Znane alternatywy dla sterydów – sporty siłowe

dziewczyna na treningu crossfitowym

Kuszące możliwości sterydów przyciągają coraz więcej osób, które decydują się na ich stosowanie. W szczególności młodzi ludzie są żądni szybkich przyrostów i efektów, przez co w konsekwencji rozpoczynają kurację. Kuracje te nie zawsze są prowadzone odpowiedzialnie i pod okiem lekarza. W najgorszym przypadku tego typu postępowanie może prowadzić do powstawania efektów ubocznych po nieodpowiednimi stosowaniu sterydów anabolicznych.

W ostatnim czasie w sieci i social mediach jest coraz głośniej o selektywnych modulatorach androgenowych – SARMach. To zdaniem wielu bezpieczniejszy zamiennik klasycznych sterydów, który jest łatwiej dostępny i lepszy pod wieloma względami.

Czas omówić tego typu substancje i odpowiedzieć na kilka istotnych pytań w tej kwestii.

SARMy – czym tak naprawdę są?

SARMy to substancje służące do badań w dziedzinie zastosowań medycznych. Niektóre związki to alternatywa dla terapii testosteronem oraz w leczeniu schorzeń powiązanych z utratą masy mięśniowej, takich jak sarkopenia, dystrofie mięśniowe i rak.

Od pewnego czasu są przedmiotem zainteresowania zarówno w dziedzinie medycyny, jak i wśród osób uprawiających sporty siłowe i kulturystykę. Są coraz częściej stosowane przez osoby szukające sposobów na poprawę wydajności i wyglądu sylwetki.

Zastosowania SARMów w kulturystyce

SARMy w odpowiednie wariancie są uznawane jako alternatywa dla wyniszczających sterydów anabolicznych. Choć nie są oficjalnie dopuszczone do powszechnego stosowania i pozostają uznawane za doping, mają pewne potencjalne zastosowania w sportach siłowych:

  • Zwiększenie masy mięśniowej – na przykład Testolone może przyczynić się do zwiększenia masy mięśniowej bez powodowania niepożądanych efektów związanych z tradycyjnymi sterydami anabolicznymi.
  • Poprawa siły i wytrzymałości – SAMRy mogą wspierać wzrost siły mięśniowej. To szczególnie atrakcyjne dla sportowców i kulturystów.
  • Potencjalne zastosowania terapeutyczne – badania sugerują możliwe zastosowanie SARMów w leczeniu chorób związanych z utratą masy mięśniowej i słabością kości.

Czy SARMy są bezpieczne?

Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że SAMRy są w 100% bezpieczne. Są powszechnie stosowane w kulturystyce, lecz nie zostały dozwolone przez różnego rodzaju agencje żywieniowe. W zależności od kraju, mają inną opinię wśród społeczeństwa.

Jedno jest pewne – przy nieodpowiedniej kuracji mogą wywoływać skutki uboczne. Skutki uboczne są podobne do tych, które wywołują tradycyjne sterydy. Podobno jednak jest dużo mniejsza szansa na ich doświadczenie.

Alternatywa dla SARMów i sterydów

Każdy, komu zależy na zdrowiu i efektach, w tym masie mieśniowej i sile, może stosować legalne i przebadane preparaty, które oczywiście nie będą tak skuteczne, bo nie wpływają na układ hormonalny.

Do dyspozycji sportowców są różnego rodzaju suplementy, jak białko, kreatyna, gainery, spalacze, boostery i tak dalej. Odpowiednie ich dawkowanie może znacznie wpłynąć na pozytywne efekty, jeśli chodzi o budowanie masy mięśniowej, wydolność i siłę.

Suplementy w niskim stopniu przyczyniają się do powstawania skutków ubocznych. Są powszechnie przebadane i naturalne. W odpowiednich dawkach pozytywnie wpływają na zdrowie sportowców.

Podsumowując, jeśli jesteś początkujący w branży i chcesz uzyskać szybkie efekty, możesz rozpocząć swoją przygodę od regularnych treningów i odpowiedniej suplementacji. Skonsultuj się z lekarzem lub trenerem, by dobrać odpowiednie dawki dla siebie.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *