Jak zasłonić pojemnik na śmieci?

Kubeł na odpady rzadko jest ozdobą posesji. Poniżej podpowiadamy, jak go ładnie „oprawić“ i schować w otoczeniu ogrodowej zieleni tak, aby było schludnie i jednocześnie funkcjonalnie. 

Wnęka w ogrodzeniu

Ci z nas, którzy mają komfort budowania domu i planowania wyglądu otoczenia samodzielnie, są chyba w najbardziej komfortowej sytuacji – mogą jak najwcześniej zaplanować specjalne miejsce na kubeł na śmieci w ogrodzie tak, aby był harmonijnie wkomponowany w przestrzeń. Łatwo wówczas zaprojektować nierzucającą się w oczy wnękę w ogrodzeniu, przeznaczoną specjalnie dla ogrodowego pojemnika na odpady. W takiej wnęce należy wybudować dwa wejścia: jedna od strony posesji, przez którą możemy wrzucać worki ze śmieciami pochodzące z naszego domu. Druga od strony ulicy, do użytku przez firmę śmieciarską, która będzie odbierała śmieci. Podwójne wejście zniweluje konieczność wyprowadzania kontenera przed każdą wizytą śmieciarzy.

Wiata na kontener na odpady, wbudowana w ogrodzenie

Ogrodowa altanka

Inny pomysł, który sprawdza się niemal zawsze bardzo dobrze pod względem estetycznym to mała altanka: z drewna, blaszana lub plastikowa. Niekoniecznie musi mieć zabudowane ścianki – im będzie ich mniej, tym optycznie wyda się mniejsza, co będzie przydatne w przypadku bardzo małych ogrodów. Warto jednak, aby miała zadaszenie – najlepiej z tego samego materiału, z którego zbudowany jest dach naszego domu i zadaszenie na słupkach w ogrodzeniu. Jeśli nie jest to możliwe, dobrze też sprawdzi się prosta konstrukcja, która nie będzie konkurowała nachalnie z innymi elementami ogrodu. Dobrym pomysłem jest zbudowanie prostego pawilonu z drewna, być może o ażurowej konstrukcji, który następnie zostanie porośnięty bluszczem lub innym krzakiem o gęstym listowiu. 

Kolejny pomysł na wbudowanie śmietnika w ogrodzenie

Metalowa pergola 

Metalowa pergola to świetny pomysł, jeśli mamy plan na wypielęgnowanie roślin, które będą się po niej pięły – mogą wówczas stanowić szczelną i funkcjonalną osłonę na przydomowy kontener na odpady. Wbrew pozorom, dobrym pomysłem mogą być rośliny o kwitnących, kolorowych kwiatach. Metalowe pergole przybierają różne formy: zadaszenia wspartego na prostych  słupkach lub łuku. Kupimy je w niemal każdym sklepie z akcesoriami do ogrodu. 

Schowek lub skrzynia 

Drewniane skrzynie z drzwiczkami z trzech stron (z góry i z boku) to bardzo wygodny element do przechowywania pojemnika na śmieci. Zwykle są zdecydowanie mniejsze niż altanki, nie zajmują więc wiele miejsca, a przy tym mogą być naprawdę ładne. W sklepach znajdziemy zarówno skrzynie z tworzywa sztucznego (wówczas warto zasłonić je roślinami, aby dobrze komponowały się z zieloną przestrzenią ogródka) lub skrzynie z drewna. Należy postawić je na utwardzonej powierzchni. 

Skrzynia ogrodowa- wykonana z tworzywa sztucznego, wyposażona w łańcuszki,

które otwierają jednocześnie klapę pojemnika na odpady. Fot. Ogrodosfera.pl

Jeśli skrzynia jest duża, a my potrzebujemy tylko jednego pojemnika na śmieci, wówczas warto pomyśleć nad ustawieniem w środku kompostownika, do którego będziemy mogli wrzucać śmieci pochodzenia organicznego. Dzięki kompostownikowi nie tylko zmniejszymy ilość generowanych odpadów, ale też uzyskamy naturalny, zdrowy nawóz, do wykorzystywania w pielęgnacji kwiatków domowych, ogrodowych rabat, jak i w pielęgnacji…trawnika. 

Skrzynia, podobnie jak zadaszenie w postaci altanki, doskonale ochrania wnętrze śmietnika przed nagrzaniem od słońca, a to w konsekwencji pozwala zapobiegać powstawaniu przykrych zapachów. Pod względem utrzymywania otoczenia śmietnika w czystości natomiast, zdecydowanie lepiej sprawdzi się skrzynia od altanki. Wnętrze skrzyni można bowiem włożyć materiałem, który będziemy mogli szybko wyczyścić. Takie rozwiązania nie da się zastosować, gdy śmietnik znajduje się w zarośniętej roślinami altance. 

Drewniana osłona na kubły śmietnikowe

Wybieramy najlepsze miejsce na śmietnik w ogrodzie

Na małych działkach śmietnik ustawia się z reguły blisko furtki. Wówczas szczególnie pożądane jest, aby plastikowy kubeł o szaroburym kolorze nie rzucał się w oczy. Na większych działkach łatwiej jest znaleźć mniej rzucające się w oczy tereny. Z drugiej jednak strony, ustawiając pojemnik na śmietnik z dala od wejścia na posesję, musimy zadbać o dobrą, utwardzoną ścieżkę, po której z łatwością poprowadzimy wypełniony niekiedy po brzegi kubeł. 

Co na to przepisy? 

Urządzając śmietnik w postaci zabudowanej z drewna małej altanki lub małego murowanego boksu, trzeba liczyć się z koniecznością zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia budowy do miejscowego urzędu gminy. Jeśli nasz śmietnik ma powierzchnię większą niż 10 m2, wówczas potrzebne będzie już nie tylko zgłoszenie do urzędu, ale także ubieganie się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Takiego śmietnika nie można wybudować bezpośrednio przy ogrodzeniu – musimy zachować dwumetrowy odstęp, chyba że ogrodzenie sąsiaduje bezpośrednio z ulicą – wówczas śmietnik może stanąć na styku naszej działki. Szukając miejsca na śmietnik na naszej posesji pamiętajmy także, aby był oddalony o co najmniej 3 metry od płotu sąsiada, chyba że za płotem znajduje się podobny obiekt – wówczas oba śmietniki mogą do siebie nawet przylegać. 

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *