Wąska działka – jak wybrać najlepszy projekt?

Każdy z nas marzy o dużym domu z ogródkiem, gdzie będziemy mogli swobodnie biesiadować z całą rodziną i przyjaciółmi. Jednak rzeczywistość zazwyczaj nieco odbiega od takiego obrazu. Szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w dużym mieście, gdzie coraz bardziej ogranicza się ilość wolnej przestrzeni. Właśnie z tego powodu mamy do dyspozycji mniejsze działki, dlatego często zastanawiamy się nad tym, jak wybrać najlepszy projekt domu.

Jaki dom można postawić na wąskiej działce?

Wąskie działki są wybierane coraz częściej. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj są gwarancją lepszej lokalizacji, ale też niższej ceny. Jednak pierwszym pytaniem, jakie nam się nasuwa, gdy poznamy wymiary działki, dotyczą tego, jaki dom możemy tam postawić. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy zwrócić uwagę na dobre projekty domów. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej określić, co w budynku jest dla nas najważniejsze. Pamiętajmy też o tym, że istnieją sposoby, dzięki którym z łatwością można optycznie powiększyć wnętrza, ale też skutecznie wykorzystać całą przestrzeń.

Przykładowe pomysły

  • Brak okien w bocznej ścianie,
  • Zmniejszenie wysięgu tarasu, balkonu lub okapów,
  • Umieszczenie bramy garażu na bocznej ścianie,
  • Zlikwidowanie garażu i przekształcenie go w dodatkowe, widne pomieszczenie.

Wąskie działki – o czym powinniśmy pamiętać?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że w przypadku wąskich działek, a także domów powinniśmy kierować się paroma zasadami. Dzięki nim znacznie zwiększy się nasz komfort, ale też nie będziemy mieli problemów z brakiem światła lub ograniczoną przestrzenią. W końcu właśnie po to budujemy dom, by być z niego zadowolonym i cieszyć się z mieszkania w nim. Dlatego zwróćmy uwagę na najważniejsze elementy, które ułatwią życie w każdym dom, nawet jeżeli ma niewielkie rozmiary.

Najważniejsze jest oświetlenie

Bardzo ważne jest to, żebyśmy zadbali o odpowiednią ilość światła w domu. Jednak nie ograniczajmy się jedynie do sztucznego oświetlenia, ale wykorzystajmy też naturalne promienie światła. Wtedy rozmiar domu przestanie mieć takie znaczenie. Przede wszystkim zastanówmy się nad otwartą przestrzenią i dużą ilością szkła. Jeżeli nie przepadamy za nowoczesnym budownictwem, to wystarczy, że postawimy na przeszklone drzwi do ogrodu i duże okna. Poza tym na pewno pomocne będą świetliki i okna dachowa.

Odpowiednia lokalizacja garażu

W przypadku wąskiej działki nieco problematyczne jest znalezienie miejsca na garaż. Przede wszystkim dlatego, że chcemy jak najlepiej wykorzystać każdą powierzchnię na warunki mieszkalne. Właśnie z tego powinniśmy zastanowić się nad garażem podziemnym. Wtedy możemy też zainwestować w budowę piwnicy, która zawsze jest przydatna. Chociażby jako kotłownia lub pralnia. Dzięki temu nie musimy poświęcać do tego części mieszkalnej. Innym, ale równie dobry rozwiązaniem jest postawienie garażu przed ścianą frontową, choć może to nieco zaburzyć ogólny wygląd budynku. Jednak zazwyczaj jest to nieco tańsze i prostsze wyjście.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *