Woda kokosowa – Właściwości i jej kosmetyczne zastosowania

Woda kokosowa

Woda kokosowa robi furorę na całym świecie. Piją ją m.in. Matthew McConaughey, Rihanna i Demi Moore, a Madonna poszła o krok dalej i wykupiła firmę, która ją produkuje, by mieć stałe źródło dostaw. Co takiego jest w tym napoju, że wszyscy się nim zachwycają? Dlaczego warto pić wodę kokosową?

Woda kokosowa to napój pozyskiwany z młodych, jeszcze zielonych owoców palmy (w przeciwieństwie do mleka kokosowego, które otrzymuje się z ekstrakcji tłuszczu z miąższu). Drzewo pobiera z gleby niezbędną do swego wzrostu wodę, bogatą w minerały. Podczas przemieszczania się od korzeni po koronę płyn ten podlega wielokrotnej filtracji i oczyszczeniu, a w efekcie staje się sterylnie czysty. W krajach, w których rosną palmy kokosowe, woda najczęściej wypijana jest prosto z orzecha – nie wymaga bowiem obróbki i jest gotowa do spożycia natychmiast po odcięciu części skorupki. Produkt dostępny w sklepach to płyn, który trafiła tam wprost z kokosa, nie tracąc przy tym swoich nieocenionych zalet.

W przeciwieństwie do mleczka z tego samego orzecha, woda kokosowa pozbawiona jest tłuszczu. Zawiera za to wiele cennych składników mineralnych, przede wszystkim potas, wapń i fosfor. Oprócz tego jest źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5 i B6), witaminy C (która jest ważnym przeciwutleniaczem) oraz aminokwasów egzogennych (fenyloalaniny, lizyny, tryptofanu i histydyny). Składniki te odżywiają komórki naszego ciała i wspomagają utrzymywanie dobrego stanu fizjologicznego. W zielonym kokosie, z którego otrzymywany jest napój, obecna jest substancja zwana kinetyną, która opóźnia procesy starzenia się skóry, a także kwas laurynowy, który w organizmie jest przekształcany w monolauryn o właściwościach antybakteryjnych i antywirusowych. W dodatku woda kokosowa nie zawiera glutenu ani laktozy, dzięki czemu może być spożywana przez osoby cierpiące na alergie pokarmowe.

Naturalna woda kokosowa stanowi orzeźwiający i odżywczy napój – niektórzy twierdzą, że najzdrowszy na świecie. Znakomicie nawadnia organizm, wobec czego warto ją pić przy wymiotach czy biegunce lub po wysiłku fizycznym, który sprawia, że wraz z potem tracimy cenne minerały. Z powodzeniem możemy nią zastąpić sztuczne napoje izotoniczne, zawierające barwniki i konserwanty. Woda kokosowa jest bogata w elektrolity: sód, magnez i potas (100 ml ma go więcej niż dwa banany!), dodaje energii i witalności, a także wzmacnia koncentrację. Ten naturalny napój bardzo dobrze reguluje gospodarkę wodną naszego organizmu, umożliwiając tym samym pozbycie się wszelkiego rodzaju toksyn. Ciekawostką jest fakt, że skład tego napoju jest porównywalny do ludzkiego osocza. Podczas II wojny światowej, kiedy brakowało krwi do transfuzji, zamiast niej przetaczano dożylnie właśnie wodę kokosową. W wielu biedniejszych zakątkach świata wciąż jest ona podawana chorym w formie zastępczego płynu fizjologicznego.

Obniża poziom stresu

Picie wody kokosowej szczególnie poleca się osobom narażonym na stres, cierpiącym na anemię i hipokaliemię, czyli niedobór potasu. Ten dobroczynny płyn ma również korzystny wpływ na pracę serca i układu krwionośnego, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy i wykazuje pozytywne działanie przy schorzeniach układu nerwowego oraz moczowego. Wodzie kokosowej przypisuje się także właściwości antybakteryjne, antywirusowe (zwalcza m.in. wirusa opryszczki oraz grypy), antyalergiczne oraz przeciwgrzybicze. Warto spożywać ją podczas kuracji odchudzających, ponieważ jest niskokaloryczna, zawiera enzymy pomagające regulować przemianę materii oraz podwyższony poziom błonnika, który zmniejsza apetyt oraz utrzymuje uczucie sytości.

Regularne picie wody kokosowej zmniejsza dolegliwości związane z nadkwaśnością żołądka i wzmacnia układ odpornościowy, chroniąc nasz organizm przed licznymi chorobami (np. infekcjami dróg moczowych, rzeżączką, chorobami dziąseł oraz infekcjami powodującymi choroby zakaźne takie jak grypa czy tyfus). Jest naturalnym środkiem moczopędnym, dzięki czemu działą szczególnie korzystnie w przypadku zaburzeń czynności nerek. Doskonale wpływa także na układ oddechowy, oczyszczając go i uwalniając od infekcji.
Składniki wody kokosowej pomagają chronić jamę ustną, hamując rozwój bakterii (S. salivarius, S mutans, S. mitis, L. acidophilus) oraz grzybów (C. albicans, C. tropicalis i A. niger).

Warto podkreślić, że woda kokosowa jest również naszym sprzymierzeńcem podczas dbania o urodę. Jej regularne picie poprawia nawilżenie, wygładza, ujednolica koloryt i dodaje blasku zmęczonej cerze, a także wpływa na lepszy wygląd włosów i paznokci. Zawarta w niej kinetyna jest roślinnym hormonem wzrostu, który stymuluje podziały komórkowe. Kinetyna opóźnia starzenie się fibroblastów, czyli komórek skóry, w których syntetyzują się kolagen i elastyna (białka odpowiedzialne za elastyczność i jędrność skóry).

Aby w pełni wykorzystać dobroczynne działanie tego płynu na naszą urodę, warto nie tylko go spożywać, ale również stosować zewnętrznie. Jakie kosmetyki może nam zastąpić lub wzbogacić woda kokosowa?

Tonik do twarzy

Woda kokosowa znakomicie nadaje się do tonizowania twarzy. Wystarczy nalać odrobinę płynu na płatek kosmetyczny, a następnie przetrzeć nim skórę. Taki zabieg przyniesie naszej cerze wspaniałe ukojenie i nawilżenie. Warto wypróbować tę metodę zwłaszcza wtedy, gdy nasza skóra w związku ze zmianami hormonalnymi wygląda na zmęczoną lub pojawił się na niej trądzik. Woda kokosowa nie zapycha porów, przyspiesza gojenie zmian trądzikowych, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Woda kokosowa jako dodatek do kąpieli

Odrobina wody kokosowej dodana do gorącej kąpieli rewelacyjnie rozluźni spięte ciało, a także nawilży je, wygładzi i rozświetli skórę.

Dodatek do szamponu

Mieszkanki Brazylii od dawna znają cudowne właściwości wody kokosowej i chętnie z nich korzystają, zastępując nią zwykłą wodę podczas mycia włosów. Nawet dodanie kilku kropel do szamponu pozytywnie wpłynie na ich wygląd. Płyn z kokosa wygładza nasze kosmyki, nawilża je, a jednocześnie zapobiega ich przetłuszczaniu. Stosowany regularnie może sprawić, ze zapomnimy o zniszczonych, rozdwojonych końcówkach.

Wcierka do skóry głowy

Jeszcze lepszym sposobem na poprawienie kondycji włosów jest wcieranie wody kokosowej w skórę głowy. Dzięki bogactwu witamin oraz minerałów woda wpływa na procesy przebiegające w mieszkach włosowych podczas cyklu wzrostu włosów, a także wzmacnia i odżywia ich cebulki, hamując ich nadmierne wypadanie oraz dodając im blasku.

Dodatek do balsamu do ciała

Podobnie jak w przypadku kąpieli, dodanie wody kokosowej do balsamu do ciała pomoże nam uzyskać miękką, jedwabistą skórę. Płyn z kokosa wzmocni nawilżające i odżywcze działanie kremu.

Ukojenie skóry po opalaniu

Woda kokosowa przyspiesza gojenie się ran, a także regeneruje i koi podrażnioną skórę. Zawarta w płynie kinetyna pomaga w odnawianiu naskórka po oparzeniach słonecznych.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *