Badanie USG piersi — na czym polega i jak często powinno być wykonywane?

Badanie piersi

Samo badanie USG polega na sprawdzeniu gruczołów sutkowych przy pomocy ultradźwięków. Jedną z niewątpliwych zalet badania jest fakt, że jest ono w pełni bezbolesne oraz dość szybkie — jego wykonanie zajmuje jedynie około 15 minut.

Inną zaletą badania jest fakt, że może ono zostać przeprowadzone w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, chociaż najlepiej jest je przeprowadzić na kilka dni po miesiączce, a więc w pierwszej połowie cyklu. Badanie nie wymaga specjalistycznego przygotowania od pacjentki. Przed jego rozpoczęciem kobieta kładzie się na leżance, po czym lekarz smaruje jej piersi żelem, który ma wspomóc przewodzenie sygnałów przy badaniu. Następnie przykłada się do nich głowicę aparatu sonograficznego, która podłączona jest do komputera lekarza. Gdy głowica przesuwana jest z dołu do góry oraz na boki na monitorze wyświetla się obraz badanej tkanki piersiowej. Dzięki temu możliwe jest wykrycie ewentualnych zmian w piersiach i to nie tylko tych o złośliwym charakterze, ale też wszelkich torbieli i włókniaków. Więcej na temat włókniaków przeczytasz tu

W zależności od wieku kobiety zaleca się różne formy badania piersi w celu jak najszybszego wykrycia ewentualnych zmian:

  • po 20. roku życia — należy samodzielnie wykonywać badanie piersi raz na miesiąc i tego samego dnia, dodatkowo warto jednorazowo i kontrolnie przebadać biust u ginekologa;
  • po 30 roku życia — należy przeprowadzać tak zwane samobadanie piersi raz na miesiąc, a dodatkowo palpacyjne badanie piersi u ginekologa oraz przeprowadzić profilaktyczne badanie USG raz na rok;
  • po 40 roku życia — należy samodzielnie przeprowadzać badanie piersi raz w miesiącu, 2 razy w roku badać palpacyjnie biust u lekarza, raz na rok przeprowadzać USG piersi a co dwa lata mammografię.

Oprócz powyższych zaleceń należy mieć świadomość, że mogą się pojawić dodatkowe wskazania do przeprowadzenia badań USG. Do specjalistów należy się zwrócić, jeśli:

  • planuje się rozpocząć terapię hormonalną;
  • jako uzupełnienie badań mammograficznych;
  • w ramach przeprowadzania badań profilaktycznych raz na rok po ukończeniu 25 roku życia;
  • w ramach badania kontrolnego po amputacji sutka, w stanie po mastektomii;
  • jeśli zaobserwowało się jakiekolwiek zmiany w wielkości piersi, w ich kształcie, albo gdy pojawia się asymetria;
  • jeśli dochodzi do jakichkolwiek zniekształceń, a w szczególności wciągnięcia skóry sutka;
  • gdy pojawiają się jakiekolwiek wycieki z brodawek sutkowych;
  • gdy wyczuwa się powiększenie w pachowych węzłach chłonnych;
  • jeśli wykrywa się guzki w dołach pachowych.

Badanie ultrasonograficzne piersi nie należy do badań szczególnie drogich i wykonywane jest w większości placówek medycznych. W części z nich USG gruczołów sutkowych jest w ofercie bezpłatnie wykonywanych badań — są one również dostępne w ramach profilaktyki raka piersi. Oprócz własnej woli pacjentki, badanie może zostać zlecone przez lekarza ginekologa, który podczas badania palpacyjnego wyczuł jakiekolwiek zmiany na sutku. Innym wskazaniem jest zmiana koloru sutka.

Warto zaznaczyć, że średnia wielkość wykrywanych guzków różni się w zależności od tego, czy kobieta sama siebie bada, czy nie. Dla przykładu u pacjentek, które nigdy nie badały same sobie piersi, średnia wielkość zmian to 40 milimetrów. W przypadku pań, które sprawdzają się co miesiąc, wielkość wynosi 12 milimetrów. Jest to tym bardziej znamienne, że im mniejszy jest wykryty guz, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.

Nie wolno przy tym zapominać, że wszelkiej formy samobadania nie są podstawą do zrezygnowania z systematycznego badania piersi czy to za pomocą ultrasonografii, czy mammografii. Badanie USG bardzo dobrze uzupełnia się z mammografią — każde z nich pozwala na wykrycie oraz rozróżnienie odmiennych struktur. Dodatkowo rodzaj przesyłanego obrazu jest inny, co pozwala na zweryfikowanie otrzymanych z nich wyników. Dla przykładu to właśnie USG daje możliwość odróżnienia guzów (będących zmianami litymi) od torbieli (będących zmianami zawierającymi płyn surowiczy). Mammografia nie daje takiej możliwości. Jeśli chodzi o obraz wysyłany przy obu badaniach, to tkanka tłuszczowa na obu przyjmuje ciemniejszą barwę. Rak natomiast w badaniu USG jest również ciemny, a przy mammografii jasny. Z uwagi na to po 40. roku życia, gdy to właśnie tłuszcz stanowi główny budulec piersi, lepiej jest przeprowadzać badania przy użyciu mammografu. USG stanowi wtedy badanie pomocnicze i różnicujące.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *