Jak walczyć z przygryzaniem warg i policzków?

dziewczyna myśli jak poprawić swoją kondycję psychiczną

Przygryzanie warg i policzków to zmora wielu z nas. Nieświadomie, najczęściej w sytuacjach stresowych, zaciskamy między zębami fragmenty błony śluzowej jamy ustnej. Taki nawyk jest przyczyną ciągłego ranienia tkanek, które skutkuje uczuciem pieczenia i swędzenia oraz krwawieniem z uszkodzonych fragmentów śluzówki. Pozbycie się nawyku przygryzania warg i policzków nie jest proste, ale jest możliwe. Warto zastosować różne strategie jednocześnie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących walki z tym przykrym nawykiem.

Poproś bliskich o czujność

Wbrew pozorom, nawet dyskretne przygryzanie błony śluzowej jamy ustnej może być zauważone przez inne osoby. Poproś swoich przyjaciół oraz członków rodziny aby zwracali Ci uwagę za każdym razem, gdy widzą charakterystyczny grymas na Twojej twarzy. Kilkukrotne upomnienie zwiększy u Ciebie świadomość problemu.

 

Zajmij czymś zęby i język

Niektórym w sytuacjach stresowych pomaga żucie gumy lub ssanie landrynek. Oczywiście nie zawsze jest to dobrze widziane. Żucie gumy na egzaminie ustnym może być odebrane jako brak kultury osobistej. Ale już na egzaminie pisemnym czy w trakcie oczekiwania na ważną wiadomość, nikt nie powinien mieć nikomu za złe ssania cukierka czy żucia gumy.

 

Zainwestuj w nakładkę zgryzową

Nakładka, bądź inaczej szyna zgryzowa, kojarzy się nam częściej z leczeniem bruksizmu, czyli schorzenia polegającego na mimowolnym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Bruksizm prowadzi do ścierania powierzchni zębów, a tym samym zwiększa podatność na próchnicę. Zdarza się, iż osoby przygryzające śluzówkę jamy ustnej, cierpią także na bruksizm. Zarówno na jeden jak i na drugi problem pomóc może regularne noszenie szyny zgryzowej. Można kupić model uniwersalny, bądź udać się do stomatologa po nakładkę dostosowaną indywidualnie do naszej anatomii.

 

Trening relaksacyjny

Im więcej sytuacji stresowych, tym większe ryzyko przygryzania warg i policzków. Każdego dnia należy znaleźć czas na odreagowanie napięcia i redukcję stresu. Dla jednych dobrym sposobem będzie aktywność fizyczna, dla innych medytacja przy ulubionej muzyce, a dla kolejnych skupienie się na pracach domowych. Również w ciągu dnia warto znaleźć chociaż kilka minut na uspokojenie oddechu, krótki spacer czy napicie się herbaty w ciszy i spokoju.

 

Jak radzić sobie ze zranieniami powstałymi na skutek przygryzania błony śluzowej?

Drobne ranki mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości i odbierać przyjemność ze spożywania posiłków. Jeżeli ten problem Cię dotyczy, koniecznie zapoznaj się z produktami marki Anaftin® – produkty na owrzodzenia. Dzięki zawartości poliwinylopirolidonu (PVP) i kwasu hialuronowego, produkty te szybko tworzą warstwę ochronną na  zmianie,  izolując w ten sposób odsłonięte zakończenia nerwowe  od czynników drażniących i wywołujących ból.  Aloes zwyczajny i inne naturalne składniki wspomagają proces gojenia owrzodzenia.  Dla uzyskania lepszego rezultatu nie należy jeść i pić przez co najmniej godzinę po zastosowaniu.

 

Aby dodatkowo nie drażnić zranionych miejsc unikaj w okresie gojenia zmiany kwaśnych i pikantnych potraw. Na czas gojenia błony śluzowej warto także odstawić wyroby alkoholowe.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *