletka będzie technicznie trudne i niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że zabieg doprowadzi do niekontrolowanego krwawienia, zaburzeń erekcji, dyskomfortu w trakcie współżycia itd., obrzezania się nie wykonuje.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat chirurgicznego usuwania napletka? W tym celu możesz umówić się na wizytę w Klinice Novoderm w Łodzi.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *