Czy wymarzona praca jest możliwa?

kobieta pracuje na laptopie

Znam wiele przykładów ludzi, którzy zmienili swoją ścieżkę zawodową, czyli zdobyli nową pracę, zawód lub otworzyli własną działalność. Jestem jedną z tych kobiet, które przeszły drogę od frustrującej pracy w korporacji, głównie dla pieniędzy, do mojej wymarzonej pracy. Dlatego też na pytanie „Czy praca marzeń jest możliwa?” odpowiadam zdecydowanie „Tak!”.

Czy zastanowiło Cię kiedyś, jak mogłaby wyglądać praca lub działalność, która oprócz pieniędzy, dałaby Ci satysfakcję i pozwoliłaby się spełniać? Z mojego punktu widzenia taka praca charakteryzuje się właśnie tym, że czerpiemy z niej radość i realizujemy się w niej. Wymarzona praca składa się z kilku filarów, które przedstawiono w niniejszym artykule.

Po pierwsze – znajdź swoją pasję

Po pierwsze, praca opiera się na tym, co nas ekscytuje, fascynuje, do czego mamy serce, czemu z przyjemnością poświęcamy swój czas, nie czując jego upływu. To jest to, co robimy w pracy – nie dlatego że musimy, lecz naprawdę lubimy to robić. To może być cokolwiek, np.: rozmowa z drugim człowiekiem, rozwiązywanie zagadek czy problemów, jakaś forma aktywności fizycznej lub twórczej, gotowanie, redagowanie tekstów, łączenie ludzi, przekazywanie wiedzy, uczenie się nowych rzeczy, liczenie, robienie zdjęć, zbieranie informacji itd. Jeśli mamy pasję do czegoś, znajdźmy sposób, aby zajmować się tym częściej w naszej pracy.

Po drugie – rób, co umiesz najlepiej

Kolejnym filarem wymarzonej pracy jest robienie tego, w czym jest się dobrym lub do czego ma się predyspozycje i naturalny talent. W praktyce oznacza to sprawdzenie się w różnych sytuacjach i zaobserwowanie, co nam wychodzi i do czego mamy dryg, a co nam się nie udaje i co lepiej zostawić. Jeśli poświęcamy swój czas i energię na rozwijanie swoich naturalnych predyspozycji, to stajemy się dobrzy w tym, co robimy. Sprawia nam to radość i satysfakcję. Natomiast kiedy rozwijamy to, co w nas kuleje, czyli tak naprawdę walczymy ze swoimi słabościami, możemy być pewni, że nigdzie nas to nie zaprowadzi.

Po trzecie – poznaj siebie

Odkrycie swoich pasji, talentów i predyspozycji wiąże się z pracą nad samoświadomością, czyli nad poznaniem siebie – tego, kim jestem, jaki mam potencjał, ograniczenia czy wartości, którymi kieruję się w życiu. Jest to proces długotrwały, w którym ogromną rolę odgrywa praca nad sobą i nad poczuciem własnej wartości. Dlaczego? Nie zobaczymy potencjału i daru, który mamy w sobie, jeśli nie poznamy i nie zrozumiemy siebie, swoich myśli, przekonań, emocji, schematów zachowania, wyniesionych z domu i ze środowiska, w którym żyjemy. Ponadto kiedy nauczymy się doceniać naszą wewnętrzną wartość, będziemy potrafili też lepiej wykorzystać swój potencjał w pracy.

Po czwarte – rób to, co pragniesz

Kolejnym elementem na drodze do odkrycia właściwej ścieżki zawodowej dla siebie jest odpowiedź na pytanie: „Co tak naprawdę chcę w życiu robić?”. Dlatego istotne jest, aby to pytanie sobie zadać i rozważyć je w swoim sercu, bo w głębi duszy wiemy, czego pragniemy i co jest dla nas dobre. Niestety, jest to często zagłuszone m.in. przez lęk przed oceną innych, który objawia się w postaci myśli „Co inni powiedzą?”. Do tego dochodzą nasze negatywne przekonania na swój temat (np. „Ja się do tego nie nadaję”), lęk przed porażką („A co będzie, jak mi się nie uda?”) oraz obawa, przed którą często stoją osoby zakładające własną działalność („Czy się z tego utrzymam?”). Znakomita większość barier, które napotykamy w procesie zmiany swojej ścieżki zawodowej, to blokady mentalne, nad których przełamaniem możemy pracować.

Po piąte – stwórz pomysł na siebie

Jeśli więc poznamy swoje zainteresowania, pasje, naturalne talenty i kompetencje, a następnie odpowiemy sobie na pytanie, czego chcemy, jest bardzo prawdopodobne, że odkryjemy swoją pracę marzeń, niezależnie od tego, czy będzie to praca na etacie, czy prowadzenie własnej działalności. Kolejnym krokiem jest połączenie naszych zainteresowań oraz kompetencji i stworzenie na ich bazie pomysłów zawodowych na siebie. Te pomysły należy jeszcze sprawdzić na rynku, pod kątem korzyści finansowych, które nam dadzą. Następnie podejmujemy wewnętrzną decyzję o zmianie swojego kierunku zawodowego i stawiamy sobie realny, określony w czasie cel, budujemy plan jego realizacji i działamy konsekwentnie aż do skutku, czyli do momentu zdobycia pracy, zawodu lub otworzenia działalność, które są zgodne z naszym potencjałem i dzięki którym będziemy zarabiać pieniądze.

To się może udać!

Wymarzona praca i spełnienie zawodowe jest w zasięgu każdego, kto chce, kto poświęci swój czas i energię na proces zmiany zawodowej. W istocie jest to proces zmiany wewnętrznej i zajmie tyle czasu, ile potrzebujemy. Mimo że jest to działanie długofalowe, nie zniechęcajmy się! Czas i tak upłynie, niezależnie od tego, czy go wykorzystamy na określenie i zdobycie swojej wymarzonej pracy, czy też nie.

zdjecie-przyciete

Anna Koprowska

Coach Spełnienia Zawodowego

www.SpelnijSieZawodowo.pl

Facebook: /coach.annakoprowska/, grupa: „Spełnij się zawodowo”

Jako Coach Spełnienia Zawodowego, pomagam kobietom pracującym w korporacji, które są wypalone swoją dotychczasową pracą, odnaleźć nowy pomysł zawodowy na siebie, oparty na ich potencjale, zainteresowaniach, który da im satysfakcję oraz równowagę praca–dom. Pomagam przygotować się mentalnie i zacząć działać w kierunku zmiany.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *