Aranżacja loftu: jakich zasad trzeba przestrzegać?

Lofty są bez wątpienia przestrzeniami wyjątkowymi i nieco ekstrawaganckimi, ale przy tym niezwykle wymagającymi. Ich aranżacja – ze względu na postindustrialny charakter tego typu przestrzeni – nie należy do najprostszych i dość mocno się różni w porównaniu do klasycznych wnętrz. Jakich podstawowych zasad warto przestrzegać w trakcie urządzania loftu?

Na początku warto pokrótce wyjaśnić, czym właściwie są lofty. Otóż loft oznacza mieszkanie urządzone w starym budynku poprzemysłowym, np. dawnej fabryce, magazynie, mennicy, spichlerzu, hucie czy browarze. Są to tzw. Hard Lofty. Nie w każdym mieście da się jednak znaleźć opuszczone obiekty przemysłowe, które można by poddać rewitalizacji. Dlatego deweloperzy stawiają również Soft Lofty, czyli kompleksy mieszkalne budowane od podstaw, które swoja formą nawiązują do stylu industrialnego, ale mają przeważnie mniejszą powierzchnię.

– Do cech charakterystycznych loftów należą: surowy wystrój, wysokie sufity czy ogromne okna. Loft to jednak przede wszystkim otwarta, ogromna przestrzeń, którą trzeba umiejętnie zagospodarować, żeby nie wydała się zbyt zimna i surowa – ostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Jak powinna wyglądać aranżacja mieszkania w stylu loft? Poniżej przedstawiamy kilka reguł, dzięki którym można bez problemu zagospodarować nawet tak wymagającą przestrzeń.

Zasada nr 1: Aranżując loft, wyeksponuj jego historię

Zwolennicy loftów chwalą je za ich „duszę”, doceniając bogatą historię tego typu miejsc. Dlatego loft powinien zawierać elementy przypominające o fabrycznej przeszłości budynku – stare części wyposażenia czy wykończenia. Mile widzianym akcentem są ściany z odsłoniętą cegłą i wiszące żarówki, możemy też pomyśleć o wyeksponowaniu instalacji grzewczej. Uwaga: w przypadku loftów liczy się minimalizm i surowość, również w doborze materiałów – z postindustrialnym stylem najlepiej współgrają beton, kamień, metal i szkło.

Zasada nr 2: Nie ograniczaj przestrzeni

Lofty kojarzą się z dużymi, otwartymi przestrzeniami, więc pod żadnym pozorem nie stawiajmy żadnych ścian działowych! Loft musi być przestronny! Nie zagracajmy go też zbędnymi meblami – do tego typu wnętrz jak ulał pasuje zasada: „im mniej, tym lepiej”. Generalnie przy aranżacji loftów najlepiej sprawdzają się sprzęty, które wyglądają na nadgryzione zębem czasu, warto więc przeszukać strychy i piwnice.

Zasada nr 3: Dobuduj antresolę

– Klasyczne lofty są znacznie wyższe od standardowych mieszkań i potrafią osiągać wysokość nawet 5 metrów. Dlatego dobrym pomysłem jest w ich przypadku dobudowanie antresoli, czyli półpiętra. W ten sposób nie tylko zyskamy dodatkową przestrzeń użytkową, ale także wizualnie urozmaicimy wnętrze – zaznacza Maciej Balcerek.

Zasada nr 4: Utrzymanie loftu kosztuje

Na koniec nie tyle zasada, co dobra rada: szykuj się na wysokie rachunki za ogrzewanie. Duży metraż loftów oraz ich wysokie sufity stanowią dla wielu osób jedne z największych plusów tego typu mieszkań, ale w okresie jesienno-zimowym mogą się okazać sporym minusem. Ogrzanie starych, zimnych murów przemysłowych nie należy bowiem do najłatwiejszych ­ tak duża przestrzeń wymaga ogromnej ilości energii.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *