15 pomysłów na czarno-białe wnętrze

Czerń i biel to absolutna klasyka designu, nierozłączna para i jeden z najtrwalszych trendów w aranżacji wnętrz. To charakterystyczne i najbardziej wyraziste połączenie jest równocześnie modne, pełne charakteru i wygody. Legendarna Coco Chanel kochała biel i czerń. Nic w tym dziwnego, że właśnie z tych dwóch kolorów stworzyła swoje modowe imperium.

Projektanci wnętrz i designerzy bardzo często korzystają z tego ponadczasowego duetu, ze względu na jego mnogość możliwości aranżacyjnych. Biel i czerń stanowią absolutną podstawę designu, dzięki czemu niezwykle łatwo jest dobrać akcesoria i meble w tych kolorach, które funkcjonują zazwyczaj jako standard kolorystyczny. Trudno o bardziej uniwersalne połączenie. Wnętrza w czerni i bieli kojarzone są najczęściej z nowoczesnością i minimalizmem, jednak sprawdzą się również we wnętrzach w stylu skandynawskich, glamour czy retro. Neutralność płynąca z takiego połączenia sprawia, że jest to zestaw na lata, który nie znudzi się nam i nie przedawni w związku ze zmieniającą się modą.

Często można spotkać się z opinią, że wnętrza w tej kolorystyce sprawiają wrażenie zimnych, sterylnych i mało przytulnych. Biel i czerń idealnie sprawdza się, gdy chcemy uzyskać efekt nowoczesności, ładu i porządku. Ale wcale nie musi tak być. Wnętrza te mogą być również bardzo ciepłe i rodzinne – wystarczy tylko dodać przytulne dodatki lub połączyć z ciepłym drewnem. Należy pamiętać, że nawet te z pozoru zimne wnętrza stanowią jedynie swojego rodzaju podkład pod przedmioty naszego codziennego życia – pod książki, barwne tekstylia, akcesoria kuchenne czy zabawki i rysunki dzieci.

Aranżując wnętrze i wybierając dodatki w tych kolorach, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Proporcje. Żeby uzyskać najlepszy efekt w czarno-białym wnętrzu, trzeba mieć silne wyczucie proporcji. Przy projektowaniu czarno-białych wnętrz to one są najważniejsze. Kolory te znajdują się po przeciwnej stronie palety, tworzą razem duży kontrast, którym można odpowiednio manipulować. Jeden kolor może być dominujący, a drugi powinien go dopełniać. Najważniejsza zasada, o której należy pamiętać: biel optycznie powiększa, czerń pomniejsza przestrzeń. Czerń w zbyt dużych ilościach może wywołać przytłaczający efekt, a także optycznie zmniejszyć pokój. Dlatego też rozsądnie należy podejść do komponowania elementów białych i czarnych, by stanowiły dla siebie odpowiednią równowagę i się balansowały. Jeśli wnętrze wydaje się zbyt ciężkie, zmniejszamy liczbę czarnych dodatków albo neutralizujemy je drewnem lub trzecim kolorem.

  • Bezpieczeństwo i uniwersalność. Czerń i biel to nie tylko klasyczne, ale i bezpieczne połączenie – pasuje do wszystkiego. Jeśli się wahamy, co będzie pasować do innych elementów wystroju, możemy śmiało postawić na te barwy. Idealnie sprawdzą się we wnętrzu zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety; jest to połączenie neutralne, niezdefiniowane względem płci. Może służyć jako pomysł na mieszkanie dla pary. Połączenie tych kolorów ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że dają możliwość wprowadzenia szybkich zmian we wnętrzu.

  • Dodatki i dekoracje. Urządzając wnętrze w kolorystyce czarno-białej, nie będziemy narzekać na ich brak. Królują tutaj obrazy, lampy, zasłony, poduszki czy dywany. Należy pamiętać o umiarze i konsekwencji w ich wyborze, a idealnie dopełnią duet wprost z szachownicy. Czarno-białe wnętrze warto również skomponować z mocnym, akcentem kolorystycznym. Warto umieścić w nim na przykład obraz o mocnych, pełnych, kontrastowych barwach.

  • Konsekwencja. Jeśli zdecydujemy się na „szachownicę” w naszym wnętrzu, musimy być konsekwentni, dobierając tylko czarne lub białe dodatki. Nie wprowadzajmy zbyt wielu innych kolorów, gdyż mogą one spowodować, że wnętrze będzie chaotyczne i zabałaganione. Jeden kolor, na przykład: czerwień lub złoto, jako akcent, w zupełności wystarczą. Gdy całe wnętrze w czarni i bieli wydaje nam się zbyt radykalne, czarno-białe dodatki w zupełności wystarczą, aby stworzyć efektowną przestrzeń. Poduszki, wazony, ramki, abażur lampy czy dywan w pepitkę lub pasy ciekawie zagrają w każdym wnętrzu.

Kolejną z zalet czarno-białych stylizacji jest możliwość wydobycia niesamowitej gry światła i cienia, która w innych zestawieniach nie byłaby tak wyraźna. Znana zasada mówi, że to, czy architektura jest dobra, czy też nie, widać dopiero w monochromie. W czerni i bieli, bez dodatków i kolorów, możemy się skupić na formie, skali i proporcjach. Swoją uwagę kierujemy na to, jak poszczególne bryły i faktury współgrają ze sobą. Zapomnijmy o uciążliwym dobieraniu kolorów mebli, podłogi i drzwi. Takie podejście może zaowocować bardzo dobrym, ciekawym i przemyślanym projektem wnętrza. Obecnie wielu producentów ma w swojej ofercie duży wybór produktów, mebli, ceramiki, armatury czy sprzętu AGD w kolorze czarnym lub białym. Odnalezienie interesującego nas wykończenia nie powinno stanowić problemu.

Teoria teorią, ale nie może się obyć bez przykładów. Wybraliśmy dla Was kilka niesamowitych czarno-białych aranżacji – każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Martyna Gruszka-Szymula

MUR-BETON Architektura Wnętrz

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *