Zarobki nauczycieli w 2023/2024: czego można oczekiwać w przyszłym roku?

nauczycielka w klasie

Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce wyraźnie pokazały, że większość głosujących pragnie zmiany. Do tej grupy wliczają się również polscy nauczyciele, którzy liczą na poprawę swoich warunków finansowych w pracy. Czy zmiana na lepsze jest możliwa jeszcze w bieżącym roku szkolnym? Sprawdź, jak przedstawiają się obietnice wyborcze w zakresie zarobków nauczycieli w 2023/2024 roku i co Ty możesz zrobić, aby powiększyć swoje dochody!

Aktualne wynagrodzenia nauczycieli

Wiele osób często zastanawia się, ile zarabia nauczyciel w Polsce? Należy pamiętać, że poziom zarobków zależy od kilku czynników, więc podstawowy wymiar płac może różnić się pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami tego zawodu. Minimalne wynagrodzenie w roku szkolnym 2023/2024 prezentuje się następująco:

  • Nauczyciele początkujący: 3690 PLN brutto
  • Nauczyciele mianowani: 3890 PLN brutto
  • Nauczyciele dyplomowani: 4550 PLN brutto

W międzyczasie, od 1 lipca 2023 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi już 3600 PLN brutto. Kwota ta wzrośnie 1 stycznia 2024 do 4242 PLN brutto, a 1 lipca 2024 do 4300 PLN brutto. Czy nauczyciele również mogą liczyć na podwyżki w kolejnym roku podatkowym?

Prognozy wynagrodzeń nauczycieli na 2024 rok

Jednym z często powtarzanych postulatów wyborczych Koalicji Obywatelskiej, było zwiększenie wynagrodzenia nauczycieli o 30% lub nie mniej niż 1500 PLN – w zależności od tego, która kwota byłaby wyższa w danym przypadku. Politycy tzw. „demokratycznej opozycji” od lat powtarzają, że zawód nauczyciela jest jednym z najbardziej niedocenianych w naszym kraju.

Jeżeli do takich podwyżek istotnie dojdzie, wówczas nauczyciele będą mogli w końcu uzyskać wyraźną poprawę warunków finansowych. Warto dodać, że zgodnie z zaplanowaną subwencją oświatową, podwyżki w 2024 roku nie będą niższe niż 12,3%. Niemniej jednak, cały sektor edukacyjny patrzy na ręce nowej większości sejmowej, która ze swoich obietnic chce wywiązać się już od 1 stycznia.

Wyzwania i perspektywy – jak zarabiać więcej, będąc nauczycielem?

Niezależnie od końcowych wymiarów podwyżek oświatowych w roku 2024, nauczyciele powinni już teraz zadbać o swoje zarobki. Warto pamiętać, że umowy o zatrudnienie pracowników oświaty nie zawierają klauzuli, która zabraniałaby im zarabiać dodatkowo.

Wykwalifikowani i doświadczeni nauczyciele powinni sprawdzić ofertę, jaką przygotowała dla nich platforma BUKI School. Jest to jeden z wiodących serwisów z korepetycjami online, zrzeszający najlepszych korepetytorów w Polsce. Zainteresowani nauczyciele mogą dodawać tu swoje ogłoszenia, oferując lekcje indywidualne zarówno przez Internet, jak również stacjonarnie. BUKI to nie tylko korki z przedmiotów szkolnych, ale też z przedmiotów akademickich oraz wielu zainteresowań i hobby.

Nauczyciele, którzy zdecydują się prowadzić prywatną działalność korepetytorską, mogą liczyć na atrakcyjne zarobki dodatkowe. Jest to jeden z najlepszych sposobów na radzenie sobie z kiepskimi wynagrodzeniami w sektorze edukacji. Tym bardziej, że każdy może samodzielnie dostosowywać swoje stawki zgodnie z własnymi oczekiwaniami i potrzebami finansowymi.

Jeśli jesteś nauczycielem i pragniesz zarabiać więcej, dołącz do BUKI już teraz. Przekonaj się, że wyzwania współczesnego świata edukacji nie są tak straszne, jak je malują. Najbardziej aktywni korepetytorzy mogą zarobić miesięcznie więcej niż w szkołach publicznych. Dlatego też warto zweryfikować swój terminarz i znaleźć nieco czasu na świadczenie usług korepetytorskich.

Podsumowanie

Wynagrodzenia nauczycieli w Polsce w roku szkolnym 2023/2024 wciąż nie są do końca jasne. Zgodnie z bieżącymi planami oświaty, zarobki powinny wzrosnąć od 1 stycznia o 12,3%. Z drugiej strony, Koalicja Obywatelska zapowiada podwyżki aż o 30%. Najbliższe tygodnie i utworzenie się rządu koalicyjnego pokażą, która opcja pozostanie „na stole”.

W Polsce zarobki nauczycieli od lat pozostają jednym z głównym tematów debaty publicznej, który powraca praktycznie przy każdych wyborach. Miejmy nadzieję, że Sejm X kadencji wreszcie realnie zajmie się tym problemem, a przedstawiciele sektora edukacji w końcu zaczną zarabiać zgodnie z ich wiedzą i doświadczeniem. Jest to przecież jeden z najbardziej niedocenianych zawodów, który zasługuje na podwyżki – wraz z poprawą wynagrodzeń poprawi się również jakość edukacji.

Tego należy życzyć wszystkim nauczycielom, ale również uczniom i ich rodzicom.

5/5 - (3 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *